گاسی وب
رسانه گاسی وب، آکادمی آموزش راه اندازی کسب و کار اینترنتی، کسب درآمد از اینستاگرام، تولید محتوا، ساخت فروشگاه اینترنتی و راهنمای خرید بهترین محصولات بازار است.

نکات مهم برای خرید کفش پیاده روی

خرید کفش پیاده روی
0 36

خرید کفش پیاده روی نیازمند دانستن یکسری نکات مهم می باشد. بسیاری از متخصصان برای جلوگیری از چاقی و اضافه وزن به فعالیت فیزیکی روزانه توصیه می کنند. ورزش و مخصوصا پیاده روی برای پیشگیری از چاقی از توصیه‌های مهم پزشکان و متخصصان تغذیه است. کفش های مخصوص پیاده روی تا حدودی مشابه کفش های مخصوص دوندگی هستند. کفش پیاده روی باید متناسب و مخصوص سفر باشد.

استفاده از کفش های اسپرت برای پیاده روی مناسب است. البته کفش های مخصوص دوندگی هم مناسب پیاده روی می باشند. زیرا این نوع کفش ها از وزن کم، منافذ و کف کفش مناسب برخوردار هستند. استفاده از این نوع کفش ها حتی در سرعت های بالا سبب راحتی فرد می شوند. ساختار کفش های پیاده روی به گونه ای است که فرد به هنگام راه رفتن علاوه بر کنترل حرکت خود می‌تواند استقامت خود را حفظ کند. با توجه به هدفی که دارید می توانید از انواع کفش برای پیاده روی استفاده کنید.

اطلاعات مهم هنگام خرید کفش پیاده روی

یکی از نکات مهم در خرید کفش پیاده روی استایل پیاده روی است. شما باید کفشی را انتخاب کنید که با محل پیاده روی شما تناسب بیشتری داشته باشد. برای مثال اگر می خواهید در یک سطح صاف و معمولی پیاده روی کنید بهتر است یک کفش پیاده روی ساده را انتخاب کنید. اما برای مسیرهای پر فراز و نشیب باید از کفش های حرفه ای تر با ویژگی های خاص استفاده کنید.

اطلاعات مهم هنگام خرید کفش پیاده روی

پاشنه و پنجه کفش

از دیگر نکات مهم خرید کفش پیاده روی این است که به پاشنه، پنجه و انحنای کفش توجه ویژه داشته باشید. پنجه کفش پیاده روی باید مقدار کمی به سمت بالا خم شود. به طوری که انحنا و قوس کفش باید در قسمت وسط کفش باشد. موقع خرید کفش بهتر است آن را از قسمت پاشنه به سمت پنجه بچرخانید. اگر بتوانید این کار را به راحتی انجام دهید، قطعاً کفش پیاده روی به شما احساس سبکی خواهد داد.

استهلاک کفش

از دیگر نکات مهم خرید کفش پیاده روی میزان استهلاک آن است. پیاده روی نسبت به دوندگی استهلاک کمتری بر روی پاها ایجاد می کند. بنابراین یک پیاده روی صحیح با کفش مناسب نیازی به زیر سازی خیلی قوی در قسمت پاشنه ندارد. معمولاً پاشنه کفش پیاده روی در قسمت انتهای کفش قرار دارد. اما پاشنه کفش های پیاده روی زیر کل کفش قرار ندارد. یکی دیگر از نکات مهم خرید کفش پیاده روی ضد آب بودن آن می باشد. در صورتی که شما بخواهید در هوای بارانی پیاده روی کنید کفش ضد آب گزینه مناسبی برای شما خواهد بود. کفش های ضد آب ساختار محکم و قوی تری دارند.

وزن کفش پیاده روی

از دیگر نکات در خرید کفش پیاده روی این است که به وزن آن توجه ویژه داشته باشید. اگر هدف شما از پیاده روی فیتنس و یا تناسب اندام است. برای این هدف بهتر است کفش های با وزن سبک را انتخاب کنید. کفش های مشابه کفش های دوندگی برای رسیدن به این هدف مناسب می باشند. زیرا کفش های مخصوص دوندگی متناسب با حرکت های خطی طراحی شده اند. استفاده از این نوع کفش ها برای پیاده روی در پیاده روها و تردمیل بسیار مناسب می باشند. اما این نوع کفش ها برای فعالیت های با تغییر ناگهانی و سرعت بالا مناسب نیستند.

اندازه کفش

یکی دیگر از نکات مهم خرید کفش پیاده روی اندازه آن می باشد. اندازه مناسب کفش مانع از کبود شدن انگشتان پا و یا تاول زدن پاشنه پا می شود. بنابراین کفشی مناسب است که در همه قسمت های آن احساس راحتی داشته باشید. به عبارت دیگر هیچ جای کفش تنگ نباشد. یکی دیگر از نکات مهم خرید کفش پیاده روی توجه به کف کفش پیاده روی است. کف کفش پیاده روی نباید نازک باشد. نازک بودن کف کفش در مسیرهای ناهموار سبب ایجاد فشار به پاشنه پا می شود. بنابراین استفاده از کف نازک سبب اذیت شدن پاهای شما خواهد شد.

کفش پیاده روی باید از نظر اندازه مناسب پای شما باشد. موقع خرید کفش پیاده روی باید به طول، عرض و قوس کف آن دقت ویژه داشته باشید.

طول کفش

در برخی از افراد اندازه دو پا با یکدیگر تفاوت دارند. بنابراین بهتر است موقع خرید کفش پیاده روی با پای بزرگتر آن را امتحان کنید. جلوی کفش پیاده روی باید به اندازه 1 الی 2 سانت با بزرگترین انگشت و پای شما فاصله داشته باشد. پاشنه پا نباید در کفش بلغزد. در صورت لغزیدن پاشنه پا باید سایز کوچکتر کفش را امتحان کنید. انگشت های پا باید با رویه کفش فاصله مناسب داشته باشند. در این صورت موقع راه رفتن هیچگونه فشاری به پا وارد نمی شود.

عرض کفش

در بسیاری از مواقع عرض کفش نادیده گرفته می‌شود. زمانی که کفش را می پوشید نباید کناره های کفش از فرم اصلی آن خارج شود. در صورتی که کناره کفش به پای شما فشار وارد کند کفش برای شما باریک است. جالب است بدانید که کفش های پیاده روی مانند کفش های مهمانی نیستند. بنابراین لزومی برای به زور جا دادن پا در کفش وجود ندارد.

کفشی مناسب خرید است که سینه پای شما در آن به راحتی جا بگیرد. یکی دیگر از نکات مهم خرید کفش پیاده روی این است که نباید انتظار کش آمدن کفش را داشته باشید. به عبارت دیگر کفش تنگ را به امید گشاد شدن خریداری نکنید. کفش تنگ سبب درد و آسیب دیدگی پاها می شود. موقع خرید کفش پیاده روی بهتر است هر دو کفش را پا بزنید و چند قدمی با آن راه بروید.

قوس کف کفش

برای انتخاب کفش پیاده روی نحوه قرار گرفتن پا در کفش بیشتر از سایز درج شده بر روی آن اهمیت دارد. از طرفی برندهای مختلف از نظر اندازه با همدیگر متفاوت هستند. بهتر است کفشی را برای پیاده روی انتخاب کنید که مانع از آسیب دیدگی و درد پاها شود.

رویه کفش پیاده روی برای خرید

از دیگر نکات مهم خرید کفش پیاده روی رویه کفش پیاده روی است. رویه فوقانی ترین قسمت کفش های پیاده روی است. جنس رویه می تواند چرم جیر، مش و یا پارچه دیگر باشد. رویه های چرمی مانع از نفوذ آب به داخل کفش می شوند. بهترین جنس رویه کفش پیاده روی الیاف کتان است. زیرا در الیاف کتان مواد شیمیایی استفاده نمی‌شود. بنابراین با استفاده از این رویه پاها دچار حساسیت و بیماری های قارچی نخواهند شد. در نظر داشته باشید که رویه کفش پیاده روی باید منافذی برای عبور و مرور هوا جهت تنفس پاها داشته باشد. همچنین رویه کفش پیاده روی باید مستحکم باشد. رویه مستحکم مانع از پیچ خوردگی پا در حالت پیاده روی خواهد شد. همچنین رویه مستحکم حالت اولیه خود را در برابر فشارهای وارده در گذر زمان از دست نمی دهد.

یکی دیگر از نکات مهم خرید کفش پیاده روی کف بیرونی کفش می باشد. کف بیرونی کفش از ترکیبات لاستیکی با قابلیت انقباضی و ماندگاری بالا تولید می‌شوند. کف بیرونی کفش پیاده روی باید وزن کم، انعطاف پذیر و باریک باشد.

قابلیت گردش هوا کفش پیاده روی

از دیگر نکات مهم خرید کفش پیاده روی قابلیت گردش هوا است. نفوذ هرگونه رطوبت به داخل کفش سبب ایجاد تاول و گرفتگی پاها می شود. توصیه ما به شما این است که برای پیاده روی در مسیر های خشک و هموار از کفش پیاده روی معمولی، سبک و فضای لازم برای گردش هوا استفاده کنید. این کفش ها مانع از ایجاد رطوبت ناشی از عرق پا و حساسیت و تاول پا خواهند شد.

زیره میانی کفش

یکی دیگر از نکات مهم خرید کفش پیاده روی زیره میانی کفش است. بین کف بیرونی کفش و کف درونی آن یکی زیره میانی وجود دارد. زیره میانی باید از زیرسازی مطلوب برخوردار باشد تا بتواند از ضربه ناشی از حرکت پا در مقابل اشیای تیز محافظت کند. معمولا زیره میانی را از جنس فوم EVA یا Phylon می سازند. فوم Phylon از نظر مواد اولیه تراکم بیشتری دارد. بنابراین استفاده از این نوع کفش در پیاده روی های طولانی احساس راحتی برای مصرف کننده ایجاد خواهد کرد.

تاریخ انقضای کفش یکی دیگر از نکات مهم خرید کفش پیاده روی است. تاریخ انقضای کفش های پیاده روی به مدت زمان نوع و شدت استفاده از آنها بستگی دارد. به عبارت دیگر تاریخ انقضای یک کفش زمانی است که داخل آن بخوابد یا در ظاهر آن تغییر ایجاد شود.

ویژگی های خاص کفش پیاده روی

افرادی که دائماً در حال پیاده‌روی هستند می‌توانند از ویژگی‌های خاص کفش های پیاده روی بهره مند شوند. از ویژگی های خاص کفش های پیاده روی می توان به جذب شوک و حمایت از تعادل اشاره کرد.

از نکات مهم خرید کفش پیاده روی این است که با حالت پای شما تناسب داشته باشد. کفش انتخابی شما بهتر است به حالت فرم پای شما نزدیک تر باشد. توصیه ما به شما این است که خرید کفش پیاده روی را آخر وقت انجام دهید. زیرا هر چقدر پاها در کفش بمانند بیشتر باد می کنند. در واقع آخرین تایم فعالیت ها فرصت مناسبی برای خرید کفش می باشد. موقع خرید کفش حتما جوراب به پا داشته باشید. بهتر است جورابی که موقع پیاده روی استفاده می کنید را به همراه داشته باشید. زیرا جوراب در سایز بودن کفش نقش بسیار مهمی دارد. بلندترین و بزرگترین نوک پا باید با جلوی کفش فاصله داشته باشد.

ویژگی های خاص کفش پیاده روی کاربردها
جذب شوک لژ بکار رفته در قسمت پاشنه کفش از پاها در هنگام برخورد با زمین محافظت می کند. کفش های پیاده روی در قسمت پاشنه لژ بیشتری دارند. اما در ساختار کفش های ورزشی مناسب تنیس و بسکتبال لژ بیشتری در قسمت جلویی آن ها بکار رفته است. بنابراین استفاده از این نوع کفش های ورزشی برای پیاده روی طولانی مناسب نخواهند بود.
تعادل در کفش های پیاده روی بخشی وجود دارد که مانع از چرخیدن پا به هنگام پیاده روی می شود. زیرا پیاده روی طولانی سبب چرخیدن پا به داخل یا بیرون خواهد شد. پیاده روی طولانی ممکن است سبب آسیب به پاها شود.

تفاوت کفش پیاده روی و کفش دویدن

راه رفتن و دویدن مشابه یکدیگر می باشند. اما دویدن به دلیل سرعت بالا فشار بیشتری به پا وارد می کند. کفش های مخصوص دویدن از لحاظ قیمت نسبت به کفش های پیاده روی گرانتر هستند. زیرا ویژگی های خاصی برای کفش های مخصوص دویدن در نظر گرفته شده است. در مقابل کفش های پیاده روی راحت تر می باشند و انعطاف پذیری بیشتری دارند.

انواع مدل ها برای کفش پیاده روی

کفش های پیاده روی در دو نوع بدون ساق و ساق دار در بازار موجود هستند. برای پیاده روی بهتر است از کفش های پیاده روی بدون ساق استفاده کنید. وزن کفش های بدون ساق نسبت به کفش های ساق دار بسیار سبک تر می باشند. انتخاب کفش های پیاده روی بدون ساق برای مسیرهای صاف و هموار بسیار مناسب است. استفاده از کفش های پیاده روی ساق دار سبب کاهش سرعت و حرکت فرد می شوند. به عبارت دیگر خرید کفش پیاده روی بدون ساق محدودیتی برای حرکت فرد ایجاد نمی کنند.

از دیگر ویژگی های کفش های بدون ساق می توان به تناسب بیشتر آن ها با آب و هوای تابستان اشاره کرد. می توان گفت کفش های پیاده روی بدون ساق از نظر همه کاره بودن، انعطاف پذیری و تطبیق پذیری بسیار کاربردی تر از کفش های ساق دار هستند. اما کفش های بدون ساق نسبت به کفش های ساق دار محافظت کمتری از مچ پا دارند. البته انتخاب نوع کفش پیاده روی با توجه به اولویت های شخصی فرد متفاوت است. برخی افراد معتقد هستند که کفش های ساق دار در مواقع فشار آمدن زیاد به پا و یا چرخش های زیاد مچ پا بیشتر از مچ پا محافظت می کنند.

‫0/5 (بررسی 0)
منبع گاسی وب

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.