بازاریابی محتوا

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و نفوذ اینترنت در تمام ابعاد زندگی، سبک زندگی به طور مشخصی تغییر کرده است. این تغییرات به ویژه در کسب و کارها و نحوه جذب مشتری هم قابل مشاهده است. بازاریابی محتوا یکی از راه‌های نوین جذب مشتری و بازاریابی محسوب می‌شود. گسترش اینترنت این امکان را فراهم کرده تا بتوانید محتوای خود را در ابعاد وسیع منتشر کنید. از طریق تولید محتوا می‌توانید کسب و کار خود را به مشتریان معرفی و آنها را تشویق به خرید بکنید. در ادامه، بیشتر با بازاریابی محتوا آشنا می‌شویم.

تعریفی از بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوا یا کانتنت مارکتینگ یکی از انواع دیجیتال مارکتینگ است که روی تولید و انتشار محتوا تمرکز دارد. با تولید و انتشار محتوای ارزشمند که در اختیار مخاطب قرار می‌دهید کسب و کار و محصول خود را به او معرفی می‌کنید. مخاطب از طریق محتوا شما را دنبال می‌کند و ضمن آشنایی و اعتماد به شما اقدام به خرید محصول می‌کند. بازاریابی محتوا می‌تواند در بسترهای مختلف مانند وب سایت و شبکه‌های اجتماعی و با انواع مختلف انجام گیرد که در ادامه آنها را معرفی می‌کنیم.

محتوای متنی

محتوای متنی می‌تواند شامل مقالات مختلف، معرفی محصول، سؤالات پرتکرار و غیره باشد. محتوای متنی در قسمت‌های مختلف سایت، وبلاگ یا صفحات کسب و کار شبکه‌های اجتماعی قرار می‌گیرد.

تصویر

یک تصویر گویای هزاران حرف است. با استفاده از عکس اطلاعات بسیاری را می‌توانید منتقل کنید که شاید در کلمات نگنجند.

ویدئو

در ویدئو مارکتینگ می‌توانید اطلاعات بسیاری را در کمترین زمان و به شکل واضح به مخاطب منتقل کنید.

اینفوگرافیک

اینفوگرافیک ها نوع دیگری از محتوای تصویری هستند که در آنها تصاویر با اطلاعات ترکیب می‌شوند. این نوع محتوای تصویری بسیار پربازدید بوده و استفاده از آن در حال افزایش است.

پادکست

پادکست‌ها جایگاه ویژه‌ای در تولید محتوا پیدا کرده‌اند. برای مخاطبینی که با شنیدن، درک بهتری پیدا می‌کنند، این گزینه بسیار مناسب است.

اهمیت بازاریابی محتوایی در کسب و کار

افراد قبل از خرید محصول درباره آن تحقیق و اطلاعات کسب می‌کنند. شما می‌توانید با تولید محتوا در کنار ارائه اطلاعاتی که مخاطب نیاز دارد، کسب و کار خود را هم به او معرفی کنید؛ بنابراین، تولید محتوای ارزشمند در بازاریابی محتوا اهمیت ویژه‌ای دارد. مخاطب با دریافت اطلاعات به صورت رایگان به شما اعتماد می‌کند. حال می‌توانید با ارائه این مطالب ضمن افزایش اطلاعات مخاطب، او را برای خرید بهتر راهنمایی کنید. با تولید محتوا ارتباط شما با مخاطب افزایش پیدا می‌کند و این باعث ماندگار شدن اسم شما در ذهن مخاطب می‌شود. همچنین، تولید محتوا قدرت سایت شما را افزایش می‌دهد. این امر کمک می‌کند در جستجوهای گوگل، سایت شما در صفحات اول دیده شود و مخاطب بیشتری به سمت شما آید. از مزایای بازاریابی محتوا می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

  • معرفی برند
  • اعتمادسازی
  • سئوی بهتر
  • هزینه کمتر تبلیغات
  • افزایش نرخ تبدیل
  • افزایش روابط عمومی

بازاریابی محتوا و تبلیغات چه تفاوتی با هم دارند؟

به طور کلی، بازاریابی و تبلیغات تفاوت زیادی با هم دارند. تبلیغات می‌تواند بخش کوچکی از برنامه بازاریابی باشد. در بازاریابی محتوا شما مخاطب را مجبور به خرید نمی‌کنید و محصول خود را بدون مقدمه به او معرفی نمی‌کنید. در این نوع بازاریابی با شناختن نیازهای مخاطبان، مطالب مورد نیاز آنها را ارائه می‌کنید تا اطلاعات خود را افزایش دهند. در ادامه او را به شناخت محصول خود ترغیب می‌کنید و ضمن ایجاد ارتباط و اعتماد، او را به سمت خرید محصول سوق می‌دهید. در حالی که در تبلیغات مقدمه سازی وجود ندارد و صرفاً محصول معرفی می‌شود.

اهداف بازاریابی محتوا

هدف هر کسب و کاری از بازاریابی جذب و هدایت مشتری به سمت خرید محصول است؛ اما در بازاریابی محتوایی که نوعی از بازاریابی ربایشی محسوب می‌شود، شما به دنبال مشتری نیستید، بلکه برعکس، این مشتری است که به دلیل اینکه محتوای مورد نیازش را تولید کرده‌اید به سمت شما جذب می‌شود. بازاریابی محتوایی دو نوع هدف مستقیم و غیرمستقیم را دنبال می‌کند.

  • اهداف مستقیم

اهدافی مانند آموزش، اطلاع رسانی و سرگرمی در بازاریابی محتوایی در درجه اول قرار دارند.

  • اهداف غیرمستقیم

اهدافی مانند معرفی برند، افزایش ترافیک سایت، جذب مخاطب، تبدیل مخاطب به مشتری و حفظ مشتری جز اهداف غیرمستقیم بازاریابی محتوایی قرار دارند.

جمع بندی

همانطور که جمله معروف «محتوا پادشاه است» نشان می‌دهد، بازاریابی محتوایی یکی از تأثیرگذارترین انواع بازاریابی است. در این مقاله، بازاریابی محتوایی را تعریف کردیم و شما را با انواع آن آشنا کردیم. با مطالعه مطالبی که گفته شد به اهمیت بازاریابی محتوا پی برده‌اید و با استفاده از انواع مختلف آن به رشد کسب و کار خود کمک می‌کنید. توجه داشته باشید که خلق محتوای ارزشمند و اثربخش در این روند بسیار مهم و ضروری است.

نمونه هایی از بازاریابی محتوا چیست؟

نمونه‌های بازاریابی محتوا شامل رسانه‌هایی مانند خبرنامه، پادکست، پست‌های رسانه‌های اجتماعی و ویدئوها است. تمام این اشکال محتوا به منظور ارائه اطلاعات مفید و مرتبط است که کاربران را خوشحال می‌کند و آنها را به سمت برند شما جذب می‌کند.

4 دسته اصلی بازاریابی محتوا چیست؟

چهار دسته محتوا در تولید محتوا و بازاریابی مورد استفاده قرار می‌گیرد: جذابیت، قدرت، وابستگی و عمل. توجه به این نکته مهم است که چهار دسته محتوا متقابلاً منحصر به فرد نیستند و یک قطعه محتوا اغلب در چندین دسته قرار می‌گیرد.

5/5 - (2 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *