بهترین برنامه های تلویزیون اینترنتی

تلویزیون اینترنتی جزء فناوری های به روز و مورد استفاده ایرانیان به حساب می آید. در گذشته پخش رادیو از طریق گوشی جذابیت بسیار خاصی داشت. امکان پخش رادیو از گوشی موبایل در مواقع تنهایی بسیار کاربرد است. زیرا ضمن باخبر شدن از اتفاق های پیرامون احساس تنهایی نخواهید کرد. امروزه با پیشرفت تکنولوژی و گوشی های هوشمند می توانیم برنامه های زنده تلویزیون را مشاهده کنیم. استفاده از این وسیله برای افرادی که با وجود مشغله های کاری زیاد علاقه به تماشای برنامه های تلویزیون دارند فرصت بسیار مناسبی است. در اینجا قصد داریم بهترین اپلیکیشن های پخش زنده تلویزیون را به شما معرفی کنیم.

تلویزیون اینترنتی چیست؟

تلویزیون اینترنتی شامل محتوایی است که در اینترنت جهت دسترسی همگانی به اشتراک گذاشته می شود. IPTV بر روی شبکه های اختصاصی به اشتراک گذاشته می شود. در حالیکه تلویزیون بر روی پهنای باند وسیع Broadband در دسترس قرار دارد. این نوع از تلویزیون خدمات خود را به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار می دهد. این نوع برنامه به صورت آنلاین در دسترس است. هم اکنون بیش از 2000 برنامه تلویزیونی بر روی اینترنت در اختیار کاربران قرار دارد. تلویزیون آنلاین توانسته است نظر اکثر مخاطبان را به خود جلب کند.

بهتر است بدانید که در حال حاضر 6 تلویزیون اینترنتی در ایران فعال هستند. از این 6 تلویزیون اینترنتی 2 تای آن ها بیشتر از بقیه فعال می‌باشند. فعال‌ترین تلویزیون‌های اینترنتی لنز و آیو است. تلویزیون اینترنتی آیو به بانک پاسارگاد و لنز به ایرانسل تعلق دارد. همچنین تلویزیون‌های اینترنتی فام و شیما در حال تست نهایی می‌باشند. برنامه فام به همراه اول و برنامه شیما به صداوسیما تعلق دارد. دو تلویزیون اینترنتی دیگر از قبیل تیوا و تی وی نت در مرحله پیش‌تولید قرار دارند. ممکن است این سؤال برای شما پیش بیاید که تفاوت تلویزیون‌های اینترنتی با سایت هایی از قبیل آنتن، آپارات و … چیست؟ تلویزیون‌های اینترنتی درواقع همان IPTV هستند. به‌عبارت‌دیگر کاربران در تلویزیون‌های اینترنتی می‌توانند کانال عوض کنند و یا صدای آن را کم‌وزیاد کنند.

تلویزیون های اینترنتی شامل نمایش های مختلفی از قبیل نمایش های مبتنی بر وب، ویدئوهای رشته ای، VOD و نمایش های معمول وب سایت می باشد. امروزه کاربران با استفاده از نرم افزارهای اینترنتی برنامه های تلویزیون آنالوگ را مشاهده می کنند. این سوال پیش می آید که آیا افراد تمایل به مشاهده برنامه های تلویزیون از طریق کامپیوتر شخصی یا تلویزیون دارند؟ کاربران از طریق تبلت و یا گوشی خود تنها با یک کلیک ساده می توانند به برنامه مورد نظر خود دسترسی داشته باشند. به جرات می توان گفت سرعت و سهولت دسترسی به تلویزیون های اینترنتی سبب محبوبیت آن ها در بین کاربران شده است. در اینصورت کاربران برای تماشای برنامه های تلویزیونی به تلویزیون نیاز ندارند. امروزه با فراگیر شدن فضای دیجیتال استفاده از تلویزیون های اینترنتی بیشتر مورد استقبال قرار گرفته است.

معرفی بهترین برنامه های پخش زنده تلویزیون ایرانی

تلوبیون

این اپلیکیشن به عنوان اولین سرویس توانست برنامه های صدا و سیما را پخش کند. تلوبیون ترکیبی از دو کلمه تلویزیون و وب می باشد. تلوبیون جزء اپلیکیشن های پرطرفدار برنامه های پخش زنده ایران است. کاربران می توانند از تلوبیون از طریق وب سایت، اپلیکیشن iosو اپلیکیشن اندروید استفاده کنند. این اپلیکیشن قادر است خدمات متنوعی از قبیل پخش زنده شبکه 3 و آرشیوهای آن، آرشیو کامل برنامه های جذاب تلویزیونی، آرشیو مسابقات فوتبال، برنامه های ویژه کودک و نوجوان، آرشیو کامل سریال های پخش شده، امکان جستجو برنامه های تلویزیونی بر مبنای تقویم و شبکه پخش کننده و امکان دانلود و ذخیره سازی برنامه ها ارائه دهد. این اپلیکیشن جزء 10 وب سایت پر بازدید در ایران شناخته شده است. براساس گزارشات اعلام شده 7 میلیون کاربر این وب سایت را بر روی تلفن همراه خود نصب کرده اند.

 تلویزیون آنلاین سپهر

این نوع اپلیکیشن امکانات بسیار زیادی دارد. اپلیکیشن سپهر توسط برنامه صدا و سیما طراحی شده است. این اپلیکیشن می تواند برنامه های تلویزیونی سراسری، برون مرزی، استانی و برنامه های شبکه های رادیویی را پخش کند. اپلیکیشن سپهر جایگزین برنامه Live IRIB توسط صدا و سیما شده است.

تلویزیون اینترنتی آنتن

یک نوع دیگر اپلیکیشن تلویزیون اینترنتی آنتن می باشد. این اپلیکیشن بر رویدادهای ورزشی تمرکز کرده است. استفاده از اپلیکیشن آنتن از طریق وب سایت، اپلیکیشن اندروید و ios وجود دارد. این اپلیکیشن می تواند مسابقات ورزشی مختلف را به صورت زنده پخش کند. اپلیکیشن آنتن علاوه بر مسابقات ورزشی از برنامه ها و گزارش های اختصاصی بهره برده است. این اپلیکیشن می تواند چند برنامه را به صورت همزمان پخش کند. کاربران از طریق این اپلیکیشن می توانند به برنامه های سایر شبکه های سیما تا دو هفته گذشته دسترسی داشته باشند. از دیگر خصوصیات مهم اپلیکیشن آنتن می توان به امکان جستجو در برنامه ها، دریافت نوتیفیکیشن جهت از دست ندادن مسابقات مهم ورزشی، امکان دانلود برنامه ها و امکان پرش به دقایق قبل موقع پخش زنده اشاره کرد.

 تلویزیون آنلاین آیو

برنامه آیو قادر است تمامی برنامه های زنده شبکه های صدا و سیما را پخش کند. این نوع اپلیکیشن شبکه های اختصاصی دارد. از شبکه های اختصاصی و قابل پخش بر روی اینترنت این نوع اپلیکیشن می توان به شبکه کودک یا آیوتون، آیو فیلم و آیو اسپرت اشاره کرد. این نوع اپلیکیشن اشتراک های دوره ای دارد. کاربران برای دریافت اشتراک های دوره ای باید هزینه پرداخت کنند. در مقابل حجم اینترنت مصرفی برای کاربران آیو به صورت نصف محاسبه می شود. از ویژگی های بارز این نوع اپلیکیشن می توان به شبکه اختصاصی آیو اسپرت جهت پخش زنده تمامی رشته های ورزشی با گزارش اختصاصی، فیلم ها و سریال های خارجی و ایرانی به همراه دوبله اختصاصی، مستند، کارتون، انیمیشن، شبکه مجلس، شبکه رضوی، قابلیت اتصال به تلویزیون خانگی توسط ستاپ باکس و دسترسی به آرشیو برنامه ها تا دو هفته قبل اشاره کرد.

تلویزیون روبیکا

این نوع اپلیکیشن از امکانات بسیار متنوعی برخوردار است. روبیکا یک نوع تلویزیون آنلاین نام آشنا می باشد. یکی از ویژگی های بارز این نوع تلویزیون اینترنتی ترافیک رایگان ایرانسل و همراه اول است. این نوع خصوصیت برای بسیاری از کاربران جذاب می باشد. به عبارت دیگر این ترافیک رایگان سبب تمایز اپلیکیشن روبیکا از سایر اپلیکیشن ها شده است. این نوع اپلیکیشن از خصوصیات مهمی از قبیل بخش خدمات پرداختی، بخش موسیقی، بخش دنیای آموزش، شبکه اجتماعی داخلی، دسترسی به آرشیو برنامه و سریال های تلویزیونی و پخش زنده شبکه های صدا و سیما برخوردار می باشد.

معرفی بهترین برنامه های تلویزیون اینترنتی خارجی

تلویزیون Mobdro

این نوع برنامه ویدیویی اندرویدی جزء بهترین برنامه ها می باشد. از این برنامه می توانید برای تماشای زنده TV استفاده کنید. این نوع برنامه به صورت رایگان در دسترس کاربران قرار می گیرد. کاربران می توانند محتوای ویدیو را از طریق MobdroApk دانلود کنند.

تلویزیون Direct TV Now

یکی دیگر از برنامه های پخش زنده تلویزیون که در تلفن های هوشمند اندرویدی قابل استفاده است Direct TV Now می باشد. کاربران از طریق این نوع برنامه می توانند مسابقات ورزشی زنده، برنامه های تلویزیونی و اخبار روز را تماشا کنند. این نوع اپلیکیشن 120 کانال تلویزیون زنده دارد.

تلویزیون Hulu

یکی از پرطرفدارترین برنامه Live TV که در فروشگاهPlay Googleقرار دارد Hulu می باشد. کاربران از طریق این نوع اپلیکیشن می توانند برنامه تلویزیونی قدیمی، فیلم ها و سایر موارد را تماشا کنند. برنامه Hulu توانسته است چند کانال زنده از قبیل showtime و HBO را در خود جای دهد.

تلویزیون NetFlix

این نوع اپلیکیشن برنامه Live TV نیست. این برنامه چندین برنامه تلویزیونی قدیم و جدید دارد. در واقع NetFlix یک برنامه پخش ویدیویی به حساب می آید. این نوع برنامه رایگان نیست. اما کاربران می توانند از یک دوره آزمایشی رایگان 1 ماهه استفاده کنند. شما می توانید به مدت یکماه به صورت رایگان از تمام امکانات این نوع تلویزیون اینترنتی استفاده کنید.

تلویزیون اینترنتی Sling TV

این نوع برنامه یکی از برنامه های پرطرفدار Android Live TV است. این نوع برنامه به دلیل دارا بودن رابط کاربری خوب امکان تماشای طیف گسترده ای از کانال های تلویزیونی زنده را برای کاربران فراهم کرده است. در این نوع تلویزیون اینترنتی می توانید برای هر ژانر از قبیل ورزش، کودکان، کمدی و نوجوان کانال زنده داشته باشید. علاوه بر موارد ذکر شده این نوع اپلیکیشن پشتیبانی Chromecast را دریافت می کند.

تلویزیون YouTube TV

شما با این نوع اپلیکیشن می توانید از تماشای کانال های showtime، HBO، Fox Sports Soccer لذت ببرید. کاربران جهت تماشای کانال های تلویزیونی زنده باید 35 دلار پرداخت کنند. شما از طریق نسخه برتر می توانید به بیش از 40 کانال دسترسی پیدا کنید.

تلویزیون Hotstar

این نوع تلویزیون اینترنتی مختص بینندگان هندی است. با این اپلیکیشن می توانید سریال های تلویزیونی، فیلم ها، ورزش های زنده را ببینید. این نوع برنامه به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار دارد. این نوع اپلیکیشن فیلم های بسیار زیادی را در خود جای داده است. یکی از ویژگی های بارز این نوع برنامه این است که از طیف گسترده ای از کانال های تلویزیونی برخوردار می باشد. از کانال های تلویزیونی این نوع برنامه می توان به star plus، Fox Life، Star Bharat، Star Sport و … اشاره کرد.

VODپرطرفدار و پربیننده

تعداد VOD ها به دلیل متقاضیان بسیار روزبه‌روز در حال افزایش است. امروزه بسیاری از شرکت‌های اینترنتی سراغ راه اندازی سرویس‌های مختلفی از قبیل فیلیمو، آنتن، تی وی نت و آپارات رفته‌اند. این سرویس‌ها برای جلب رضایت کاربران خود امکانات جذابی از قبیل اشتراک رایگان، جایزه‌های مختلف و دانلود و تماشای برنامه‌ها بدون مصرف ترافیک اینترنت فراهم کرده‌اند.

مزایا استفاده از تلویزیون اینترنتی

کاربران می‌توانند صفحات تلویزیون‌های اینترنتی را از طریق کامپیوتر و تلفن همراه یا ipod دریافت کنند. تلویزیون اینترنتی ازنظر عملکرد مشابه تلویزیون هستند. اما این نوع برنامه‌ها سیگنال‌ها را در قالب اطلاعات بر روی شبکه اینترنت به‌عنوان داده ارسال می‌کنند. تمام برنامه‌های قابل‌استفاده در شبکه اینترنت موجود هستند. شما می‌توانید با تلویزیون‌های اینترنتی فیلم موردعلاقه خود را از بانک فیلم دانلود کنید. یکی از مزایای ویژه استفاده از تلویزیون اینترنتی این است که در زمان دلخواه امکان دانلود و مشاهده برنامه موردنظر برای کاربر فراهم است. از دیگر امکانات ویژه تلویزیون‌های اینترنتی می‌توان به پخش دیجیتالی تلویزیون، سرویس‌های تلفنی گوناگون، ارائه برنامه بر مبنای تقاضای مخاطبان و آموزش از راه دور اشاره کرد.
ویژگی برتر تلویزیون اینترنتی این است که حق انتخاب نامحدود به مخاطبان خود برای پیدا کردن برنامه دلخواه در بین برنامه‌های مختلف را داده است. بنابراین بسیاری از فیلم‌ها و سریال­ها به همراه ویدیوهای دیگری از طریق تلویزیون اینترنتی قابل دریافت هستند.

یکی از مزایای استفاده از تلویزیون آنلاین این است که آگهی تبلیغاتی در این نوع برنامه کمتر پخش می شود. زیرا آگهی های تبلیغات طولانی باعث برهم زدن تمرکز شما خواهند شد. از دیگر مزایای ویژه تلویزیون های اینترنتی در دسترس بودن 24 ساعته آن است. برای استفاده از تلویزیون های اینترنتی باید به اینترنت دسترسی داشته باشید. یکی از ویژگی های استفاده از تلویزیون های اینترنتی کپی کردن سکانس مورد علاقه شما می باشد. این ویژگی سبب افزایش مخاطبین تلویزیون های اینترنتی شده است.

شبکه های تلویزیون اینترنتی علاوه بر پخش برنامه های تلویزیون با ایجاد تنوع در لیست برنامه های خود مخاطبان بیشتری را به خود جذب کرده اند. به عبارت دیگر رقیب اصلی تلویزیون به حساب می آید. افرادی که به تماشای تلویزیون علاقمند هستند، می توانند از تلویزیون اینترنتی به عنوان فرصت مناسب جهت تحول مثبت در تماشای برنامه ها و آشتی با تلویزیون استفاده کنند. همچنین تلویزیون های اینترنتی سیستمی جهت دریافت کانال های تلویزیونی و سایت های گوناگون از طریق شبکه اینترنت می باشند. این تکنولوژی سبب متحول شدن استفاده از برنامه های تلویزیون شده است. می توان گفت تلویزیون های اینترنتی همان تلویزیون معمولی می باشند اما به شبکه اینترنت وصل هستند.

تلویزیون اینترنتی فقط پخش آرشیو نیست

یک نوع پرکاربرد IPTV ویدیوی درخواستی (Video on demand) می باشد. کاربران از طریق وب سایت می توانند برنامه یا فیلم مورد نظر خود را با پرداخت هزینه در همان لحظه و یا بعدا تماشا کنند. بهتر است بدانید که تلویزیون اینترنتی آرشیوی از برنامه های تکراری نیست. به عبارت دیگر این شبکه می تواند برنامه تولیدی داشته باشد. برنامه سازان می توانند محتواهای خلاقانه ای را تولید کنند.

کاربران از طریق نصب برنامه بر روی تلفن همراه می توانند برنامه مورد علاقه خود را تماشا کنند. این ویژگی سبب افزایش مخاطبان شبکه شده است. از طرفی با کمی خلاقیت می توان پاسخگوی سلیقه های مختلف بود. برای مثال چرا تا ساعت 10 شب جمعه باید صبر کنیم تا فلان سریال رو از دست ندهیم؟ شما می توانید سریال مورد نظر خود را به صورت قانونی دانلود کنید. برای کاربران از طریق تلویزیون آنلاین اینترنتی محتواهای پخش شده در صدا و سیما، فیلم ها و سریال های شبکه نمایش خانگی و ویدیوهای ارائه دهندگان قابل مشاهده است.

همه امتیازات مثبت تلویزیون اینترنتی

با وجود تلاش های سینما برای ایجاد فضای منحصر به فرد جهت تماشای فیلم تلویزیون همچنان موثرتر و فراگیرتر از سینما است. تلویزیون های اینترنتی به شکل موازی و بدون هیچگونه قانون شکنی یک شبکه تلویزیونی خصوصی به حساب می آیند. در تلویزیون های اینترنتی به دلیل سانسورهای کمتر حق انتخاب بیشتری به مخاطب داده شده است. بنابراین کاربران با توجه شرایطی که دارند می توانند برنامه و سریال های مورد نظر خود را انتخاب و مشاهده کنند. ایجاد تلویزیون های اینترنتی این فرصت را برای تولید کنندگان فراهم می کند که برنامه های جسورانه خلق کنند و به دلیل ارتباط مستقیم با مخاطب برنامه های خلاقانه خود را اصلاح کنند.

سینماگران از طریق تلویزیون اینترنتی می توانند فیلم های تجربی با هزینه کم تولید کنند. رسانه های اینترنتی بیشتر پاسخگوی نیازهای عمومی مردم هستند. البته در ایران این نوع تلویزیون بیشتر حاوی برنامه های سرگرم کننده است. گسترش این نوع برنامه ها سبب افزایش رونق اقتصادی می شود. شبکه های تلویزیونی اینترنتی بسیار قدرتمندتر، کم هزینه تر و فراگیرتر از شبکه های تلویزیونی خصوصی هستند.

فواید و مضرات استفاده از تلویزیون اینترنتی برای کودکان

امروزه بسیاری از کودکان به تلویزیون، تبلت، بازی های کامپیوتری وابسته هستند. اکثر والدین نمی دانند چگونه تماشای تلویزیون کودکان خود را کنترل کنند. می توان گفت تقریبا همه والدین این استرس و نگرانی را تجربه کرده اند. تلویزیون اینترنتی می تواند برای کودکان هم مفید و هم مضر باشد. والدین باید کودکان خود را به سمت فعالیت های مفید جهت رشد و بالندگی بیشتر سوق دهند. ابزار الکترونیکی و دیجیتالی برای کودکان می تواند مفید و یا مضر باشد. والدین باید زمان استفاده از ابزار الکترونیکی و دیجیتالی را مدیریت کنند.

فواید مضرات
زبان آموزی افزایش زمان نشستن
سواد آموزی مشکلات خواب
یادگیری تکنولوژی مشکلات دید چشم
  قرار گرفتن در معرض امواج الکترومغناطیس
  مانع رشد مهارت های شناختی

 

به این مقاله امتیاز دهید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *