معایب و مزایای اجاق گاز صفحه ای

در این مقاله قصد داریم معایب و مزایای اجاق گاز صفحه ای را برای شما بیان کنیم. امیدواریم بعد از خواندن این مقاله بتوانید خریدی مناسب برای آشپزخانه تان داشته باشید.

معنا و مفهوم لوازم آشپزخانه با اجاق گاز پیدا می شود و مهم ترین وسیله در آشپزخانه را می توان اجاق گاز نامید. پس شما باید بیشتر از بقیه وسایل در انتخاب آن دقت داشته باشید تا با توجه با شرایط آشپزخانه‌تان بهترین و مناسب ترین اجاق گاز را انتخاب کنید.

حال اگر شما هم به این نتیجه رسیده اید که اجاق گاز صفحه ای می تواند بهتر نیازتان را برطرف کند و به فکر خرید آن هستید، ادامه این مقاله را دنبال کنید، چون راهنمای خریدی مطمئن برای شما ارائه می شود. اجاق گازهای صفحه ای معمولاً از تک شعله تا ۶ شعله در بازار موجود هستند که اغلب از انواع دو شعله یا چهار شعله و پنج شعله در آشپزخانه های ایرانی رایج ترند. حال شما باید به میزان استفاده و حجم پخت و پز و نوع طبخ غذای تان آن را انتخاب کنید. همان طور که اشاره شد ایرانی ها بیشتر اجاق گازهای چهار شعله و پنج شعله را استفاده می کنند زیرا جوابگوی نیاز یک خانواده می باشد.

حتماً به این نکته توجه ویژه داشته باشید که محصولی که خریداری می کنید از خدمات پس از فروش خوبی برخوردار باشد و برای نصب اجاق گاز حتماً برای اعمال شدن گارانتی آن به مسئول نصب مجاز همان شرکت واگذار نمایید.

مزایا و معایب انواع اجاق گاز صفحه ای گازی

مزایا و معایب انواع اجاق گاز صفحه ای گازی

اجاق گازهای صفحه ای مزایا و معایبی دارند. اگر شما به فر نیازی نداشته باشید با استفاده از اجاق گازهای توکار برای خود فضای بیشتری خواهید داشت و از فضای به وجود آمده در زیر اجاق گاز صفحه ای میتوانید وسایل خود را از قبیل محیط آب ها و قابلمه ها در کابینت زیر گاز قرار دهید. کم جا بودن این نوع از اجاق گاز ها امکان استفاده از اجاق گاز صفحه ای را حتی در ادارات معمول کرده و حتی می‌توان گفت نیاز ضروری این اماکن می باشد. البته اگر بخواهیم از معایب آن هم مطلبی را بیان کنیم، می توان به نداشتن فرصت اشاره کرد که با مدل شدن آشپزخانه ها و تولید فرهای توکار این عیب قابل پوشش است.

حال که پیشرفت تکنولوژی به سرعت رو به افزایش است، تغییر در لوازم خانگی خصوصا اجاق‌گاز نیز از این پیشرفت بی نصیب نمانده و خود را در این عرصه به روز کرده است. شکل ظاهری اجاق گاز ها علاوه بر مدل ایستاده به مدل صفحه ای یا توکار تغییر پیدا کرده که در آشپزخانه در فضای مشخص بر روی کابینت نصب می شود. اجاق گاز های توکار در انواع گازی و برقی ید می‌شود که اکثراً در خانه‌ها اجاق های گازی به مصرف می رسد و جنس آن ها از استیل، شیشه یا سرامیک تولید می‌شود.

اجاق گاز صفحه ای استیل

اجاق گازهای صفحه استیل در اشکال متنوع یافت می شوند که مدل ساده و آجدار آن در بازار موجودند. به آسانی تمیز کردن با مواد شوینده استاندارد که البته موادی که به استیل آسیب نزند توجه اکثر مصرف کنندگان را به این نوع از اجاق گاز صفحه ای جلب کرده است. حال اگر نوع حاج داران مورد نظر شما باشد باید در نظر داشته باشید که برآمدگی هایی روی سطح خود دارند که زمان بیشتری را برای تمیز کردن آن باید صرف کنید. 

این نوع از اجاق گازهای صفحه ای به ترموکوبل و فندک مجهز می باشند که شما باید برای ایمنی هرچه بیشتر خود و خانواده تان به این موارد توجه ویژه داشته باشید و به برندی که انتخاب می کنید توجه ویژه تری داشته باشید و اعتبار آن مطمئن شوید.

اجاق گاز صفحه شیشه ای

اما اجاق گاز های شیشه ای که شیشه آن در رنگ های مشکی و سفید ارائه شده و تنوع بسیار بالایی در بازار دارند. یکی از قابلیت های عالی که در این نوع از اجاق گاز ها وجود دارد شیشه های نشکن و مقاوم در برابر حرارت می باشد که برخلاف تصورات عموم مردم به راحتی شکسته نمی شود. این نوع از اجاق گازهای صفحه ای شیشه ای به راحتی تمیز شده و در امر نظافت راحت تر از اجاق گاز استیل می باشد، اما شما برای رعایت بهتر بعد از هر طبقه غذا سعی کنید سطح اجاق گاز شیشه ای را تمیز کنید. 

در اجاق گازهای شیشه‌ای رنگ و طرح های روی شیشه تنوع قابل قبولی دارد که دست شما را در انتخاب باز می‌گذارد تا حدی که در بعضی مدل ها می توان طرح و رنگ شیشه اجاق را با هود آشپزخانه ست کرد.

اجاق گاز صفحه ای استیل و شیشه

اما نوع دیگری از اجاق گاز صفحه ای از جنس استیل و شیشه می باشد که طراحی وسط آن از جنس شیشه و دور تا دور آن از استیل ساخته شده است. ظاهری بسیار زیبا و منحصر به فرد آشپزخانه شما می بخشد که البته قیمتی بالاتر از انواع دیگر اجاق گاز صفحه ای دارد.

تعداد شعله های اجاق گاز باید بر اساس نیازتان در نظر گرفته شود. پس هنگام خرید اجاق گاز صفحه ای بر اساس نیازتان اجاق گاز مورد نظر را انتخاب کنید. جنس اجاق گاز مدنظرتان و اینکه چطور می خواهید آن را تمیز کنید نکته‌ای است که در انتخابتان باید تأمل بیشتری داشته باشید البته این برای راحتی خودتان بهتر است.

اطلاعات تکمیلی قبل از خرید اجاق گاز صفحه ای

در زمان خرید گاز رومیزی شما باید به محل قرارگیری شعله بزرگ یا همان پلوپز و حتی اندازه ی اجاق گاز توجه کنید. جنس بدنه اجاق گاز و تعداد شعله های اجاق گاز صفحه ای از دیگر موارد مهمی است که باید در هنگام خرید توجه ویژه ای به آن داشته باشید. سرشعله ها و قطعات اصلی اجاق گاز به دو نوع اجاق گاز ساخت ایران و اجاق گاز ساخت ایتالیا تقسیم می شوند. مطمئن باشید در مورد اجاق گاز اگر جنس ایرانی بخرید حتماً ضرر نخواهید کرد و همان کیفیت جنس خارجی بلکه بهتر از آن را با قیمتی کمتر خریداری می‌کنید. البته از ایرانی ها باید برندهای معروف آن را خرید کنید. یکی از برند های معروف اخوان نام دارد.

اگر از ظروف و قابلمه های بزرگ برای پخت غذا استفاده می کنید و نیاز دارید که ظروف دیگری نیز در کنار آن برای پخت غذا داشته باشید بهتر است شعله بزرگ را در کنار اجاق گاز در نظر بگیرید تا مزاحمتی برای دیگر شعله ها ایجاد نکند. این انتخاب از جهت ایمنی کار نیز اهمیت بالایی دارد.

نکته مهمی که در در این قسمت اشاره می شود در مورد صفحه شیشه‌ای گازهای صفحه می باشد که این شیشه ها اکثراً از جنس سیکوریت بوده و تحمل حرارت بسیار بالا را دارند و از این نظر مطمئن باشید و همچنین با قرار دادن وزن زیاد قابلمه ها به راحتی شکسته نمی شوند. نکته مهم این است که این نوع از صفحه‌ای شیشه‌ای تنها از ناحیه لبه شش ضربه پذیر هستند. پس بدانید که بعد از شکستن باید به قطعات زیادی تقسیم شوند و اصطلاحاً پودر می شوند که شما باید به این نکته ظریف دقت ویژه داشته باشید.

ویژگی های اجاق گاز صفحه ای خوب

  • یکی از شاخصه‌های اصلی و مهم در اجاق گاز ها استاندارد بودنشان می باشد. علاوه بر آن به خدمات پس از فروش اجاق گاز ها توجه کنید.
  • اجاق گازهای برقی به جای استفاده از پیچ برای شعله های اجاق، از صفحه های لمسی و دیجیتالی بهره می برند که از نظر نشت گاز و این دست مسائل خطرناک نسبت به اجاق گازی ایمنی بیشتری دارند.
  • همان طور که قبلاً هم اشاره شد که به فاصله بین شعله ها در هنگام خرید توجه داشته باشید که چند قابلمه بر روی هر شعله بدون مزاحمت قرار بگیرد و شما آشپزی راحت تری داشته باشید.
  • این را بدانید که اجاق گازهایی که مجهز به ترموکوبل و فندک هستند ایمن تر هستند. زیرا ترموکوبل به محض اینکه شعله به هر دلیلی خاموش شود جریان گاز را قطع میکند. پس ایمن تر است.
  • این را بدانید اجاق گاز های برقی به دلیل قدرت بالا زمان پخت غذا را کم می کنند.
  • اجاق گاز های توکار زیبایی بیشتری به آشپزخانه شما می دهد آشپزخانه تان را زیباتر می کند.

در پایان

از مزایای اجاق گازهای صفحه ای این را می توان اشاره کرد که تعمیر و عیب یابی اجاق گازهای صفحه ای شیشه ای بسیار ساده تر از اجاق گازهای فر و طرح فر می باشد. امروز دیگر بسیاری از منازل ابعاد کوچکی داشته و متراژ آن ها کمتر شده و دیگر آن خانه های قدیمی با وسعت زیاد آشپزخانه های بزرگ قابل دسترس برای خرید اکثریت جامعه نیست.

آشپزخانه های امروزی کم جا بوده و باید با خلاقیت و هوشمندانه دکوراسیون آن چیده شود. یکی از مواردی که اغلب در سال های دورتر جای زیادی را در آشپزخانه ها می گرفت، اجاق گاز بود. البته حالا نیز اجاق گازهای قدیمی وجود دارند، اما سلیقه و رغبت خانم های امروزی بیشتر به اجاق گاز های جدید صفحه میل پیدا کرده و آن را با چیدمان آشپزخانه شان ست می کنند.

ما در این مقاله سعی کردیم راهنمای خرید و آشنایی شما با مزایا و معایب و انواع اجاق گازهای صفحه ای تو کار را جهت یک خرید ایده آل به شما معرفی و ارائه کنیم. امیدواریم در خرید لوازم پخت و پز دقت بیشتری داشته باشید.

به این مقاله امتیاز دهید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *