گاسی وب
رسانه گاسی وب، یک راهنمای خرید کامل برای آموزش، معرفی و نقد و بررسی بهترین محصولات موجود در بازار با قیمت مناسب و ارزان می باشد.

دلایل سیاه شدن صفحه دسکتاپ ویندوز + (راه حل مشکل)

0 2,243

آیا هنگام بوت شدن یا هنگام استفاده از کامپیوتر یا لپ تاپ، صفحه سیاه یا صفحه خالی در ویندوز مشاهده می شود؟ مواقعی وجود دارد که مانیتور شما کاملاً خوب به رایانه شما متصل شده است، اما شما پیغامی مانند No Input یا Cable Not Connected دریافت می کنید.

دلایل زیادی وجود دارد که نمایشگر کامپیوتر ممکن است سیاه شود و من سعی می کنم تمام دلایل را برای شما بگویم. بیشتر اوقات این مسئله به برخی از سخت افزارها مربوط می شود، خواه کارت ویدیو، کابل ها، مانیتور، رم یا مادربرد.

گاهی اوقات، می تواند یک مسئله مرتبط با نرم افزار نیز باشد. در ابتدا اصلاحات آسانتر را ذکر خواهم کرد زیرا بدترین سناریو این است که یک قطعه سخت افزار را در رایانه خود جایگزین کنید.

 

چک کردن پاور جهت رفع مشکل صفحه سیاه

احتمالاً قبلاً این کار را انجام داده اید، اما هنوز هم ارزش دارد دوباره امتحان کنید، زیرا این اتفاق بیشتر از آنچه فکر می کنید اتفاق می افتد. بررسی کنید که مانیتور روشن شده باشد، که معمولاً توسط نوعی نور در خود دکمه روشنایی نشان داده می شود. اگر چراغ روشن است، مانیتور روشن است و باید پیامی را مشاهده کنید.

اگر مانیتور روشن است، اما هیچ چیزی نشان داده نمی شود، سعی کنید دکمه منو مانیتور را فشار دهید تا کنترل های مانیتور داخلی را ببینید. اگر هنوز صفحه خالی مشاهده می کنید، این بدان معنی است که در مانیتور شما مشکلی وجود دارد.

سیاه شدن صفحه دسکتاپ - چک کردن پاور

اگر یک مانیتور جداگانه خوب کار کند، می تواند به این معنی باشد که منبع تغذیه در مانیتور اصلی بد است. سعی کنید منبع تغذیه را جایگزین کنید و ببینید که آیا این مشکل را برطرف کرده است یا خیر.

اکنون بررسی کنید تا مطمئن شوید کامپیوتر به درستی روشن شده است. اگر دکمه پاور یا یکی از چراغهای وضعیت قرمز یا نارنجی است یا اگر کامپیوتر در هنگام روشن کردن چندین بار بوق می زند، این نشانگر یک مشکل داخلی است. بوق می تواند به مادربرد، کارت ویدیو و غیره نیز مربوط باشد.

اگر روشن باشد و همه چیز خوب به نظر برسد، اما هنوز چیزی در صفحه نمایش خود دریافت نمی کنید، ممکن است رایانه به حالت آماده به کار یا حالت خواب رفته باشد و از خواب بیدار نشود. کلیدها را روی صفحه کلید فشار دهید یا موس را حرکت دهید. اگر هیچ کدام از اینها کار نکرد، با فشار دادن دکمه روشن کردن، رایانه را مجدداً راه اندازی کنید.

پیشنهاد می کنم مقاله بهترین شبیه ساز اندروید کم حجم برای کامپیوتر را حتما بخوانید.

چک کردن کابل ها

آسانترین کار بعدی این است که تمام کابل ها را بررسی کنید. این که آیا شما از VGA، DVI، HDMI یا DisplayPort برای اتصال رایانه خود به مانیتور خود استفاده می کنید، گاهی اوقات کابل ها جدا می شوند. این امر به ویژه در مورد کابل هایی که به پشت مانیتور پیچ خورده اند صدق می کند.

حتماً اتصال را در رایانه شخصی و مانیتور بررسی کنید. برای کسانی که بیش از یک کارت ویدیو دارند، باید در نحوه اتصال مانیتورها دقت کنید.

اگر کارت گرافیکی اختصاصی دارید، مطمئن شوید که مانیتور به کارت گرافیک وصل شده است و نه به اتصال ویدیوی مادربرد. به طور پیش فرض، ویندوز قرار است هنگامی که یک کارت گرافیک جداگانه دارید، گرافیک مادربرد را بطور خودکار غیرفعال کنید، اما گاهی اوقات چنین اتفاقی نمی افتد.

صفحه سیاه ویندوز _ چک کردن کابل

اگر در نهایت اتصال مانیتور خود را به مادربرد متصل کردید، ممکن است کمی کار کند، اما ناگهان صفحه سیاه شود. راه اندازی مجدد ممکن است مشکل را برطرف کند، اما دوباره اتفاق می افتد. اگر مانیتور دوتایی دارید و یکی را به مادربرد و دیگری به کارت گرافیک وصل می کنید، یک مانیتور صفحه سیاه می شود.

اگر کابل ها وصل شده اند و فقط یک اتصال ویدیویی دارید، باید کابل های بد را عوض کنید. برای انجام این کار، شما باید یک مانیتور دیگر پیدا کنید تا کامپیوتر شما به آن متصل شود. اگر صفحه نمایش روی مانیتور دوم نیز خالی باشد، می تواند مشکلی با کابل ویدیو باشد.

اگر از گزینه های اتصال چندگانه مانند DVI  HDMI و غیره استفاده می کنید، اگر از کابل های ویدیویی مختلف استفاده کرده اید، کابل ویدیو را جایگزین کنید یا از کابل ویدیویی دیگری استفاده کنید، اگر از VGA استفاده کنید، می تواند به معنای ایجاد مشکل در کابل HDMI یا DVI شما باشد.

 

وضوح صفحه نمایش را چک کنید

گاهی اوقات اگر به طور تصادفی وضوح تصویر را در ویندوز بالاتر از آنچه مانیتور پشتیبانی می کند تنظیم کنید، به سادگی صفحه سیاه ایجاد خواهد شد. برای رفع این مشکل، ابتدا باید ویندوز را در حالت Safe Mode شروع کنید.

هنگامی که رایانه را توسط حالت ایمن (Safe Mode) بالا بیاورید، دستورالعمل های من را طبق عکس زیر انجام دهید:

تنظیمات رزولوشن

در اکثر نسخه های جدید ویندوز، این سیستم در واقع در مدت زمان 15 ثانیه به وضوح صفحه اصلی برمی گردد، مگر اینکه روی دکمه Keep Changes کلیک کنید. همچنین، ویندوز معمولاً بالاترین رزولوشن را مانیتور شما را پشتیبانی می کند و فقط آن گزینه ها را نشان می دهد.

بنابراین فقط از نسخه قدیمی ویندوز یا مانیتور قدیمی استفاده می کنید. وضعیت دیگر که می توانید با صفحه خالی به آن ختم شوید این است که وقتی لپ تاپ خود را به یک صفحه نمایش ثانویه یا پروژکتور وصل کرده اید. شما می توانید با فشار دادن کلید Fn و سپس فشار دادن کلید مانیتور روی صفحه کلید، این کار را روی لپ تاپ ها برطرف کنید.

خاموش کردن صفحه نمایش

در آخر، شما همچنین باید اطمینان حاصل کنید که منبع ورودی روی مانیتور شما روی ورودی صحیح تنظیم شده است. بیشتر مانیتورها معمولاً منبع ورودی را شناسایی می کنند، اما گاهی اوقات این ویژگی غیرفعال می شود. دکمه های مانیتور خود را فشار دهید تا گزینه ها ظاهر شود و به ورودی بروید و به ورودی صحیح بروید.

تنظیمات مانیتور برای صفحه سیاه

تنظیمات BIOS and Recovery

اگر هنگام روشن کردن کامپیوتر خود می توانید صفحه نمایش بوت اولیه را ببینید، اما به محض شروع، ویندوز با صفحه سیاه روبرو می شود، پس می دانید که این مشکل از ویندوز است. 

ویندوز خراب شده است، پس تنها گزینه شما بوت شدن به حالت ایمن است و سپس سعی کنید ویندوز را با استفاده از System Restore / Automatic Repair یا با استفاده از ویژگی Reset یا Refresh My PC تعمیر کنید.

من ابتدا سعی می کنم سیستم را ترمیم و یا تعمیر خودکار انجام دهم و اگر هیچ کدام از این موارد کار نکردند، مجدداً رایانه شخصی خود را نصب کنید. تنظیم مجدد رایانه شخصی شما تمام برنامه ها و داده های شما را حفظ می کند، اما مجدداً فایل های سیستم ویندوز را نصب کنید.

پیشنهاد می کنم این مقاله را حتما بخوانید : بهترین ویروس کش قوی برای ویندوز 10

رفع مشکل صفحه سیاه با چک کردن سخت افزار

آخرین مرحله، نگاهی به سخت افزار واقعی است. قبل از انجام هر کار دیگری، باید سعی کنید همه دستگاه ها و لوازم جانبی را از طریق رایانه مانند صفحه کلید، ماوس، هارد اکسترنال، اسپیکرها، چاپگرها، اسکنرها و غیره جدا کنید.

بعضی اوقات مشکلی در مورد سخت افزار دیگر می تواند باعث صفحه سیاه صفحه نمایش شود. اگر این کار نمی کند، باید اتصالات پورت واقعی را در رایانه و مانیتور بررسی کنید تا اینکه خسارت دیده شود.

تنظینات هارد برای سیاه شدن صفحه

بعضی اوقات، افراد سعی می کنند کابل را به اتصالی وصل کنند که مطابقت ندارد و در نتیجه می تواند به اتصالات دیگر که داخل درگاه مشاهده می کنید آسیب برساند.

به منظور تعمیر پورت های خمیده یا آسیب دیده، شما گزینه های زیادی به جز بردن رایانه خود به تعمیرگاه ندارید. بیشتر اوقات، آنها به شما خواهند گفت که به سادگی کارت گرافیک خود را جایگزین کنید.

اگر از نظر فنی کمی باهوش هستید، می توانید سعی کنید رایانه خود را باز کنید و بررسی کنید تا مطمئن شوید همه چیز به درستی وصل است. شما باید قبلاً RAM را با استفاده از مطلبی که در بالا به آن اشاره کردم، بررسی کرده باشید، اما همچنین باید مطمئن شوید که فن موجود در کارت ویدیو در حال کار است.

تنها مسئله دیگر در این مرحله مادربرد یا هارد دیسک شماست. احتمالاً نیاز دارید که کامپیوتر خود را سرویس دهی کنید زیرا تلاش برای خنثی کردن این اجزاء خود باعث آسیب های بیشتر می شود. اگر سوالی دارید، در صورت تمایل اظهار نظر کنید.

منبع online-tech-tips

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.