آموزش استفاده از زودپز برای بسیاری از خانم های خانه دار امری ضروری می باشد. زودپز یکی از وسایل آشپزخانه است که در مدت زمان کوتاه غذا را آماده می کند. زودپز در عین آماده سازی سریع غذا ویتامین ها و مواد معدنی آن را از بین نمی‌برد. در برخی مواقع پخت غذا به صورت معمولی سبب از بین رفتن مواد مغذی آن می شود. نحوه استفاده از بهترین مارک زودپز برای طبخ صحیح غذا ضروری می باشد. در این مقاله قصد داریم شما را با طرز استفاده از زودپز و نحوه کار با آن به صورت گام به گام آشنا کنیم.

زودپز چگونه کار می کند؟

زودپز با تولید بخار و بالا بردن نقطه جوش سبب پخت سریع غذا می‌شود. زودپزها در دو نوع قدیمی و جدید در بازار موجود هستند. در زودپزهای قدیمی سوتی یا لوله ای جهت تنظیم فشار بر روی آن ها تعبیه شده است. اما زودپزهای جدید سوپاپ فنری و سیستم بسته دارند. زودپز نباید ترک داشته باشد. زیرا موقع بیرون آمدن بخار از آن ممکن است سبب ایجاد سوختگی در شما شود. قبل از پخت غذا بررسی کنید که پسمانده مواد غذایی داخل زودپز نباشد.

آموزش استفاده از زودپز و چگونگی پر کردن زودپز

یک آموزش استفاده از زودپز این است که قبل از پختن غذا در آن مایعات (معمولا آب) می ریزند. اما با توجه به دستور پخت غذای شما مایع مورد استفاده متفاوت می باشد. یکی از نکات مهم در استفاده از زودپز این است که نباید بیشتر از 2/3 حجم زودپز را مواد غذایی بریزید. زیرا بخار تولید شده در زودپز به فضا نیاز دارد. در زودپز های قدیمی می توانید یک پیمانه آب داخل آن بریزید. به عبارت دیگر یک پیمانه آب برای مدت زمان 20 دقیقه پخت غذا مناسب می باشد. اما در زودپزهای جدید میزان آب استفاده کاهش یافته است. شما می‌توانید حداقل نصف پیمانه آب داخل زودپزهای جدید بریزید.

اگر می خواهید بهترین آون توستر بازار برای پخت و پز در آشپزخانه خود خریداری کنید، این مقاله را مطالعه کنید.

چگونگی آماده سازی انواع مواد غذایی مختلف جهت پختن در زودپز

انواع مواد غذایی چگونگی آماده سازی
گوشت و مرغ بهتر است قبل از قراردادن گوشت و مرغ داخل زودپز به آن ها ادویه بزنید. برای بهتر شدن طعم گوشت می توانید آن را تفت دهید. برای این کار می توانید گوشت را با مقدار کمی روغن مانند کانولا و با درجه متوسط داخل زودپز تفت دهید. موقع تفت دادن نیازی به گذاشتن درب زودپز نیست. همچنین شما می توانید عمل تفت دادن را در ماهی تابه ای جداگانه انجام دهید.
غذاهای دریایی بهتر است ابتدا ماهی و یا میگو را بشورید و سپس سبد زودپز را داخل آن قرار دهید. سپس حداقل 175 میلی لیتر آب یا دیگر مایعات را داخل زودپز بریزید. برای اینکه ماهی یا میگو به سبد داخل زودپز نچسبد مقداری روغن را به محتویات داخل زودپز اضافه کنید.
لوبیا و نخود یکی از آموزش استفاده از زودپز این است که قبل از اینکه لوبیا و نخود را داخل زودپز قرار دهید بهتر است آن را به مدت 6 ساعت داخل آب بخیسانید. موقع خیس کردن نیازی به اضافه کردن نمک نیست. پس از آبکشی می توانید لوبیا و نخود را درون زودپز قرار دهید. در صورتیکه از زودپز های قدیمی استفاده می کنید بهتر است یک تا دو قاشق روغن را به آن اضافه کنید.
برنج و غلات برای قرار دادن برنج و جو دو سر داخل زودپز نباید آن را خیس کنید. اما باید جو را به مدت ۴ ساعت در آب ولرم بخیسانید.
سبزیجات ابتدا اجازه دهید سبزیجات یخ زده یخشان آب شود و یا سبزیجات تازه را به خوبی شست و شو دهید. سپس سبزیجات را داخل سبد بگذارید. برای پخت سبزیجات به مدت ۵ دقیقه باید نصف پیمانه آب داخل زودپز بریزید. اگر می‌خواهید ۵ تا ۱۰ دقیقه سبزیجات را بپزید بهتر است یک پیمانه آب و برای مدت زمان ۱۰ تا ۲۰ دقیقه دو پیمانه آب داخل زودپز بریزید.
میوه‌ جات ابتدا میوه جات را شست و شو داده و سپس داخل سبد زودپز قرار دهید. استفاده از نصف پیمانه آب برای میوه تازه و یک پیمانه آب برای میوه های خشک کافی است.

چه میزان آب باید داخل زودپز بریزیم؟

برای تعیین میزان صحیح آب داخل زودپز باید به دفترچه راهنمای آن مراجعه کنید. در دفترچه برای انواع غذاهای مختلف میزان آب مورد نیاز نوشته شده است. یکی از نکات مهم و آموزش استفاده از زودپز این است که حجم غذا در میزان آب مورد نیاز تاثیر گذار می باشد. سپس مواد غذایی را داخل زودپز قرار دهید و آب مورد نیاز برای پختن غذا را داخل آن بریزید. سپس درب زودپز را به درستی ببندید. باید مطمئن شوید که درب زودپز قفل شده است. پس از بستن درب زودپز آن را بر روی اجاق یا شعله قرار دهید. در اینصورت آب داخل زودپز بخار می کند. در اثر بخار آب ایجاد شده فشار زودپز بالا می‌رود. پس از از اینکه فشار داخل زودپز به میزان مشخص افزایش پیدا کرد غذا شروع به پختن می کند.

در استفاده از زودپز های قدیمی، برای بیرون فرستادن بخار از دریچه تخلیه استفاده کنید. در زودپزهای جدید میزان فشار داخل آن قابل مشاهده است. بنابراین شما می توانید از فشار داخل زودپز مطلع شوید و در صورت فشار زیاد شعله را کم کنید تا غذا بپزد. با این کار به غذا فرصت می دهید تا خوب پخته شود. یک آموزش استفاده از زودپز استفاده از تخلیه دستی فشار زودپز در مواقع لزوم می باشد.

بهتر است فشار زودپز را در تمامی مراحل پخت تحت کنترل داشته باشید. برای مثال زمانی که فشار زودپز شروع به بالا رفتن می کند و خود زودپز به صورت خودکار فشار را کاهش نمی‌دهد باید به صورت دستی نسبت به تخلیه فشار اقدام کنید. بعد از اتمام زمان تعیین شده پخت گاز را خاموش کنید. زیرا افزایش زمان پخت غذا سبب افزایش غلظت غذا می شود.

آموزش نحوه استفاده از زودپز و چگونگی باز کردن و تخلیه زودپز

یک آموزش استفاده از زودپز این است که با توجه به نوع غذای در حال پخت می توانید از روش های مختلف جهت باز کردن و تخلیه زودپز استفاده کنید.

تخلیه فشار طبیعی: این روش برای غذاهایی که به مدت زمان طولانی برای پخت نیاز دارند قابل استفاده می باشد. در این روش بعد از کاهش فشار هم غذا پخته می شود. تخلیه فشار طبیعی به زمان بیشتری نسبت به سایر روش ها نیاز دارد.

تخلیه سریع: در زودپزهای قدیمی و تمامی زودپزهای جدید دکمه تخلیه سریع بخار بر روی زودپز وجود دارد. زمانی که این دکمه آزاد می شود فشار بخار آب تخلیه می شود.

تخلیه فشار با آب سرد: این روش جز سریعترین روش های تخلیه فشار می باشد. لازم به ذکر است که استفاده از این روش برای زودپزهای برقی مناسب نیست. برای استفاده از این روش باید آن را داخل سینک بگذارید و آب سرد بر روی آن بریزید. زمانی که فشار زودپز کاهش پیدا کرد می توانید عمل تخلیه را انجام دهید. نباید آب را به صورت مستقیم بر روی تنظیم کننده فشار بریزید.

از آموزش های استفاده از زودپز این است که فشار تخلیه شده زودپز را چک کنید. برای چک کردن زودپزهای قدیمی می توانید تنظیم کننده فشار را تکان دهید. در صورت نشنیدن صدای خروج بخار آب تمامی فشار زودپز خارج شده است. در زودپزهای جدید شیر بخار را تکان دهید. در صورت نشیدن صدای بخار آب فشاری داخل زودپز نخواهد بود. سپس با دقت درب زودپز را باز کنید و از غذای خوب پخته شده نهایت لذت را ببرید.

نکات مهم تخلیه کردن زودپز

یکی از نکات مهم و آموزش های استفاده از زودپز این است که بعد از اطمینان از تخلیه شدن فشار زودپز صورت خود را بر روی زودپز قرار ندهید. زیرا محتویات داخل زودپز ممکن است بخاری را از خود متصاعد کنند. زودپزهای قدیمی می‌توانند با فشار بالا باز شوند.

به عبارت دیگر این نوع زودپزها می توانند با محتویات داخل خود منفجر شوند. در مقابل زودپز های مدرن به دلیل دارا بودن محافظ از باز کردن زودپز در فشار بالا توسط کاربر جلوگیری می کنند. با وجود بخار و فشار داخل زودپز نباید درب آن را باز کنید. زیرا این کار باعث سوختگی شما خواهد شد.

نکات مهم قبل از خرید زودپز

یکی از نکات مهم خرید زودپز این است که زودپز مورد نظر استاندارد باشد. موقع خرید زودپز بهتر است آموزش استفاده از زودپز را از فروشنده بپرسید. قبل از استفاده از زودپز بهتر است دفترچه راهنمای آن را به دقت مطالعه کنید. توصیه ما به شما این است که زودپز خریداری شده باید به قفل ایمنی مجهز باشد. از آنجایی که زودپزها در طرح ها و اندازه های مختلف در بازار موجود هستند. بهتر است با توجه به تعداد اعضای خانواده اندازه زودپز را انتخاب کنید. مواد غذایی که پخت آن ها با زودپز مناسب است را انتخاب کنید.

پس از تمام شدن زمان پخت و خاموش کردن شعله گاز سوپاپ اطمینان را آزاد کنید. آزاد کردن سوپاپ اطمینان سبب خارج شدن بخار می شود. بدنه دیگ های زودپز را از استینلس استیل یا آلیاژی از آلومینیوم می سازند. از دیگر نکات مهم و آموزش استفاده از زودپز قبل از خرید زودپز این است که در محل اتصال درپوش به بدنه آن حلقه لاستیکی وجود داشته باشد. این حلقه لاستیکی مانع از خارج شدن بخار آب می شود. توجه داشته باشید که بر روی درپوش زودپز دریچه اطمینان وجود داشته باشد.

3.3/5 - (9 امتیاز)

2 دیدگاه

  • با درود فراوان
    راهنمایی بسیار خوب بود و کامل. سپاس از زحمتی که کشیده بودی.
    با احترام فراوان فرزین

  • ممنون از زحمتی که کشیدین اما من در متن دنبال بستن و باز کردنش بودم که وقتی گوشت رو می ریزم داخل زودپز چطوری ببندمش و بازکردنش هم ..اما از خواهرم پرسیدم ، بازم سپاس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *