مجوز کسب و کار اینترنتی

کسب و کار مجازی یا کسب و کار اینترنتی، به معنای ارائه هر خدمت و کالایی در اینترنت است. به‌عنوان‌مثال، شما قبلاً برای خرید کالا و یا برخوردار شدن از خدمتی، باید به بازار میرفتید و یا در محلی که خدمت مدنظر شما را ارائه میدادند حاضر میشدید. توجه داشته باشید که تنها واردکردن کسب و کار سنتی به فضای مجازی کافی نیست؛ بلکه افراد باید در این زمینه مطالعه داشته باشند و رقبای خود را بشناسند. در کنار موارد ذکرشده نیز نیاز است که افراد مجوزهای مربوط به این حوزه را دریافت کنند. در ادامه با گاسی وب همراه باشید تا شما را با نحوه­ی دریافت این مجوزها، هزینه‌ها و مدارک لازم برای دریافت مجوز کسب و کار اینترنتی آشنا کنیم.

مجوز کسب و کار اینترنتی در زمانهای دورتر بسیار دشوار داده می شد و این دلایل مختلفی از جمله فراهم نبودن زیرساخت ها و پیچیدگی های اداری و … داشت. افرادی که به مشغول به کار اینترنتی می شدند به فکر مجوز کسب و کار نبودند زیرا اطلاع رسانی ها ضعیف بود و سختگیریها هم آنچنان نبود. البته که وجود برنامه های جهانی، مجوز گرفت را مشکل کرده و مثلاً برای کار در اینستاگرام نیاز به مجوز وجود ندارد و البته این مورد استقبال افرادی است که کسب و کار اینستاگرامی دارند.

اما امروزه این‌گونه نیست؛ بلکه شما میتوانید در خانه خود و با استفاده از یک سیستم متصل به اینترنت، قیمت­های مختلف برای محصول موردنظر خود را مقایسه کنید و درنهایت محصول موردنظر خود را خریداری کنید یا برای برخورداری از خدمت مدنظر خود به‌عنوان‌مثال یک کلاس آموزشی، میتوانید با استفاده از نرم‌افزارهای مختلف به‌صورت مجازی در کلاس آموزشی خود شرکت کنید.

طی سالیان گذشته، کسب و کارهای سنتی بسیاری با ورود به فضای مجازی توانسته­اند فروش خود را به میزان قابل‌توجهی افزایش دهند و همین مسئله موجب شده است که سایر کسب و کارهای سنتی تشویق شوند که در فضای مجازی حضور پیدا کنند.

مراحل دریافت مجوز برای کسب و کار اینترنتی

دریافت مجوز برای کسب و کار اینترنتی

امروزه در اینترنت افراد زیادی در حوزه­ ّهای مختلف ازجمله کسب و کارهای اینترنتی فعالیت دارند؛ اما به دلیل اینکه فعالیت در این حوزه بسیار گسترده شده است، امکان کلاه‌برداری افراد سودجو نیز وجود دارد.

به‌عنوان‌مثال، برخی از افرادی که تحت عنوان فروشگاه اینترنتی در اینستاگرام فعالیت میکنند به دلیل اینکه راه اندازی کسب و کاری که در اینستاگرام وجود دارد، نیاز به مجوز ندارد، ممکن است افرادی سودجو باشند که درصدد کلاه‌برداری از افراد باشند. دلیل این ادعا نیز آمار بالای شکایت از کسب و کار اینستاگرامی است.

به همین دلیل برای اینکه اثبات شود که کسب و کاری که در اینترنت فعالیت دارد به‌صورت قانونی فعالیت میکند، نیاز است که مجوزهایی برای این منظور تهیه کند.

برای این منظور، در ابتدا فرد کسب و کار خود را بر بستر اینترنت راه اندازی میکند که این کار باید بر اساس چک لیست­های مرکز توسعه تجارت الکترونیک باشد.

سپس متقاضی تقاضای خود را در سامانه­­ی اینماد ثبت میکند. در گام بعدی، پس‌ازاینکه تقاضای موردنظر توسط مرکز توسعه تجارت الکترونیک ارزیابی شد، تقاضای کسب و کار مشمول قانون نظام صنفی به سامانه‌ی اصناف ارجاع داده میشود.

پس‌ازاینکه تقاضای موردنظر پذیرفته شد، مدارکی که در ادامه ذکر میشود حداکثر ظرف مدت سه ماه در سامانه اصناف بارگذاری شود. درنهایت، پرونده توسط اتحادیه کسب و کارهای اینترنتی یا سامانه کسب و کار اینترنتی تکمیل میشود.

درنهایت، ظرف 15 روز مدارک متقاضی با اصل آن تطبیق داده میشود و در صورت تطبیق، پروانه کسب صادر میشود و به متقاضی تحویل داده میشود و مشخصات پروانه کسب نیز به سامانه اینماد ارسال میشود.

لازم به ذکر است که دستگاه اجرایی که مجوز کسب و کار را صادر میکند، وزارت صنعت، معدن و تجارت است.

انواع مجوز کسب و کار اینترنتی

مشکلات کسب و کار اینترنتی باعث شده است تا فعالیت برخی مشاغل مجوز گرفته شود. برای دریافت مجوز کسب و کار اینترنتی در منزل، در ابتدا فرد باید بداند که برای چه نوع کسب و کاری قصد گرفتن مجوز را دارد. با توجه به اینکه فرد، فروشنده و یا تولید­کننده­ی محصول است و یا اینکه میخواهد برای محصولی بازاریابی کند، باید نسبت به گرفتن مجوز اقدام کند. به‌عنوان‌مثال، اگر فرد تولیدکننده محصولی هستید، باید از صنف مربوطه مجوز بگیرد.

 اما اگر فردی به‌واسطه‌ی بازاریابی محصولی میخواهد آن را بین مشتریان خود به فروش برساند، هرکدام از محصولات باید از مراکز مربوطه مجوز داشته باشند. اگر شما هم جزو افرادی باشید که میخواهید کسب و کار اینترنتی با موبایل و یا سایت راه اندازی کنید، شاید برایتان این سؤال پیش بیاید که مجوز کسب و کار اینترنتی چیست؟

 در پاسخ باید بگوییم که به‌طورکلی درزمینهٔ کسب و کار اینترنتی به دو نوع مجوز نیاز است که عبارت‌اند از:

 • مجوزهای عمومی یا نماد اعتماد

این مجوز برای تمام کسب و کارهای آنلاین تهیه میشود و باید با توجه به نوع کاربری که سایت دارد، این نماد تهیه شود. ازجمله این نمادهای کسب و کار اینترنتی میتوان به نماد اعتماد الکترونیکی و پروانه کسب و کار اشاره کرد. توجه داشته باشید که نماد اعتماد الکترونیک توسط مرکز توسعه تجارت الکترونیک به کسب و کارها داده میشود. همچنین این نماد تنها به سایت­هایی که فروش کالا یا خدمات دارند ارائه میشوند.

 • مجوزهای اختصاصی هر صنف

همان‌طور که از اسم این نوع مجوز مشخص است، این مجوز مربوط به گروه صنفی که فرد میخواهد در آن فعالیت کند. به‌عنوان‌مثال، فردی که میخواهد در کسب و کار اینترنتی یا کسب و کار مجازی خود کتاب بفروشد، باید از وزارت ارشاد مجوز تهیه کند.

به‌طورکلی، در هر صنفی که فرد بخواهد فعالیت کند، باید پروانه اختصاصی از همان صنف یا اتحادیه تهیه کند. لازم به ذکر است که سایت­های شرکتی و شخصی نیازی نیست که نماد اعتماد الکترونیک و یا پروانه کسب و کار تهیه کنند.

مدارک موردنیاز برای دریافت مجوز کسب و کارهای آنلاین

طبق آیین‌نامه­ اجرایی که در مورد چگونگی صدور مجوزهای قانونی و نحوه نظارت و بررسی بر فعالیت افراد صنفی در فضای مجازی و بازاریابی شبکه­ای برای اینکه مجوز کسب و کار آنلاین صادر شود، مدارک زیر لازم است.

قبل از هر چیز توجه داشته باشید که این مدارک به‌طورکلی به دو دسته عمومی و اختصاصی تقسیم میشوند که در ادامه این موارد را مورد بررسی قرار میدهیم.

مدارک عمومی که برای صدور مجوز کسب و کارهای مجازی یا آنلاین نیاز است، عبارت‌اند از:

 • آقایانی که کمتر از 50 سال سن دارند، باید یا گواهی اشتغال به تحصیل خود و یا تصویر کارت پایان خدمت نظام‌وظیفه یا معافیت دائم یا پزشکی خود را ارائه دهند.
 • ارائه گواهی صلاحیت شخصی از نیروی انتظامی
 • ارائه نشانی اقامتگاه قانونی متقاضی یا نشانی دفتر کار
 • گواهی اداره امور مالیاتی ذیربط مبنی بر پرداخت یا ترتیب پرداخت بدهی مالیات قطع‌شده
 • گواهی گذراندن دوره ­های آموزشی احکام تجارت و کسب و کار
 • ارائه شناسه ملی برای اشخاص حقوقی و تصویر کارت ملی برای اشخاص حقیقی و گذرنامه و پروانه کار برای اتباع خارجی
 • ارائه تأییدیه ویژگی­های تخصصی کسب و کار مجازی که توسط مرکز توسعه تجارت الکترونیک صادر شده است.
 • ارائه مصوبه هیات مدیره که برای صدور پروانه کسب به نام مدیرعامل و یا یکی از صاحبان امضا مطابق اساسنامه باشد و همچنین آخرین آگهی روزنامه ثبت رسمی شرکت

مدارک اختصاصی که برای صدور مجوز کسب و کار اینترنتی است، عبارت‌اند از:

 • ارائه دیپلم فنی یا مدرک تحصیلی دانشگاهی مرتبط یا پروانه فنی و تخصصی، یا معرفی فردی که شرایط مذکور را داشته باشد.
هزینه مجوز کسب و کارهای اینترنتی چقدر است؟

همان‌طور که گفتیم برای اینکه بتوان انواع کسب و کار اینترنتی موفقی را راه اندازی کرد، باید مجوز اخذ کرد. لازم به ذکر است که سقف زمانی که برای دریافت این مجوز در نظر گرفته شده است، 120 روز است. همچنین مدتی که این مجوز اعتبار دارد، 60 ماه یا 5 سال است.
درنهایت پس از طی روند دریافت مجوز کسب و کار اینترنتی، مجموعه هزینه­ هایی که برای صدور مجوز کار مجازی نیاز است 10030000 ریال است.

بعد از پایان زمان مجوز کسب و کار اینترنتی برای تمدید آن چه باید کرد؟

باید به همان مرجع مراجعه کرده و نیاز به کار خاصی ندارد و با پرداخت مبلغ تمدید، مجوزتان را تمدید می کنند.

5/5 - (1 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *