عکااسی پرتره

عکاسی به روش پرتره به دلایلی مانند: جذابیت دادن به عکس و طبیعی تر جلوه دادن عکس محبوب ترین استایل عکاسی می باشد. عکاسان خوب پرتره قادر خواهند بود حتی با بهترین گوشی برای عکاسی پرتره، خاطرات ماندگاری را ضبط کنند. از سوی دیگر امکان کسب درآمد از طریق عکس عروسی و عکس های حرفه ای وجود دارد.

عکس پرتره می تواند یکی از چالش برانگیزترین مدل عکس گرفتن باشد که به خوبی هرچه تمام تر شخصیت را منتقل می کند. خبر خوب این است که به تجهیزات زیاد و گران قیمت متکی نیست. عکاسی پرتره بیشتر بدینگونه است که حس شخصیت را به خوبی نمایش می دهد. سعی کنید عکس های ناگهانی و غیرمنتظره بگیرید، زیر شانس بیشتری دارید که یک عکس پرتره خوب داشته باشید.

ما معتقد هستیم انتخاب محل در عکاسی بصورت پرتره از اهمیت بالایی برخوردار است. محیط های با فضای بسته مثل دکوراسیون استودیویی با پس زمینه ساده یک انتخاب محبوب در عکاسی به سبک پرتره است.

پرتره در عکاسی باعث جدا شدن سوژه یا شخص از تصویر اصلی می شود و فضای اطراف سوژه تار می شود تا بیشتر مود توجه قرار بگیرد. با این حال می توانید عکس های خود را با ظاهر صمیمی تر و جذاب تر بگیرید. عکاسی از سوژه در مکانی که منعکس کننده شخصیت باشد، می تواند باعث علاقمندی به آن عکس پرتره شود و بهتر می تواند تصویر را درک کند.

عکس پرتره یک مرد آفریقایی

آموزش های مهم هنگام عکاسی به سبک پرتره

 • در ابتدا اصول باید رعایت شود. در حقیقت هر پس زمینه که برای پرتره خود انتخاب می کنید، همیشه به یاد داشته باشید، تمرکز اصلی شخص مورد نظر است نه مکان. عکس پرتره چیست و چگونه باید گرفته شود؟ اگر یک عکس پرتره را در فاصله بسیار نزدیک بگیرید، چهره سوژه را تحریف می کنید و با یک بینی بزرگ روبرو می شود. این می تواند بسیار آزاردهنده باشد. به همین خاطر سعی کنید فاصله مناسب را حفظ کنید. هر چه بیشتر به عقب بروید، چهره کمتر تحریف می شود و عکس شما واقعی تر به نظر می رسد.
 • هنگام عکس گرفتن پرتره به فلش دوربین تکیه نکنید، زیرا لازم است این نکته را در ذهن داشته باشید که، روشن شدن سوژه از جلو تمام سایه های صورت را به طور کامل از بین می برد و باعث می شود عکس واقعی نداشته باشید. اگر تجهیزات استودیویی مخصوص عکس گرفتن ندارید، عکس پرتره خود را در محلی با نور طبیعی فراوان بگیرید.
 • سایه ها ممکن است به یک مشکل تبدیل شوند، بنابراین برای پرکردن سایه ها از یک بازتابنده که در طرف دیگر سوژه قرار دارد استفاده کنید. ویژگی های بسیار زیادی در گوشی های هوشمند لمسی وجود دارد که یکی از آنها در عکاسی، حالت پرتره می باشد. استفاده صحیح می تواند تا حد زیادی خروجی عکس های شما را بهبود ببخشد. در حال حاضر شاید ندانید که عکاسی پرتره چیست، ولی اگر از ابتدای مقاله همراه ما بوده باشید، سعی شده به طور کامل مطالب پوشش داده شود.

گوشی های مخصوص عکاسی چه ویژگی هایی دارند؟

این ویژگی به شما کمک می کند با فوکوس کردن بر روی سوژه اصلی، مبهم و تارکردن پس زمینه عکس را طوری بگیرید که بیشتر به دل بشیند. این حالت برای عکاسی در حالت نزدیک ساخته شده است. عکاسی پرتره به عنوان یکی از حالت های صحنه که به طور معمول در یک دوربین دیجیتال یافت می شود، شروع شد، اما اکنون این ویژگی در گوشی های جدید نیز وجود دارد. تار شدن پس زمینه یک عکس سخت تر از آن است که به نظر می رسد.

گوشی های مخصوص برای عکاسی پرتره باید بتواند بفهمد چه چیزهایی در پس زمینه است و چه چیزهایی نیست. تولیدکنندگان مختلف برای تعیین تاری و انجام این کار روش های مختلفی را بکار برده اند. به این معنی است که حالت های پرتره گوشی های هوشمند می تواند در گوشی های مختلف متفاوت به نظر بیایند. برخی از گوشی ها الان دو لنز در جلو دارند. این ویژگی اجازه می دهد تا در حالت سلفی نیز از حالت پرتره پشتیبانی شود.

با این وجود گوشی هایی نیز هستند که با تک بنز بتوانند عکس پرتره بگیرند. برای استفاده از حالت پرتره، می توان از دوربین خود گوشی یا برنامه های جداگانه ای که مخصوص عکاسی هستند، استفاده کرد. عکس گرفتن بصورت پرتره یک هنر است که عکاس قصد دارد احساسات و شخصیت سوژه را ضبط کند.

انواع عکاسی پرتره

عکاسی پرتره می تواند از یک فرد تا گروهی از افراد تشکیل شود. نوع عکاسی به صورت پرتره نیز می تواند متفاوت باشد.

 • پرتره های هنری
 • پرتره های گروهی
 • پرتره های خانوادگی
 • پرتره های عروسی
 • پرتره نامزدی
 • پرتره کودک
 • پرتره صورت
 • پرتره های مدرسه
 • پرتره های کارت ویزیت
 • پرتره های سایت شخصی

عکس های پرتره را می توان در حالت های سیاه و سفید و رنگی تهیه کرد. هر سبکی، ظاهری متفاوت را ارائه می دهد. یک عکاس حرفه ای در هنگام عکسبرداری حتما باید نور مناسب را تنظیم کند و شرایط را کنترل کند. نورپردازی در هنگام عکاسی به ویژه این حالت بسیار اهمیت دارد. عکاس این توانایی را دارد که نور و نوع نور را در جایی که می خواهد هدایت کند.

 

تکنیک ها و استایل های عکاسی پرتره

با توجه به هدف پرتره، چه فرهنگی، هنری و چه فنی، چهار رویکرد متفاوت وجود دارد که یک عکاس می تواند از آن استفاده کند. این 4 مرحله به عنوان رویکردی صریح، سازنده، خلاق و محیط شناخته می شود. به عنوان مثال، برای یک پرتره به سبک محیط، پس زمینه موضوع می تواند در خانه، کلبه یا حیاط خلوت خانه باشد. رویکرد صریح حالتی است که به طبیعی ترین صورت عکس گرفته می شود. در این حالت سوژه کاملا زمانی که حواسش نیست و بدون اینکه ژستی داشته باشد عکاسی می شود. رویکرد خلاقانه جایی است که عکاس برای تولید بهترین عکس پرتره ممکن است غکس را با استفاده از نرم افزارهای طراحی مثل فتوشاپ به صورت دیجیتالی تقویت کند. این مدل یکی از پرکاربردترین سبک های عکاسی پرتره بشمار می رود.

 

یک عکس پرتره چه چیزی به ما می گوید؟

پرتره ها غالبا به ما نشان می دهند که یک فرد چگونه به نظر می رسد، اما می توانند تصویری از یک شخص یا آنچه را که می خواهند، در نظر بگیرند.

پرتره چه کاری می تواند انجام دهد؟

یک پرتره می تواند کارهای زیادی انجام دهد. می تواند به شخص و محیط زندگی ببخشد. بررسی این فاکتورها نشان می دهد، هدف عکاسان پرتره، توجه به چهره فرد است. یکی از نصورات غلط رایج در مورد عکاسی پرتره این است که تصویر فقط یک عکس فوری یا عکسی از یک شخص است. اما اینطور نیست. به این معنی است که عکاس موضوع را آماده می کند و سوژه موقعیت و زاویه خاصی خواهد داشت.

البته تمرین و کلیه جزئیات پیرامون آن باید از قبل بین سوژه و عکاس مورد بحث قرار بگیرد. معمولا پرتره سوژه را درگیر می کند. در مورد پرتره هیچ محدودیت یا قانونی وجود ندارد. در اصل حقیقت گفته می شود و این همان چیزی است که عکس گرفتن پرتره را دشوار می کند. زیرا برای گرفتن عکس های حرفه ای باید به عکاسان باتجربه اعتماد کنیم.

به این مقاله امتیاز دهید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *