انواع فلش مموری

فلش مموری چیست و چند نوع فلش وجود دارد؟ در اینجا، ما نگاه کوچکی به انواع فلش مموری های موجود در بازار می کنیم. مدل های مختلف را معرفی می کنیم. آیا همه فلش مموری ها یکسان هستند؟ اگر می خواهید با بهترین فلش مموری ها آشنا شوید، حتما به این مقاله مراجعه کنید تا فلش مورد نظر خود را با قیمت روز و ارزان خرید کنید.

حتما این سوال در ذهنتان وجود دارد که، من می خواهم یک فلش مموری بخرم، اما هیچ اطلاعاتی درباره آن ندارم. اینکه چند نوع فلش مموری وجود دارد؟ تفاوت بین USB 3.0 و USB Fusb2.0 در چیست؟ واقعا گیج کننده است. آیا کسی می تواند به من کمک کند تفاوت را بیان کند؟

همه فلش مموری ها به طور یکسان تولید نمی شوند و تفاوت هایی با یکدیگر دارند. به نظر می رسد هر فلش مموری از جنبه های مختلف مانند ظاهر، نحوه استفاده، ظرفیت ذخیره سازی، سرعت، پورت و موارد دیگر با هم متفاوت هستند. در این مقاله انواع فلش مموری های مختلف را با توجه به میزان استفاده، زیبایی و ظرفیت ذخیره سازی معرفی خواهیم کرد. قبل از آن، اجازه دهید یک اطلاعات کلی راجب فلش داشته باشیم.

فلش مموری چیست؟

دستگاهی است که می توان برای ذخیره سازی اطلاعات در یک تراشه حافظه کوچک استفاده کرد. کاربران می توانند داده های موجود را بخوانند و ذخیره کنند. این دستگاه کوچک ذخیره سازی به گونه ای طراحی شده است که کوچکتر از یک دیسک ذخیره سازی معمولی هستند و بیشتر آنها به اندازه انگشت شست می باشند.

انواع فلش مموری چگونه کار می کنند؟

دو نوع حافظه برای ذخیره داده ها در دستگاه های مختلف به صورت فرار و غیرفرار طراحی شده است. حافظه فرار به صورت موقت اطلاعات را در خود نگهداری می کند. به عنوان مثال، هارد کامپیوتر از حافظه فرار استفاده می کند. این مدل با روشن بودن کامپیوتر، با استفاده از قطعات متحرک، می نویسد و می خواند. در مقابل فلش مموری یک حافظه غیرفرار می باشد. می تواند داده های ذخیره شده را بدون منبع تغذیه حفظ کند و تمام اطلاعات را بدون هیچ گونه آسیب و از بین رفتن نگه دارد.

چگونه یک فلش مموری بر روی کامپیوتر کار می کند؟

یک فلش مموری از طریق درگاه می تواند، بین دستگاه ها قابل جابجایی باشد. با وصل کردن انواع فلش مموری به کامپیوتر، دستگاه می تواند شروع به نوشتن، خواندن، انتقال و ذخیره اطلاعات کند. داده های داخل فلش از بین نمی رود، مگر آنکه به صورت دستی حذف شود.

فلش مموری فانتزی

مدل های مختلف فلش مموری بر اساس استفاده

  • فلش مموری امنیتی چیست؟

یک فلش مموری معمولی که برای حفاظت از داده ها طراحی شده است. این مدل برای اطمینان از عدم به خطر افتادن داده ها با استفاده از راهکارهای امنیتی جسمی یا منطقی تقویت شده است. مثلا فلش مموری Cryptex است که دارای یک قفل ترکیبی می باشد. برخی دیگر که از Iron Key استفاده می کنند، دارای نکانیزم داخلی محافظت از رمز عبور و رمزگذاری برای امنیت بیشتر هستند. در کل این دستگاه ها امنیت بیشتری برای محافظت از داده ها ارائه می دهند. با این وجود، برای ایمن تر نگه داشتن انواع فلش، اجازه اضافه کردن یا حذف محافظت از داده ها وجود دارد.

  • فلش مموری آهنگ چیست؟

این فلش مموری می تواند برای ذخیره سازی یا انتقال موسیقی از یک دستگاه به دستگاه دیگر مورد استفاده قرار گیرد. فلش مموری ها ممکن است با طرح های فانتزی و انواع فلش مموری ها متفاوت باشند. با این حال، بسیاری از آنها به اندازه های کوچک و با دارا بودن قابلیت حمل طراحی شده اند. علت این امر، به این دلیل است که بیشتر افرادی که می خواهند آهنگ ها را همراه خود داشته باشند، دسترسی آنان را راحت می کند.

  • فلش مموری بوت چیست؟

انواع فلش مموری بوت یک حافظه معمولی است که برای نصب سیتم عامل ساخته شده است. هر زمان لپ تاپ یا کامپیوتر شما به دلیل عدم وجود سیستم عامل از کار می افتد یا شروع به کار نمی کند، به سادگی می توان از طریق یک فلش مموری بوت، برای راه اندازی سیستم استفاده کرد.

انواع فلش مموری بر اساس ظرفیت فضای ذخیره سازی

تولیدکنندگان، فلش مموری را در طرح های مختلف تولید می کنند. اما همه آنها در اندازه های استاندارد ذخیره سازی ساخته شده اند. در مورد اندازه های ذخیره سازی در ادامه صحبت خواهیم کرد.

128 مگابایت: این نوع فلش مموری، کمترین فضای ذخیره سازی را دارند که امروز می توانید پیدا کنید. به دلیل کم بودن تقاضا و خرید نکردن، تولیدکنندگان این صنعت، ساخت چنین انواع فلش هایی را که ظرفیت پایینی دارند، متوقف کردند.

256 مگابایت: انواع فلش مموری های 256 مگابایتی مانند 128 مگابایت، به تدریج از بین رفتند. این امر به دلیل توانایی کم و کاهش تقاضا می باشد.

512 مگابایت: این فلش ها بسیار متداول هستند، زیرا از اواخر دهه 2000 تا 2005 محبوب ترین گزینه بودند.

1 گیگابایت: شما هم هنوز می توانید فلش های یک گیگابایتی را بخرید، زیرا به لطف اندازه بسیار کوچک و کاهش هزینه ها، هنوز مورد استفاده قرار می گیرند.

2 گیگابایت: با افزایش بسیار ناچیز در قیمت، می توانید ظرفیت داده را دو برابر کنید.

4 گیگابایت: باز هم شما فقط نیاز به افزایش ناچیز در قیمت، برای دوبرابر کردن فضای ذخیره سازی دارید. امروزه بسیاری از انواع فلش های 4 گیگابایتی از استاندارد های USB 3.0 و USB 2.0 پشتیبانی می کنند.

8 گیگابایت: این مدل امروز، به لطف ظرفیت ذخیره سازی، بالاتر از حد معمول هستند. همچنین می توانید چندین فیلم، مجموعه ای از آهنگ ها و غیره را ذخیره سازی کنید.

16 گیگابایت: شما می توانید آنها را از تولیدکنندگان مختلف با جدیدترین استانداردها و ویژگی های اضفی مانند USB-C یا USB Micro-A پیدا کنید.

32 گیگابایت: این مدل یکی از محبوب ترن گزینه ها می باشد. تکنولوژی هر روز در حال پیشرفت می باشد و با گذشت زمان نیاز به فضای ذخیره سازی بالاتری دارید.

64 گیگابایت: این نوع فلش ها با توجه به استفاده کاربران، می توانند بسیار موثر و کارآمد باشند. زیرا بزودی پر نمی شوند. در عین حال که می توانید فضای قابل توجهی برای ذخیره سازی داشته باضشید، می توان در جیب خود آن را حمل کنید.

128 گیگابایت: امروزه بسیاری از افراد ترجیح می دهد یک فلش مموری 128 گیگابایتی بخرند، زیرا احساس می شود تعادل مناسب بین قیمت و فضای ذخیره سازی است.

256 گیگابایت: از این مرحله به بعد، شاهد هستیم که تعداد خریداران فلش مموری با ظرفیت بالا به آرامی کاهش می یابد. این به دلیل افزایش هزینه ها می باشد.

512 گیگابایت: انواع فلش مموری های 512 گیگابایت و بالاتر از فلش مموری هایی است که از قیمت بالایی برخوردارند و برای افرادی که مصرف خاصی دارند، مورد استفاده قرار می گیرد.

1 ترابایت: یک سال پیش، امکان داشتن فلش مموری 1 ترابایت یک رویا بود. اما اکنون می توانید فلش های 1 ترابایتی را از مارک های معتبر و از سراسر جهان دریافت کنید.

2 ترابایت: بالاترین ظرفیت مطلق فلش موجود در بازار می باشد. هر چه وارد قلمرو 1 ترابایت به 2 ترابایت می شویم، اندازه فلش مموری کاملا افزایش می یابد، مهم نیست که چقدر مدرن هستند.

 

تفاوت بین انواع فلش مموری های USB 3.0 و USB 2.0

از درگاه برای ایجاد تعامل و انتقال اطلاعات بین فلش مموری و کامپیوتر استفاده می شود. برای رفع نیازهای مختلف، انواع فلش مموری وجود دارد که به ترتیب USB 2.0، USB 3.0، USB 3.1 و USB 3.2 می باشد.

بزرگترین تفاوت میان این دو، قیمت و سرعت است. اما قیمت با توجه به ظرفیت ذخیره سازی، مارک ها و بسیاری از عوامل دیگر متفاوت است. ما در اینجا در مورد تفاوت سرعت صحبت خواهیم کرد. امروزه افراد سعی می کنند، کارهای خود را سریعتر انجام دهند، پس این افراد قبل از خرید انواع فلش مموری سعی می کنند، دقت کنند که فلش مورد نظر USB 3.0 یا بالاتر باشد.

  • فلش مموری USB 3.1 و USB 3.2

جدیدترین و سریعترین مدل در بازار هستند که سرعت نوشتن و خواندن اینها به ترتیب 1250 مگابایت در ثانیه و 2500 مگابایت در ثانیه است.

  • فلش مموری USB 3.0

می تواند داده ها را با سرعت 625 مگابایت در ثانیه انتقال دهد. به دلیل سرعت زیاد در نوشتن، خواندن و انتقال دادهها، برای اکثر کاربران به گزینه ای محبوب تبدیل شده است.

  • فلش مموری USB 2.0

یک حافظه استاندارد است. میزان انتقال رابط USB 3.0 فقط 60 مگابایت در ثانیه است. اکنون نیز در بسیاری از کامپیوترها این پورت استفاده می شود. بنابراین حتی اگر یک طرف فلش مموری USB 3.0 باشد و یک طرف کامپیوتر با پورت USB 2.0، سرعت محدود به USB 2.0 می شود.

اکنون می دانیک مه فلش مموری چیست و چگونه کار می کند. طراحی های زیبا و بی نظیری از انواع فلش مموری در بازار وجود دارد. این ها را می توان با استفاده از کارایی، یا حتی سطح رمزگذاری امنیتی طبقه بندی کرد. وقت آن رسیده است تا یکی از جدیدترین مدل ها را برای خود داشته باشید تا بسیاری از کارها برایتان آسان شود. اگر داده ها را گم کردید، نگران نباشید! شما هنوز شانس بازگشت فایل های گمشده را دارید و برای بازیابی فایل ها از فلش مموری می توانید، نرم افزار Recoverit Data Recovery را امتحان کنید که یک نرم افزار بازیابی حرفه ای است.

2/5 - (1 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *