طراحی رابط کاربری

رابط کاربری یا UI همان جنبه تصویری و بصری سایت یا اپلیکیشن است که می‌توانید هنگام ورود به آن ببینید. درواقع این قسمت از سایت باعث تعامل بین کاربر و سایت می‌شود که شامل گزینه‌ها، منوها و دکمه‌ها و محل قرارگیری آن‌ها است.

 هرچقدر رابط کاربری یک سایت بهتر طراحی شود یعنی کاربر بتواند به راحتی با سایت ارتباط برقرار کند، آن سایت یا اپلیکیشن بازدید بالاتری را خواهد داشت و در نتیجه بهتر عمل خواهد کرد. به جهت اهمیت این موضوع در ادامه این مطلب درباره طراحی رابط کاربری صحبت کرده و اطلاعات لازم در این باره را ارائه خواهیم داد.

تاریخچه UI

تاریخچه UI از زمانی که اولین کامپیوترها به وجود آمدند و وب سایت‌های اینترنتی رواج یافتند، شروع شد. با این حال از سال 1393 وارد ایران شده است. در ابتدا طراحی رابط کاربری به نام طراحی گرافیک سایت مورد استفاده قرار می‌گرفت، اما امروزه با اضافه شدن تکنولوژی شکل آن تغییر کرده است.

رابط کاربری چیست؟

در بالا بیان کردیم که رابط کاربری درواقع پلی بین سایت، نرم افزار یا سیستم عامل با کاربر است. به عنوان مثال برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی یکی از مهم‏ ترین عواملی که برای آن در نظر گرفته می‌شود، ایجاد یک رابط کاربری مناسب است تا افراد به راحتی بتوانند خرید را انجام دهند.

 رابط کاربری سایت و موبایل یا ویندوز با یکدیگر تفاوت چندانی ندارند و فقط این موضوع مهم است که کاربر بتواند به تمامی اجزای سایت به درستی دسترسی داشته باشد.

طراح رابط کاربری کیست؟

طراح رابط کاربری کسی است که تعیین می‌کند گزینه ‏های مختلف در صفحه سایت کجا قرار بگیرند و پیام‌ها یا هشدارها چگونه بر روی صفحه نشان داده شوند. معمولاً گفته می‌شود طراح رابط کاربری باید گرافیست باشد اما این موضوع ضروری نیست.

 تنها دانش طراحی رابط کاربری و بعضی از زبان‌های برنامه نویسی مانند جاوا برای کسی که طراح رابط کاربری است مهم است. به عنوان مثال کسی که طراحی سایت وکالت را بر عهده گرفته است باید گزینه‌های داخل سایت را طوری طراحی کند که افراد بتوانند به راحتی با وکلا در ارتباط باشند.

تفاوت میان UI و UX

در بالا بیان شد که طراحی رابط کاربری سایت UI نام دارد؛ اما آیا این طراحی همیشه عالی است و کاربر با آن احساس راحتی می‏کند؟ در این جا UX به میان می‌آید. درواقع UI کاربری را طراحی می‌کند و UX آن را آسان و قابل دسترس می‌کند؛ یعنی به عنوان مثال بهترین شرکت طراحی سایت و افرادی که در آن کار می‌کنند قسمت بصری سایت را طراحی کرده و UX منو گزینه را بهینه می‌کند و یا اینکه دکمه‌ها را در قسمتی از صفحه قرار می‌دهد تا کاربر به راحتی آن‌ها را ببینند.

اصول طراحی رابط کاربری

اصول طراحی رابط کاربری درواقع قوانینی است که یک طراح باید آن‌ها را بیاموزد تا از طریق آن‌ها بتواند یک UI یا UX مناسب را برای سایت به وجود آورد. امروزه به دلیل وجود قالب‎های آماده ممکن است افراد ادعای زیادی برای این کار داشته باشند اما اصول باید به درستی انجام شود.

جمع بندی

طراحی رابط کاربری یکی از مهم‏ ترین مواردی است که باید برای یک وب سایت یا اپلیکیشن در نظر گرفته شود. این موضوع به قدری مهم است که شرکت‌های طراحی سایت زیادی در سراسر ایران مانند طراحی سایت در رشت نیز به آن توجه ویژه‏ای دارند.

از این رو در این مطلب به این موضوع پرداخته و توضیح داده شد. هم‎ چنین تفاوت بین UI و UX را نیز بیان کردیم تا بتوانید اهمیت هر دو را برای وب سایت خود در نظر بگیرید و از هر دوی آن‌ها به صورت همزمان و درست استفاده کنید.

5/5 - (2 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *