خصوصیات کفش پیاده روی

چه کفشی برای پیاده روی مناسب است؟ امروزه برای اینکه در مسافرت ها و کوه و صحرا، حس راحتی از پیاده روی داشته باشیم، نیازمند کفش پیاده روی زنانه و مردانه، راحت و مناسب هستیم. با پیشرفت تکنولوژی کفش های باکیفیت و مناسب تری نسبت به سالهای قبل جهت انتخاب و خرید پیش روی ما است و اطلاعات بیشتری در مورد مشخصات در اختیار ما است. حال اگر تصمیم گرفته اید که با اضافه وزن و چاقی خداحافظی کنید و به دنبال فعالیت فیزیکی روزانه هستید، در ادامه با ما همراه باشید تا در در مورد مشخصات، ویژگی ها و خصوصیات کفش پیاده روی مناسب، اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم.

خصوصیات کامل یک کفش پیاده روی مخصوص

ما در این قسمت می خواهیم به بررسی تمام ویژگی ها، مشخصات و خصوصیاتی که یک کفش مناسب پیاده روی باید داشته باشد، بپردازیم. در ادامه مقاله، گاسی وب اطلاعاتی را در مورد کفی بیرونی کفش، چرم، ساق، کفی داخلی، پاشنه و ضربه گیر، گردش هوا و مدت استفاده در اختیار شما عزیزان قرار خواهیم داد.


کفی بیرونی کفش پیاده روی

از ویژگی های مهم کفش پیاده روی مخصوص، کفی می باشد. کفش های پیاده روی از نظر کف بیرونی کفش متفاوت ساخته شده اند. عمدتاً از ترکیبات لاستیکی در ساخت آن استفاده می‌شود، زیرا قابلیت انقباضی و طول عمر بیشتری نسبت به انواع دیگر دارند.

باید توجه داشت که کف های بیرونی کفش پیاده روی باریک، کم وزن و دارای انعطاف پذیری بالا باشد. البته بعضی از کارخانه های تولید کفش های پیاده روی آنرا مانند کفش های ساق دار به کار می برند و قابلیت پایداری کفش را بالا می برند. یکی از کف های بیرونی معروف برای کفش ها که با دوام ترین آنها به حساب می رود، کفی ویبرام است که با ترکیبی از لاستیک، سیلیکون و کربن ساخته شده است.


چرم بخرم یا غیر چرم؟

اگر از رویه جنس جیر یا مش برای کفش پیاده روی تان استفاده شده است، بدانید که در آن فضای مناسبی برای گردش هوا وجود دارد و البته وزن کمتری نسبت به کفش‌های چرمی دارد. این را باید بدانید که کفش های چرمی معمولاً سنگین ترین کفش ها به حساب می آیند. مدل های پارچه ای در گروه سبک ترین ها قرار دارند. در عین حال باید بدانید که کفش های پیاده روی چرمی، از دوام بیشتری برخوردارند و به طور طبیعی ضد آب هستند.


ساق دار بخرم یا بدون ساق؟

اما چه کفشی برای پیاده روی مناسب است؟ اگر کفش های پیاده روی بدون ساق یا همان کتانی را  برای پیاده روی خود انتخاب کنید، هم وزن آن کمتر است و هم در مسیرهای طولانی و شیبدار حرکت را برایتان سخت نخواهد کرد. یعنی اگر شما نیاز به حرکت های سریع تر داشته باشید، کفش های پیاده روی مردانه یا زنانه بدون ساق انتخاب بهتری نسبت به انواع ساق دار است.

شاید یک نکته منفی در کفش های پیاده روی بدون ساق باشد، آن هم محافظت کمتر از مچ پای شما خواهد بود. اما انعطاف پذیری، تطبیق پذیری و همه کاره بودن آن همچنین متناسب با شرایط آب و هوایی تابستان نکات مثبتی است که نمیتوان از آن چشم پوشید.


کفی کفش یکی از خصوصیات ویژه کفش پیاده روی

در حال حاضر بهترین کفی کفش استفاده شده در کفش های پیاده روی فوم EVA می باشد. این قابلیت فضای بین زمین و کف پا را پر خواهد کرد. البته به نوع کفش انتخابی شما، کفی کفش نیز متفاوت خواهد بود. باید بدانید که بعد از گذشت زمان، شکل و قوام اولیه را از دست خواهد داد. پس باید در ابتدا در انتخاب آن دقت کنید و محصولی باکیفیت خرید کنید.


مشخصات مهم که زیره میانی کفش پیاده روی باید داشته باشد

اهمیت زیره میانی به این دلیل است که ضربه های ناشی از حرکت را می گیرد و یکی از خصیوصیات کفش پیاده روی خوب بشمار می رود و البته پاهای شما در مقابل اشیا تیز محافظت خواهد شد. امروزه فوم EVA پرکاربردترین جنس استفاده شده در این قسمت از کفش پیاده روی به حساب می آید، زیرا تراکم بیشتری داشته و راحتی بیشتری را در پیاده روی طولانی برای پاها فراهم می کند.


اهمیت پاشنه و ضربه گیر پنجه کفش

همیشه در مسیر پیاده روی تان در صخره ها و سنگ ها و مکان های مختلف با موانع فوق العاده محکمی روبرو خواهید شد که به صورت اتفاقی ممکن است روی پنجه شما و یا به پاشنه پای شما آسیب وارد کند. شما با دقت در انتخاب این ویژگی کفش پیاده روی مخصوص و خوب، هم به سلامتی خود و هم طول عمر کفش هایتان افزوده اید.


اهمیت گردش هوا در کفش از خصوصیات مهم کفش پیاده روی

خشک بودن پاها در زمان پیاده روی از مهم‌ترین اصول انجام این کار به حساب می آید. پس اگر رطوبتی که کفشتان نفوذ کند، باعث ایجاد تاول و گرفتگی پاهای شما خواهد شد. پس مسیر پیاده روی را بشناسید و از خشک بودن و مرطوب بودن آن مطمئن شوید. اگر قرار است در مسیر خشک و هموار پیاده روی کنید، استفاده از کفش های معمولی و کم وزن کافی است.

یکی دیگر از نکات مهم این است که جوراب هایی را استفاده کنید که دارای استاندارد لازم برای گردش هوا باشند.

مدت استفاده کفش

بهترین زمان برای استفاده کامل از یک کفش پیاده روی و یا کفش ورزشی با توجه به مدت زمان، نوع و شدت استفاده از آن بستگی دارد و اینکه که کفی داخلی آن خوابیده باشد و یا هر گونه تغییر شکلی در نمای کلی کفش به وجود آمده باشد، آن زمان تاریخ انقضای کفش شماست.

نکات ناب از خصوصیات کفش پیاده روی مناسب

 1. کفش پیاده روی باید در ناحیه پاشنه، حداقل ۵ سانتی متر لژ داشته باشد.
 2. کفش انتخابی شما باید قدرت تحمل ضربات مداوم از پاشنه به پنجه پا را داشته باشد.
 3. کفش پیاده روی نباید نازک باشد.
 4. فضای جلوی کفش پیاده روی باید به شکلی باشد که پنجه پایتان امکان تکان خوردن داشته باشد.
 5. شما نمی توانید از کفش ورزش دو میدانی برای کوه و صخره استفاده کنید.
 6. همچنین می توانید با کفش کوهنوردی تمرین پیاده روی انجام دهید. زیرا هر کفشی باید مورد استفاده در محل مورد استفاده آن کفش قرار گیرد.
 7. به دلیل این که در مسیرهای ناهموار پیاده روی فشار به پاشنه پایتان وارد نشود، کف کفش تان را نباید نازک انتخاب کنید.
 8. کفش های دارای ارتفاع زیاد برای شما حادثه ساز خواهند بود و این از خصوصیات کفش پیاده روی خوب است.
 9. رویه کفشتان باید از الیاف کتان باشد تا از بروز حساسیت جلوگیری کند.
 10. اگر رویه کفشتان استحکام کافی را نداشته باشد، پایتان در مسیرهای طولانی دچار پیچ خوردگی خواهد شد.
 11. از پاشنه های کفش ضخیم دوری کنید، زیرا باعث کوبیدن شدن پای شما بر زمین خواهد شد و باعث بروز ساق درد بعد از پیاده روی می‌شود.
 12. بعد از خرید کفش پیاده روی در قسمت کفی و پاشنه باید در گذاری انجام شود تا ضربات ناشی از پیاده روی به پایتان آسیب وارد نکند.
 13. انعطاف پذیری کفش باید طوری باشد که شخص بتواند به میزان ۴۵ درجه آن را خم نماید، همچنین قسمت پاشنه کفش باید حالت ارتجاعی کافی را داشته باشد تا فشار و شوک وارده از زمین به پاها را کاهش دهد.
 14. کفش پیاده روی خود را اندازه پای بزرگتر خود انتخاب کنید.
 15. زمان خرید کفش پیاده روی جورابی را به پا کنید که مد نظر دارید برای پیاده روی از آن استفاده کنید.
 16. بهترین زمان برای خرید یک کفش پیاده روی مناسب اواخر روز می باشد.

ما در این مقاله سعی کردیم موارد مورد نیاز از جمله خصوصیات، ویژگی ها و مشخصات کامل را جهت خرید کفش پیاده روی ایده آل را به شما معرفی کنیم. ما فهمیدیم که چه کفشی برای پیاده روی مناسب است. امیدواریم در خرید تان از ما یاد کنید و خاطره خوبی در ذهنتان و انتخابتان ایجاد کرده باشیم.

به این مقاله امتیاز دهید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *