کمپین تبلیغاتی

همان طور که می‌دانید امروزه گسترش شبکه‌های اجتماعی سبب شده افراد برای کسب درآمد بالا به فعالیت در این عرصه بپردازند؛ چه بسا توانسته‌اند درآمدهای میلیاردی خوبی هم داشته باشند. اگر شما تا به حال به این عرصه وارد نشده‌اید، می‌توانید با مراجعه به سایت گاسی وب درباره روند راه‌اندازی شبکه‌های اجتماعي و برنامه بازاریابی هدفمند و غیره اطلاعات جامعی بدست آورید‌. اکنون ما در این‌ مقاله قصد داریم شما را با مفهوم کمپین تبلیغاتی که امروزه کاربرد زیادی دارد و سر زبان‌هاست آشنا سازیم.

تصور کنید که شما قصد راه اندازی یک کسب و کار محلی را دارید یا یک تولید کننده هستید که قصد فروش محصولات خود را دارید. آیا به فروش محلی اکتفا می کنید؟ آیا با وجود این همه تبلیغات گسترده ای که همه روزه در تلویزیون و شبکه های اجتماعی وجود دارد، شما فقط به فروش به اطرافیان اکتفا می کنید، یا قصد برندینگ و شناساندن برند و کسب و کار خود به افراد بیشتری را دارید؟ قطعاً همه به فکر فروش بیشتر و شناخته شدن هستند. اینجاست که  نقش کمپین تبلیغاتی پر رنگ می شود.

باید توجه داشته باشید که کمپین تبلیغاتی چیزی است که معیاری برای ارزیابی اثربخشی آن وجود ندارد و یا کمتر از آن استفاده می‌شود. چه بسا شرکت‌ها و سازمان‌هایی هستند که به صورت دائمی به فعالیت‌های تبلیغاتی می‌پردازند، اما در دراز مدت به اثربخشی نسبی رسانه‌ها و تکنیک‌ها و ابزارهای مختلف آن پی می‌برند.

همچنین باید بدانید که برای داشتن یک کمپین تبلیغاتی موفق نکات زیر را رعایت کنید:

 • داشتن یک هدف واحد در اجرای کمپین‌های تبلیغاتی بسیار ضروری است.
 • یک پیام تبلیغاتی علاوه بر سادگی و به دور از پیچیدگی و سردرگمی برای مخاطبان باید بیانگر یک پیام واحد هم باشد.
 • برای موفقیت بیشتر در این عرصه نیاز است ایده‌های جذابی ارائه کنید.
 • باید پیام تبلیغاتی طوری ایجاد شده باشند که مخاطبان را به تعامل و همکاری هدایت کنند.
 • باید تبلیغات بیانگر مزیت رقابتی برند شما باشد تا در ذهن مخاطبان به صورت برجسته‌تر بماند.

کمپین تبلیغاتی چیست؟

تا به حال برای شما پیش آمده است که در حال تماشای تلویزیون، گوش دادن به رادیو و حتی چرخیدن در انواع شبکه‌های اجتماعی مثل اینستاگرام، تلگرام و غیره با یک سری تبلیغات مواجه می‌شوید که در حال ارائه یک سری محصولات و خدمات برندهای مشخصی می‌باشند‌؟ جالب است بدانید که شما با کمپین تبلیغاتی مواجه شده‌اید.

در تعریف کمپین تبلیغاتی می‌توان گفت یک سری تبلیغات برنامه ریزی شده‌ای می‌باشد که تعداد پیام یکسان را برای دستیابی به اهداف خاص به مخاطبان هدف خود می‌رساند. همچنین از جمله اهداف مهم کمپین، جذب مشتریان جدید، فروش بیشتر و افزایش آگاهی از برند است. در حقیقت می‌توان گفت داشتن یک کمپین تبلیغاتی در کسب و کارتان سبب می‌شود که صدای شما به راحتی به گوش مشتریان هدفتان برسد؛ زیرا تجربه ثابت کرده است که برای رسیدن به درآمد بالا و رشد کسب و کار خود بدون داشتن یک سری تبلیغات منسجم و هدفمند امکان پذیر نیست؛ در حقیقت کاری که تبلیغات می‌کند، سبب می‌شود که مشتریان نسبت به محصولات و خدماتی که ارائه می‌کنید اطلاعات جامعی بدست آورد که این امر آنان را در انتخاب محصولات خود بیشتر از قبل یاری می‌کند.

جالب است بدانید که در ایران اکثر سازمان‌های که در عرصه طراحی کمپین‌های تبلیغاتی فعالیت دارند، در حوزه تهیه، اجاره و عرضه رسانه هم فعالیت دارند.

مراحل ساخت کمپین‌های تبلیغاتی موفق

امروزه بدون اینکه بخواهیم جلب کمپین‌های تبلیغاتی و به سمت برندهای خاصی کشیده می‌شویم: کمپین‌هایی مثل سامسونگ، انواع بیمه‌ها، بانک‌ها و غیره. باید بدانید که یک کمپین تبلیغاتی به راحتی موفق نمی‌شود؛ بلکه عوامل بسیار زیادی در طراحی، ساخت و اجرای آن مؤثر است. حال می‌خواهیم شما را با 14 اصول اساسی در ساخت کمپین‌های تبلیغاتی آشنا سازیم که عبارت‌اند از:

 • شناخت وضعیت فعلی و یا تحلیل موقعیت برند
 • تعیین هدف در کمپین
 • مشخص کردن بازار هدف
 • مشخص کردن موقعیت‌های هدف (موقعیت یابی)
 • بررسی طول عمر محصولات و یا خدمات
 • انتخاب پیام و یا پیام‌های تبلیغاتی
 • تولید محتوای تبلیغاتی با توجه به لحن و صدای برند و اهداف کمپین
 • انتخاب رسانه‌های تبلیغاتی مؤثر
 • انتخاب بهترین زمان برای انتشار دادن
 • یکپارچه سازی ارتباطات بازاریابی
 • بودجه بندی کمپین
 • پیش بینی یک سری اتفاقات نامتعارف و احتمالی در زمان اجرای کمپین و برنامه ریزی برای رفع مشکلات پیشرو
 • برنامه محتوایی و تقویم اجرایی
 • اندازه گیری نتایج

باید توجه داشته باشید که برای کسب موفقیت، تمام این مراحل را باید طی کنید. لازم به ذکر است که بدانید در طراحی و تدوین کمپین‌های تبلیغاتی تعیین هدف از مهم‌ترین بخش‌ها است.

۲ نمونه کمپین تبلیغاتی موفق در ایران

همان طور که می‌دانید بسیاری از شرکت‌ها برای موفقیت در کسب و کارهای خود توجه خاصی به کمپین‌های تبلیغاتی موفق دارند؛ زیرا با استفاده از آن می‌توانند بیشترین تأثیرگذاری را بر روی کاربران خود داشته باشند. همچنین کمپین‌های تبلیغاتی یکی از بهترین روش‌هایی می‌باشند که می‌توانید در استراتژی تبلیغات در اینستاگرام و بازاریابی برند خود از آن استفاده کنید.

از جمله 2 برند کمپین تبلیغاتی موفق در ایران می ­توان به موارد زیر اشاره کرد:

کمپین تبلیغاتی اسنوا: فقط یه ایرونی میدونه (این پیام برای کنجکاوی بیشتر مشتریان است)

کمپین تبلیغاتی سان استار: بهترین خودت باش

ویژگی‌های یک کمپین تبلیغاتی

طبق بررسی‌های صورت گرفته نشان می‌دهد که کمپین‌های تبلیغاتی به طور معمول هدفمند، متفاوت و خلاقانه طراحی می‌شوند.

از جمله ویژگی‌های کمپین‌های موفق در ایران عبارت‌اند از:

ترغیب و تشویق کاربران: چنین کمپین‌هایی همواره باید در تلاش باشند تا از رقبای خود پیشی بگیرند و مشتریان خود را به خرید محصولات خود ترغیب کنند.

هدفمند بودن: در گذشته تبلیغات فقط در تلویزیون و رادیو صورت می‌گرفت و امکان هدف گذاری مخاطبان در آن وجود نداشت؛ اما امروزه یک سری استراتژی‌های گوناگونی به وجود آمده است که امکان گروه بندی مخاطبان بر اساس ویژگی‌های خاص را فراهم کرده است.

معرفی کردن خدمات و محصولات: یکی از ویژگی‌های مهم و اساسی این کمپین‌ها معرفی خدمات و محصولات به مشتریان هدف خود است.

سرمایه گذاری بر روی تبلیغات: کمپین‌ها برای دست‌یابی به موفقیت نیاز به سرمایه گذاری در زمان، پول و منابع مختلف دارند.

خلاق بودن: کمپین‌های موفق با استفاده از محتوای خلاقانه خود در تلاش هستند تا از رقبای خود پیشه بگیرند.

شخصی سازی کردن تبلیغات: کمپین‌های موفق امروزه برای موفقیت در کسب و کار خود بر اساس ویژگی‌ها و نیاز مخاطبان خود شروع به شخصی سازی می‌کنند.

نکات مهم در موفقیت کمپین تبلیغاتی

قبل از هر چیزی باید بدانید که شیوه و روش دقیقی برای تشخیص میزان موفقیت یا ناموفق بودن یک کمپین به طور دقیق وجود ندارد؛ اما برای پی بردن به نکات مهم در موفقیت در این کمپین‌ها تلاش کردیم تا از بازاریابان موفق و افرادی که دارای آژانس تبلیغاتی و درآمد تبلیغاتی در اینستاگرام هستند در این باره اطلاعاتی بدست آوریم.

از جمله نکات مهم در موفقیت کمپین تبلیغاتی عبارت‌اند از:

 • انتخاب کردن کمپین بازاریابی با توجه به کسب و کارتان.
 • اهداف و پارامترهای کمپین خود را مشخص کنید.
 • به صورت دقیق مشخص کنید که موفقیت را چگونه اندازه گیری می‌کنید.
 • برای کمپین تبلیغاتی خود بودجه مشخص شده‌ای تعیین کنید.
 • انواع کانال‌های ارتباطی مشخص کنید.
 • برای خود یک جدول برنامه ریزی عملی و زمانی طراحی کنید.
 • برنامه ریزی که کرده‌اید را به مرحله اجرا برسانید.
 • شروع به اندازه گیری نتایج خود بپردازید.
 • اقدام به برنامه ریزی برای کمپین‌های تبلیغاتی بعدی خود کنید.

جمع بندی

باید توجه داشته باشید که وقتی یک بنگاه کوچک شروع به نصب آگهی و تبلیغ برند خود در انواع شبکه‌های اجتماعی نظیر اینستاگرام، تلگرام و غیره می‌کند، می‌توان گفت که چنین اقدامی مانند ماهیگیری در جای خشک می‌باشد؛ بنابراین لازم است قبل از هر اقدامی بدانید که چه فعالیتی و کدام برنامه ریزی برای کسب و کار شما سودمند است.

در حقیقت برای موفقیت در این عرصه شما لازم است شیوه ایجاد یک کمپین تبلیغاتی موفق را یاد بگیرید که ما در این‌ مقاله سعی کردیم شما را با مفهوم دقیق و روش‌های موفقیت در کمپین‌های تبلیغاتی آشنا سازیم. باشد که مورد استفاده شما کاربران گرامی قرار گرفته باشد.

هزینه تبلیغات پیج اینستاگرام چقدر است؟

هزینه تبلیغات از 50 هزار تومان شروع می شود که توسط پیج های کوچک انجام شده و این هزینه تا ده ها میلیون تومان نیز برای یک تبلیغ می رسد که در پیج های معروف و شناخته شده تبلیغ انجام می شود.

تبلیغات در سایت بهتر است یا اینستاگرام؟

این بستگی به نوع کسب و کار شما و مخاطبان هدف دارد. معمولاً امروزه افرادی هم که سایت های بزرگی دارند به اینستاگرام روی آورده و بدلیل اینکه افراد آنلاین بیشتری در آن حضور دارند، به این طریق مخاطب را از اینستاگرام به طرف سایت می کشانند.

5/5 - (1 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *