برنامه بازاریابی

در برنامه بازاریابی به این صورت است که با استفاده از یک استراتژی خاص برای شرکت، سعی می‌کند محصولات آن را به مشتریان خود تبلیغ کنند. در این روش یک سری معیارهای اثربخشی، فعالیت‌های تبلیغاتی، بازار هدف و غیره در برنامه بازاریابی استفاده می‌شود مشخص می‌شود. در حقیقت می‌توان گفت “برنامه بازاریابی” به عنوان یک کسب و کار اینترنتی که یک سند عملیاتی است که یک استراتژی تبلیغاتی را شرح می‌دهد و ارزش‌های پیشنهادی یک کسب و کار را در نظر می‌گیرد. در واقع این ارزش‌های پیشنهادی بیان کلی ارزش‌هایی است که به مشتری ارائه می‌دهند است.

وقتی کسب و کاری شروع به کار می کند باید قبل از شروع به کار هدف و مسیر راه خود را مشخص کرده باشد تا با نیروی کاری که دارد در اسرع وقت به هدف های اولیه و در مدتی مشخص شده به هدف نهایی خود برسد. اما با وجود این همه کسب و کار های فیزیکی و اینترنتی که به لحظه کار می کنند چطور می توان به بازاریابی موثر هم در این عرصه فکر کرد؟ قطعاً برنامه ریزها در این عرصه میتوانند کمک شایانی را به صاحبان کسب و کار کنند و نقشه راهی برنامه ریزی شده تر در امور بازاریابی در اختیارشان قرار دهند.

تعریف برنامه بازاریابی چیست؟

همان طور که می‌دانید بازاریابی یک نوع فرایند فروش و جذب مشتری است و مانند سایر فعالیت‌های اینترنتی دارای ریسک است. برای اینکه در این طرح موفق شوید و میزان ریسک پذیری را در آن کاهش دهید، از برنامه بازاریابی می‌توانید استفاده کنید.

برنامه بازاریابی که به آن در اصطلاح لاتین به عنوان Marketing Planl گفته می‌شود، از جمله طرح‌هایی است که با استراتژی، تاکتیک‌های خاصی، اهداف بازاریابی شرکت‌های مختلف را در یک بازده زمانی مشخص تعیین می‌کند. در کنار آن از جمله مهم‌ترین قسمت‌های برنامه بازاریابی اجزای ریز اجرا، قیمت گذاری، فعالیت و تلاش‌های مربوط به پخش کالا است.

در حقیقت می‌توان گفت اگر شما می‌خواهید در کسب درآمد از اینترنت به اهداف خود برسید، باید از طرح‌های برنامه بازاریابی در پیشبرد اهداف خود استفاده کنید.

داشتن برنامه بازاریابی نسبت به سایر برنامه‌ها در کسب و کار اینترنتی مثل موارد زیر تاثیرگذار است:

 • تهیه صورت حساب
 • لیست موجودی و تولید

جالب است که برنامه بازاریابی را می‌توانید خودتان طراحی کنید و با این کار در حقیقت می‌توانید در میزان زمان، هزینه، انرژی صرفه جویی کنید.

چرا باید برای بازاریابی برنامه ریزی کنیم؟

طرح بازاریابی

باید توجه داشته باشید که برای داشتن تسلط و شناخت کامل شغل خود نیاز به نوشتن یک برنامه مدیریت بازاریابی هستید که با استفاده از آن می‌توانید برای بازاریابی و فروش محصولات خود برنامه ریزی داشته باشید.

مثلاً باید بازاریابی خود را طوری مدیریت و برنامه ریزی کنید که بتوانید از طریق آن میزان فروش خود را افزایش دهید؛ به همین دلیل است که می‌توان گفت که بسیاری از افراد موفق در کسب و کار اینترنتی خود توانسته‌اند با استفاده از برنامه ریزی بازاریابی سبب ارتقاء محصولات، خدمات خود در عرصه تجارت جهانی شوند. اگر شما قصد دارید که از برنامه بازاریابی استفاده کنید، باید بدانید که این کار نیاز به تحقیق، زمان، تلاش و مستمر بودن در آن دارد؛ ولی در نهایت میزان موفقیت شما را در کسب درآمد از اینترنت در منزل افزایش می‌دهد.

وقتی شما در حال تحقیق و بررسی برنامه بازاریابی برای اهداف خود هستید سبب می‌شود که شما در حقیقت:

 • هدف‌ها و چارچوب‌های زمانی ویژه‌ای، قابل اندازه گیری برای فعالیت‌های بازاریابی خود تعیین کنید.
 • برای دسترسی آسان‌تر به پیام‌ها، مخاطبان، کانال‌ها و غیره از استراتژی خاصی استفاده کنید.
 • رقبای بازار هدف خود، مشتریان واقعی خود و شناسایی نقاط ضعف و قوت رقبای خود را پیدا کنید.

برنامه مارکتینگ شامل 3 بخش زیر است؟

مارکتینگ یا بازاریابی عبارت از فعالیت نهادها و مؤسسات که دربرگیرنده خلق فرایندهایی در جهت تعریف روش‌های ارتباطی، پیشنهادات مبادله ارزشمند به مشتریان خود، خلق محصولات و مشتریان جدید در مقیاس وسیع است.

برنامه بازاریابی برای تصریح در عملیات کسب و کار به 3 بخش تقسیم بندی خواهند شد که عبارت‌اند از:

 1. اهداف بازاریابی
 2. استراتژی بازاریابی
 3. تاکتیک‌های بازاریابی

اهداف بازاریابی

همان طور که می‌دانید اهداف آن چیزی هستند که همه افراد تلاش می‌کنند تا به آن‌ها برسند.

اهداف بازاریابی را می‌توان این گونه تعریف کرد که فروش هر نوع محصول جدید در بازار که این اهداف باید اندازه گیری و قابل تعریف دقیق باشد می‌گویند. همچنین این اهداف باید در قالب مفاهیمی چون ارزش و یا سهام بازار بیان شوند و از مفاهیمی مثل افزایش، بهبود و یا حداکثر رساندن نباید استفاده شود.

استراتژی بازاریابی

همان طور که می‌دانید استراتژی، راه چگونه رسیدن به اهداف را مشخص می‌کنند و سبب تعیین مخاطبان هدف شما می‌شوند. برای جلوگیری از هدر رفتن پول لازم است که برای کسب و کار اینترنتی خود استراتژی بازاریابی داشته باشید.

همچنین جالب است بدانید که استراتژی بازاریابی امکان این را به شما می‌دهد که از بودجه محدود بازاریابی خود بیشترین بازده را داشته باشید. این فرایند استراتژی بازاریابی کاری می‌کند تا از این بودجه محدود کمتر صرف مصارف بی خود و بی اثر کنید.

 برای آنکه دارای یک استراتژی بازاریابی موفق داشته باشید، لازم است به شناخت کامل مشتریان خود رسیده باشید.

تاکتیک‌های بازاریابی

باید بدانید که در بازاریابی دو موضوع اساسی وجود دارد:

 • استراتژی
 • تاکتیک

همان طور که خواندید در مورد استراتژی بازاریابی صحبت کردیم حال می‌خواهیم در مورد تاکتیک‌های بازاریابی شما را آشنا سازیم.

در بازاریابی روش‌های مختلفی وجود دارد که یکی از آن‌ها تکرار بارها بارها تاکتیک‌های مختلف است که از طریق آن‌ها فعالیت‌های مختلف سنجیده می‌شود. در نتیجه این همه تکرار و تجربه ای که حاصل شد، متوجه می‌شوید که کدام یک از راهکارها و روش‌ها اثرگذار و کدام بی اثر است؛ ولی مشکل اصلی این تاکتیک آن است که نصف پولی که خرج تبلیغات می‌شود بی تأثیر است.

چه چیزی در یک برنامه بازاریابی گنجانده شده است؟

برنامه بازاریابی معمولاً در هر نقطه و برحسب نتایج حاصل از معیارها قابل تنظیم است؛ اما در کل آن چیزی که در یک برنامه بازاریابی گنجانده می‌شود عبارت است از:

شرح کسب و کار: سعی و تلاش در آن است که به معرفی دقیق کسب و کار و مواردی مثل نام تجاری، موقعیت، درآمد، نوع محصول یا خدمات و غیره بپردازد که افراد به طور کامل به شناخت از کسب و کار موردنظر خود برسند.

خلاصه اجرائی: یک نوع مرور کلی بر برنامه بازاریابی است؛ یعنی یک خلاصه کلی از برنامه طرح را برای افرادی که احتمال آن را می‌رود که متن را مطالعه نکند تهیه می‌شود.

اهداف بازاریابی: با اهداف کلی مثل یک شرکت متفاوت است؛ زیرا هدف یک شرکت کسب درآمد است؛ ولی در مقابل هدف بازاریابی آن مثلاً میزان ثبت پاداش ماهانه یک سطح از کارگران است.

تجزیه و تحلیل وضعیت: میزان تلاش بازاریابی شما را نشان می‌دهد که با یک نگاه جامع داخلی و خارجی خود می‌توانید تا با عواملی که بر استراتژی بازاریابی شما اثرگذار است را شناسایی کنید.

اهداف کسب و کار: در حقیقت برنامه بازاریابی یک نوع پشتیبان محکم بر اهداف و استراتژی‌های کسب و کار است‌.

برنامه توزیع و تحویل: در مورد چگونگی توزیع محصولات خود به مشتریان و فروش شرکت است.

مزایای طرح بازاریابی چیست؟

طرح بازاریابی یا برنامه بازاریابی مزایایی را برای برند شرکت‌ها ایجاد می‌کنند که از جمله مزیت‌های طرح بازاریابی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • افزایش روحیه و تشویق به همکاری در فروش محصولات شرکت
 • استفاده و بهره برداری بهتر از منابع انسانی و مالی
 • چارچوب مشخص شده طرح بازاریابی
 • شناسایی فرصت‌های بازاریابی
 • به کاری گیری تمام قدرت و تلاش خود برای رساندن شرکت به اهداف خود
 • تثبیت کردن هویت شرکت

همچنین باید بدانید که طرح بازاریابی شامل عناصری از جمله موارد زیر می­شود:

 • چکیده مدیریتی
 • تحلیل محیطی
 • پیش بینی مالی
 • استراتژی بازاریابی
 • تحلیل فرصت، تهدید و …
 • برنامه عملیاتی

جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم به طور جامع به طرح برنامه بازاریابی برای شما بپردازیم. باشد که مورد توجه شما واقع شده باشد.

اگر برایتان سؤال مطرح شود که چرا اصلاً باید از طرح برنامه بازاریابی استفاده کرد؟ باید بدانید که این طرح به عنوان یک برنامه جامعی است که از وضعیت رقبا، بازار، نحوه فروش و غیره به شما اطلاعات جامعی داده می‌شود تا با استفاده از آن فعالیت‌های مربوط به بازاریابی و فروش را دقیق و هدفمند پیش ببرید.

 همچنین اگر شما قصد کسب آموزش بازاریابی را دارید، می‌توانید با مراجعه به سایت گاسی وب اطلاعات جامعی دریافت کنید.

طرح بازاریابی چگونه است؟

طرح بازاریابی جزئیاتی از استراتژی بوده که شرکت برای بازاریابی محصولات به مشتریان استفاده میکند. این طرح ، ارزش پیشنهادی نام تجاری یا محصول، کمپین هایی که قرار است راه اندازی شود و معیارهایی که برای ارزیابی اثربخشی ابتکارات بازاریابی استفاده میشود را تعیین می کند.

چگونه طرح بازاریابی تدوین کنیم؟

قبل از هر کار، اهداف را مشخص کنید و بعد تحقیقات صورت گرفته را توضیح داده و در ادامه استراتژی‌تان را شرح دهید. بعداً KPI مناسبی تعریف کنید و روش‌های سنجش را تعیین کرده و در پایان استراتژی‌ها و برنامه‌های تاکتیکی اصلی را مشخص کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *