استراتژی تبلیغات در اینستاگرام

زمانی که از اینستاگرام صحبت می‌کنیم باید رسانه‌ای را در نظر بگیریم که میلیون‌ها مخاطب با آن تعامل دارند؛ بنابراین بسیار لازم است تا به بهترین شکل بدانیم که چگونه باید با این میلیون‌ها کاربر در تعامل باشیم. مسلماً قرار دادن چند تصویر و یا ویدیو در یک پیج نمی‌تواند هیچ‌گونه کمکی به کسب و کارتان بکند؛ اما داشتن یک استراتژی در تولید محتوا و همچنین دارا بودن استراتژی تبلیغات در اینستاگرام می‌تواند در کسب درآمد از اینستاگرام برایتان مفید باشد. بدون شک شما هم با پیج های زیادی مواجه شده‌اید که روزانه تلاش زیادی برای تولید محتوای با برنامه و باکیفیت دارند اما باوجوداینکه ماه‌ها از تأسیس و راه اندازی پیجشان می‌گذرد و شاید چند ده پست مفید در پیجشان نیز موجود باشد؛ بااین‌حال هیچ‌گونه درآمدی از پیجشان حاصل نمی‌شود.

بدون شک این افراد از هیچ‌گونه استراتژی تبلیغات در اینستاگرام بهره نبرده‌اند و تنها بر روی تولید محتوای باکیفیت تمرکز کرده‌اند. هر پلتفرمی برای کسب درآمد استراتژی خاص خود را دارد و فروش و کسب درآمد از اینستاگرام زمانی اتفاق می‌افتد که شما یک استراتژی هدفمند برای تبلیغات داشته باشید تا به‌درستی در این فضا دیده شوید. می‌توان گفت هر چه بیشتر توسط افراد بیشتری دیده شوید شانس کسب درآمد شما بیشتر است؛ البته درصورتی‌که شما اصول تولید محتوای باکیفیت در اینستاگرام را نیز بلد باشید.

دوره جامع آموزش اینستاگرام

اکثر افرادی که از راه اندازی یک کسب و کار در اینستاگرام نتیجه نمی‌گیرند؛ کسانی هستند که به اینستاگرام با جدیت به‌عنوان یک کسب و کار نگاه نمی‌کنند. بنابراین قبل از هر چیزی و داشتن هرگونه استراتژی و یا تولید محتوای باکیفیت می‌بایست دید خود را نسبت به پلتفرم اینستاگرام تغییر دهید.

تبلیغات در اینستاگرام چیست؟

تبلیغات در اینستاگرام

قبل از اینکه به سراغ استراتژی تبلیغات در اینستاگرام برویم ابتدا بهتر است با این مورد آشنا شویم که تبلیغات در اینستاگرام چیست؟ عده زیادی از افراد به دلیل ناآگاهی در این زمینه تصور دقیقی از تبلیغات در اینستاگرام ندارند و متأسفانه تعداد افراد سودجو در این میان هم کم نیست که با سوءاستفاده از ناآگاهی این دسته از افراد قصد فریب آن‌ها را در این زمینه دارند. درآمد تبلیغات در اینستاگرام برای افرادی که دارای فالوور زیادی هستند بسیار زیاد است و ماهانه درآمد میلیاردی بدست می آورند.

اگر شرایط مناسبی را برای تبلیغات خود فراهم کنید معمولاً تعداد فالوور یا دنبال کنندگان زیادی به سمت پیج شما سرازیر می‌شوند. البته مدتی است که سایت‌های واسطی برای راحتی کار مردم ایجادشده‌اند که واسط بین پیج های تبلیغ دهنده و پیج های میزبان تبلیغ در اینستاگرام هستند و شما می‌توانید با پرداخت هزینه به این وب‌سایت‌ها تبلیغ خود را در پیج های پرمخاطب نمایش دهید. چند آیتم وجود دارد که اگر آن‌ها را به‌درستی رعایت کنید می‌توانید مطمئن باشید که بازدهی تبلیغات شما در اینستاگرام بسیار خوب خواهد بود که عبارت‌اند از:

 • انتخاب متن و لحن مناسب
 • انتخاب فرد مناسب یا همان اینفلوئنسر مناسب برای معرفی محصولات و یا خدمات شما
 • زمان مناسب
 • و…

بهترین استراتژی تبلیغات در اینستاگرام کدام است؟

عده‌ای از افراد گمان می‌کنند که بهترین استراتژی تبلیغات در اینستاگرام، این است که بیشترین هزینه را برای تبلیغات در نظر بگیرند و در پیج های سرشناس تبلیغات زیادی داشته باشند؛ که این تصور کاملاً از پایه و اساس نادرست است. اول بهتر است که با کلمه استراتژی آشنا شویم. واژه استراتژی بیشتر در مورد جنگ به کار می‌رود و شامل اقدامات و ترفندهایی است که بتوانید به دشمن خود چیره شوید، ازآنجاکه امروزه در هر حوزه‌ای که فعال باشید رقبای زیادی وجود دارند. بنابراین برای تبلیغات نیز واژه استراتژی به کار برده می‌شود. شما دقیقاً برای اینکه از رقبای خود پیشی بگیرید و نسبت به آن‌ها در نظر مشتری بهتر و عالی‌تر جلوه کنید نیاز دارید تا اقدامات و ترفندهایی را انجام دهید تا این اقدام مهم صورت گیرد. به مجموعه این اقدامات و ترفندهایی که برای تبلیغات تأثیرگذار کسب و کارتان انجام می‌دهید استراتژی تبلیغات در اینستاگرام می‌گویند که اگر واقعاً خوب عمل کنید معمولاً به کسب درآمد از اینستاگرام منجر خواهد شد.

اما نکته اصلی این است که استراتژی تبلیغات در اینستاگرام تنها به این مورد مربوط نمی‌شود که شما در یک یا چند پیج تبلیغات خود را انجام دهید بلکه شامل دو مرحله است که عبارت‌اند از:

 • اقدامات قبل از تبلیغ
 • اقداماتی برای تبلیغ

که هر دو از اهمیت فوق‌العاده بالایی برخوردار هستند و در ادامه این موارد را با هم بررسی خواهیم کرد. اینستاگرام را می‌توانید یک بازار بزرگ در نظر بگیرید که شامل میلیون‌ها غرفه و فروشگاه است و شما با تأسیس و راه اندازی یک پیج، صاحب یک غرفه و یا فروشگاه در این بازار بزرگ می‌شوید؛ اگر دیدتان همواره این‌گونه باشد شانس موفقیت شما بالاتر خواهد بود.

اقدامات قبل از تبلیغ در اینستاگرام

برای اینکه یک استراتژی فروش در اینستاگرام داشته باشید که بسیار موفق باشد باید قبل از تبلیغ یک سری از موارد را رعایت کنید. برای بازاریابی اثربخش در اینستاگرام شما باید به اصول تولید محتوا در اینستاگرام کاملاً مسلط باشید. مشخص است که یک پیج که تنها به معرفی خدمات و یا محصولات خود بسنده کرده باشد هیچ‌گاه موفقیت چندانی کسب نخواهد کرد. برای اینکه موفقیت بالایی در کسب درآمد از اینستاگرام کسب کنید می‌بایست حتماً با مخاطبان خود تعامل زیادی داشته باشید و تولید محتوا در اینستاگرام را انجام دهید آن هم به‌گونه‌ای که محتوای شما برای مشتری آنقدر ارزشمند باشد که حاضر باشد وقت صرف کرده و آن ویدیو یا محتوای شما را مصرف کند.

به یاد داشته باشید قبل از اینکه بخواهید محصول یا خدمتی را به مشتری بفروشید ابتدا باید اعتماد مشتریان و دنبال کنندگان خود را جلب کنید. یکی از راه‌های به دست آوردن اعتماد مشتریان تولید محتوای باکیفیت و ارزشمند است. یک سری از اقدامات نیز قبل از تبلیغات در اینستاگرام وجود دارند که بسیار ضروری هستند و می‌بایست حتماً آن‌ها را انجام دهید و از صحیح بودن آن‌ها اطمینان خاص نمایید؛ که عبارت‌اند از:

 • چند ویدیوی آموزشی برای محصولات یا خدمات خود داشته باشید.
 • به قسمت هایلایت ها توجه ویژه‌ای داشته باشید و از هایلایت های مناسب استفاده کنید.
 • نوشتن بایو شاید به نظر اقدامی پیش‌پاافتاده باشد اما نوشتن بایو نیاز به یک مهارت دارد. در بایو شما باید بتوانید با کوتاه‌ترین تعداد کلمات به مخاطب خدمات و محصولاتی که ارائه می‌دهید و موضوع کسب و کارتان را اعلام کنید.
 • اگر هدفتان از تبلیغات فروش محصول است حتماً چند ویدیو که افراد مختلف یا خودتان در حال استفاده از محصول هستید، تهیه کنید.
 • سعی کنید همیشه فعال باشید حتی اگر روزانه پست جدیدی ارسال نمی‌کنید می‌توانید در قسمت استوری فعال باشید. فعال نبودن شما در پیجتان همانند این است که روزها درب مغازه خود را در یک بازار بزرگ بسته باشید و آن را رها کرده باشید. این کار قطعاً اعتماد مشتریان را از شما از بین خواهد برد.

اقدامات بعد از تبلیغ در اینستاگرام

اگر احساس می‌کنید تولید محتوای شما ارزشمند و خوب بوده است و به‌خوبی با محتواهای تولید شده توانسته‌اید با مخاطبان تعامل برقرار کنید و اعتماد آن‌ها را به دست آورید و ضمن آن محصولات و خدمات خود را نیز به کاربران معرفی کرده‌اید، اکنون زمان تبلیغات شما فرا رسیده است. در این حالت نیز شما باید چند نکته مهم را رعایت کنید و یا از آن‌ها آگاهی داشته باشید که عبارت‌اند از:

 • نحوه جذب مشتری در اینستاگرام
 • نحوه تعامل با مشتریان و گفتگویی که منجر به فروش شود
 • انتخاب مناسب‌ترین پیج ها برای تبلیغات
 • انتخاب بهترین و تأثیرگذارترین متن‌ها
 • استفاده از تصاویر باکیفیت مرتبط و استفاده از قالب‌های پست و استوری

ممکن است شما به‌تمامی موارد بالا تسلط کامل نداشته باشید یا اینکه از آن‌ها به‌صورت کامل آگاهی نداشته باشید. اگر این‌گونه است پیشنهاد ما به شما استفاده از مشاوره بازاریابی اینستاگرام است که می‌تواند منجر به یک بازاریابی اثربخش در اینستاگرام شود. مهم نیست اگر حتی از هیچ‌کدام از موارد بالا اطلاعات کاملی نداشته باشید؛ در خدمات مشاوره بازاریابی اینستاگرام یک سری از این موارد توسط مشاور و بقیه آن‌ها توسط خودتان با آموزشی که مشاور در اختیارتان قرار می‌دهد انجام می‌شود و به این وسیله با یک استراتژی تبلیغات در اینستاگرام که به‌صورت هدفمند اجرا شده است شما قطعاً نتیجه‌ها و بازدهی خوبی دریافت خواهید کرد.

چه نوع تبلیغاتی در اینستاگرام وجود دارند؟

راه‌های متنوعی برای تبلیغات در اینستاگرام وجود دارند که می‌توانید برحسب استراتژی تبلیغات اینستاگرام که انتخاب کرده‌اید یکی از آن‌ها را یا چند مورد را به‌صورت هم‌زمان به کار بگیرید. در ادامه به معرفی هرکدام از این موارد می‌پردازیم.

تبلیغات بازدیدی

در این روش شما می‌توانید یا در پست‌های اینستاگرامی پیج مقابل و یا در استوری آن به تبلیغ بپردازید. معمولاً این روش بازدهی بالایی دارد و شما اگر تمامی اصول تبلیغات را رعایت کرده باشید و استراتژی مطمئن برای تبلیغات اینستاگرام داشته باشید قطعاً نتایج مثبتی خواهید گرفت.

تبلیغات اینفلوئنسری

اینفلوئنسر فردی است که تأثیر زیادی بر مخاطبان خود می‌گذارد و مخاطبان و هواداران وی به‌شدت دنبال توصیه‌ها و عملکردهای وی هستند تا آن‌ها را دنبال کنند. بنابراین اگر شما در پیج یک سلبریتی یا اینفلوئنسر معتبر تبلیغات خود را انجام دهید، قطعاً دنبال کنندگان آن اینفلوئنسر یا سلبریتی به دنبال توصیه وی مبنی بر معرفی پیج شما به سراغ محصولات و خدمات پیج شما می‌آیند و درصد زیادی از آن‌ها پیجتان را نیز دنبال خواهند کرد.

تبلیغات اسپانسری اینستاگرام

تبلیغات اسپانسری اینستاگرام که شما می‌توانید آن را با نام‌های Sponsored Ads یا Promote نیز ببینید، مربوط به شرکت اینستاگرام هستند و توسط خود شرکت ارائه می‌شوند و یک ویژگی مثبت آن این است که می‌تواند جامعه هدف را بر اساس سن و علایق و موقعیت مکانی‌شان مورد هدف قرار دهد. از این نوع تبلیغات می‌تواند برحسب استراتژی تبلیغات در اینستاگرام که برای خودتان تعیین کرده‌اید توسط شما مورداستفاده قرار گیرد.

تبلیغات در پیج های برون‌مرزی

اگر خدمات یا محصولات شما به‌نوعی است که امکان صادرات آن‌ها یا فروش آن به خارج از کشور وجود دارد، قطعاً نیاز به مخاطبان بین‌المللی دارید تا از هرکجای دنیا با شما در ارتباط باشند. بهترین استراتژی تبلیغات در اینستاگرام برای این دسته از کسب و کارهای اینستاگرامی این است که تبلیغات خود را در پیج های خارجی انجام دهند تا مخاطبان آن‌ها از سایر کشورها نیز باشند.

تبلیغات کمپینی

تبلیغات کمپینی به این صورت است که چند پیج برای تبلیغات گروهی و به‌صورت مداوم با هم در ارتباط هستند تا به‌صورت دوره‌ای هرچند وقت یک‌بار برای یک پیج دیگر یا پیج خودشان تبلیغاتی را ارائه دهند. این روش نیز اگر درست باشد و مطابق با استراتژی تبلیغات در اینستاگرام که شما تعیین کرده باشید، باشد قطعاً نتیجه‌ها و بازدهی فوق‌العاده بالایی را ایجاد خواهد کرد.

تبلیغاتی کلیکی

تبلیغات کلیکی نیز تبلیغات مقرون‌به‌صرفه‌ای هستند و شما فقط زمانی هزینه تبلیغات را پرداخت می‌کنید که بر روی لینکتان کلیک شده باشد. یعنی به‌جای اینکه بر اساس بازدید مخاطبین از شما هزینه تبلیغات دریافت شود بر اساس کلیک آن‌ها بر روی لینکی که ارائه کرده‌اید از شما هزینه کسر خواهد شد. در این صورت اگر مخاطبی لینک را ببیند اما روی آن کلیکی انجام ندهد و برای کلیک روی آن تمایلی نداشته باشد یعنی جزء مخاطبان هدف شما نیست و در این صورت هزینه‌ای نیز از شما بابت این نمایش لینک دریافت نخواهد شد و شما فقط با کلیک کردن کاربر بر روی لینکتان است که هزینه برای تبلیغات را پرداخت می‌کنید.

آیا تبلیغات رایگان و مؤثر در اینستاگرام وجود دارد؟

ممکن است به دنبال تبلیغات رایگان در اینستاگرام که درعین‌حال برایتان مؤثر باشد، بوده باشید اما مورد خاصی را نیافته باشید. در این مورد ما هم با شما هم‌عقیده هستیم و درواقع روش رایگان مؤثری که باعث افزایش فروش و بازدهی کسب و کار شما شود وجود ندارد. اما روش‌هایی وجود دارد تا در هزینه‌های تبلیغاتی خود در اینستاگرام صرفه‌جویی کنید و برای این مورد می‌بایست از خدمات مشاوره بازاریابی اینستاگرام و یا مشاوره کسب و کار آنلاین استفاده نمایید.

جمع‌بندی

اگر روش‌های تبلیغاتی زیادی را امتحان کرده‌اید و نتیجه مدنظر خود را از اینستاگرام دریافت نکرده‌اید این موضوع می‌تواند دو دلیل داشته باشد. یا شما محتوای مخاطب پسندی را ارائه نکرده‌اید و یا اینکه استراتژی تبلیغات در اینستاگرام شما مشکل دارد و باید با استراتژی هدفمند و بهتری به تبلیغات وارد شوید. در این صورت لازم نیست تا مجدداً هزینه‌های خود را تکرار کنید.

تکرار فعالیت‌های قبل دقیقاً همان نتایجی را خواهد داشت که تاکنون آن‌ها را تجربه کرده‌اید. پیشنهاد ما این است که اصول تولید محتوای حرفه‌ای در اینستاگرام را فرا بگیرید و با مخاطبان خود تعامل زیادی داشته باشید و در کنار آن از نظرات تخصصی یک مشاور بازاریابی اینستاگرام بهره‌مند شوید. این موارد تا حد زیادی در موفقیت شما برای کسب درآمد از اینستاگرام تأثیرگذار خواهد بود و نکته مهمی که در اول مقاله هم به آن اشاره کردیم و لازم است دوباره آن را یادآوری کنیم این است که کسب و کارتان را در اینستاگرام جدی بگیرید و آن را همانند فروشگاه یا دفتر کاری در نظر بگیرید که در یک بازار بزرگ قرار دارد. تنها در صورتی موفق خواهید شد که به اینستاگرام به چشم یک بازار پررونق نگاه کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *