نرخ تبدیل چیست

نرخ تبدیل یکی از مهم‌ترین مفاهیمی است که در کسب و کارهای اینترنتی باید آن را اندازه ‌گیری نماییم تا بفهمیم سرمایه ‌گذاری ما برای تبدیل ترافیک ورودی سایت به آن چیزی که می‌خواستیم چه میزان موفق بوده است. تمام تلاش‌های ما در دیجیتال مارکتینگ این است که بتوانیم با استفاده از ابزارهای آنلاین و دیجیتال، اهداف تعریف شده در بخش فروش و بازاریابی را محقق بکنیم. به همین دلیل است که برای دیجیتال مارکتر در مرحله نخست باید فهم خوبی نسبت به بازاریابی و فروشش داشته باشد. گاسی وب در این مطلب قصد دارد تا شما را با این موضوعات آشنا کند.

نرخ تبدیل چیست؟

هر کسب و کاری که در فضای مجازی آنلاین و آفلاین را در نظر بگیرید، به دنبال فروش بیشتر است و در واقع همه به درآمدزایی بیشتر فکر می‌کنند. شاید برخی از کمپین‌های بازاریابی شما با هدف‌هایی چون برند سازی یا جمع ‌آوری لید (سرنخ) انجام گردد؛ اما در نهایت تمام این موارد در قیف فروش قرار گرفته و از سرمایه ‌گذاری خود به دنبال فروش بیشتر هستید.

اگر بخواهیم به ساده‌ترین مورد ممکن نرخ تبدیل را برایتان تعریف کنیم باید بگوییم نرخ تبدیل یعنی چند درصد از اشخاصی که وارد سایت شده‌اند خواسته مورد نظرتان را انجام داده‌اند. با این تعریف طبیعی است که نرخ تبدیل در هر سایتی شاید متفاوت باشد و دقیقاً به هدف ‌گذاری شما بستگی دارد. گاهی اقدام مورد نظرتان می‌تواند شامل خرید یا ثبت نام در یک وب سایت باشد و بعضی وقت‌ها می‌تواند به پر کردن یک فرم یا موارد دیگر منجر بشود.

نرخ تبدیل چگونه محاسبه می‌شود؟

تعریف نرخ تبدیل

یکی از ایده‌های اصلی در خصوص محاسبه نرخ تبدیل استفاده از نظرات کاربران سایت است؛ به ‌شکلی که آن‌ها برای هدف شما مسیر معین می‌کنند. هدف نهایی شما از طراحی سایت و یا طراحی سایت فروشگاهی چه چیزی است؟ نرخ تبدیل در سایت فروشگاهی به چه شکلی دقیقاً محاسبه می‌شود؟

نرخ تبدیل، نسبت تعداد تبدیلات به تعداد کل بازدید کنندگان وب سایت است. به عنوان مثال که بیشتر متوجه شوید، اگر یک سایت فروشگاهی در ماه ۲۰ بازدید داشته باشد و از آن تعداد ۵ نفر اقدام به خرید از سایت کنند نرخ تبدیل آن ۵/۲۰ (یعنی ۲.۵ درصد) خواهد بود. “تبدیل” می‌تواند هر قدمی یا عملی باشد که شما مایل هستید بازدید کنندگان وب سایت به آن بپردازند. این عملیات می‌تواند هر چیزی مثل یک کلیک ساده روی بخشی از وب سایت باشد تا انجام خرید آنلاین از سایت. هر اپلیکیشن و ‌سایتی معمولاً چندین هدف مختلف را به عنوان «تبدیل» تعریف می‌نماید و هر کدام نرخ تبدیل مخصوص به خودشان را دارند.

اهمیت نرخ تبدیل

ردیابی نرخ تبدیل به شما وب سایت داران عزیز این امکان را می‌دهد که عملکرد سایت و وب سایت یا صفحات خاصی را اندازه ‌گیری کنید. اطلاع داشتن از این که دقیقاً چه درصدی از بازدید کنندگان وب سایت عملیاتی که شما مد نظر دارید را روی وب سایت انجام می‌دهند، می‌تواند به اندازه‌ گیری میزان موفقیت سایت و همچنین پیدا کردن بخش‌هایی که نیاز به بهبود دارند، کمک زیادی کند. بهبود دادن نرخ تبدیل به شما این امکان را می‌دهد که بدون افزایش میزان بازدید، میزان فروش سایت را افزایش دهید. به عنوان مثال، اگر شما در ماه ۱۰۰ دلار هزینه تبلیغات برای دریافت ۵۰ بازدید ‌کنید، در صورتی‌ که نرخ تبدیل را بهبود ببخشید، عملاً ارزش ۱۰۰ دلاری که هزینه نمودید را افزایش داده‌اید. سپس می‌توانید هزینه تبلیغات را کاهش بدهید و همان میزان بازدهی را در اصل داشته باشید. شما می‌توانید از این ترفند برای استراتژی فروش در اینستاگرام نیز استفاده کنید.

مناسب‌ترین میزان نرخ تبدیل چقدره؟

نمونه واقعی‌ ای از CRO در مطالعه موردی شرکت ComScore که یک شرکت آنالیتیکس است، به شما شرح داده شده است. در آغاز کار، شرکت هدف‌ گذاری ‌ای بر اساس صفحه محصولات خود انجام داده است،‌ نرخ تبدیل را مشخص کرده و سپس آزمایشی بر اساس ایده‌های مختلف برای بهبود نرخ تبدیل انجام داده است. نظریه‌ای که مطرح کردند بر این اساس بود که اگر نظرات مشتریان عزیز روی صفحه اصلی وب سایت نمایش داده شود، میزان اعتماد بازدید کنندگان را افزایش می‌دهد و باعث بهبود یافتن نرخ تبدیل آن می‌شود.

آن‌ها هم چنین ورژنی از صفحه را بررسی نمودند که شامل لوگوی شرکت‌های مشتری و نظرات آنان درباره سایت بود. از طریق این آزمایش مشخص گشت صفحه‌ای که لوگو و نظرات مشتریان را به نمایش می‌گذاشت، ۶۹ درصد بهتر از صفحه اصلی عمل نمود. این یک نمونه واضح است که چطور یک شرکت توانست نرخ تبدیل خود را از طریق ارزیابی وضعیت فعلی وب سایت و انجام آزمایشات متفاوت بهبود بخشد.

بهینه سازی نرخ تبدیل چگونه انجام می‌شود؟

  • به‌ کارگیری تست ‌ A/B

ابزارهای متفاوتی برای تست A/B در بازار است که می‌توانید از آن‌ها برای افزایش نرخ تبدیل وب سایت استفاده نمایید. به کمک تست A/B و بررسی نتایج به ‌دست آمده می‌توانید بازخورد هر تصمیمتان را بسنجید و هر کدام که نتیجه بهتری داشت، استفاده کنید.

  • کمپین‌های ریتارگیتنگ

یکی از بهترین راهکارهای افزایش نرخ تبدیل وب سایت، اجرای کمپین‌های ریتارگیتنگ است. مشتریان یا مخاطبانی را در نظر بگیرید که به هر شکلی وارد سایت شما شده و بدون اقدام خاصی وب سایت را ترک کرده‌اند. باید به دنبال علت این موضوع بگردید و ببینید آیا به دلیل مشکلات احتمالی، اقدام او ناتمام مانده یا دلایل متفاوتی داشته است. سپس با استفاده از کمپین‌های مختلف دوباره او را هدف قرار بدهید.

  • ایمیل مارکتینگ

ایمیل مارکتینگ یکی از بهترین راه‌های تبلیغاتی ارزان ‌قیمت است که با استفاده از آن می‌توانید همیشه با مشتریان در ارتباط بوده و پیشنهادات جدید یا تخفیف‌های ویژه را برای آن‌ها ارسال نمایید که افزایش فروش سایت را به همراه خواهد داشت.

جمع بندی

نرخ تبدیل یکی از مهم‌ترین معیارهایی است که نشان می‌دهد عملکرد و سرمایه ‌گذاری ما در بازاریابی اینترنتی تا چه حدی موفق بوده است. منظور نرخ تبدیل این است که بین تمام بازدید کنندگانی که وارد سایت شده‌اند، چند درصد خواسته مورد نظر ما را انجام داده‌اند. عوامل متفاوتی در افزایش نرخ تبدیل تأثیر دارد و با استفاده از راهکارهای متفاوت و در عین حال ساده و راحت می‌توان نرخ تبدیل را بهینه‌ سازی کرد. شما برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی حتماً به یک متخصص حرفه ای نیاز دارید تا نرخ تبدیل وب سایتتان را بالا ببرد.

به این مقاله امتیاز دهید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *