کفش خوب برای پیاده روی

این که ساعاتی در روز را برای سلامتی خود وقت بگذارید، بسیار ارزشمند است. ورزش کردن یکی از بهترین کارها برای حفظ سلامتی و شادابی است. پیاده روی هم نوعی ورزش است که هم از فضای آزاد و نور خورشید استفاده می‌کنید و هم به اندامی زیبا می‌رسید. در این مقاله می‌خواهیم در مورد کفش خوب برای پیاده روی، صحبت کنیم.

کفش مناسب چه کفشی است؟

حتما پیش آمده است که به پیاده روی بروید و زمانی را به خود اختصاص دهید. به نظر شما پیاده روی یک ورزش آسان است؟ آیا از فواید پیاده روی چیزی می‌دانید؟ کفش شما چقدر در میزان انرژی شما تاثیرگذار است؟ پیاده روی در چه زمانی مناسب‌تر است؟ در ادامه به همه‌ی این سوالات پاسخ خواهیم داد.

در ابتدا بیش از هر چیزی نیاز به کفش مناسب و راحت برای پیاده روی دارید تا به راحتی بتوانید راه بروید. تصور کنید یک روز صبح پاییزی که هوا بسیار خنک و تمیز است به یکی از پارک‌های نزدیک خانه خود می‌روید و بعد از کمی نرمش کردن، شروع به پیاده روی می‌کنید اما در حین حال، متوجه می‌شوید که کفش شما پای شما را میزند و یا به دلیلی دیگر شما را اذیت می‌کند.

مشخص است که ادامه دادن با این کفش بسیار سخت است و اجازه‌ی ورزش کردن به شما نمی‌دهد. حتی ممکن است برای چند روز پای شما زخم بماند و اجازه‌ی راه رفتن معمولی را هم به شما ندهد. پس بهتر است قبل از اینکه تصمیم به پیاده روی روزانه بگیرید، یک جفت کفش مناسب برای خود تهیه کنید و از کیفیت آن اطمینان داشته باشید، زیرا اگر کفش شما راحت نباشد ممکن است به کمر شما هم آسیب بزند و مشکلات جدی را بوجود بیاورد و شما دیگر هیچ وقت به سراغ ورزش نروید.علاوه بر کفش مناسب، لباس و شلوار مناسب را هم دست کم نگیرید و به آن توجه کنید تا با نیم ساعت ورزش کردن، روزی فوق‌العاده را برای خود رقم بزنید.

تفاوت کفش پیاده روی و کفش دوندگی

ویژگی‌های کفش مناسب برای پیاده روی

در ابتدا بهتر است از خود بپرسیم که کفشی ساق دار و یا بدون ساق تهیه کنیم؟ باید بدانید که اگر هدف شما پیاده روی است بهتر است از کفشی استفاده کنید که ساق نداشته باشد، کفش‌های کتانی گزینه خوبی هستند زیرا سبک هستند. کفش‌های ساق دار از سرعت شما می‌کاهند و حرکت را برای شما سخت می‌کنند. پیاده روی به صورت حرفه‌ای تر به این گونه است که ابتدا با سرعت کم شروع می‌شود و سپس نیاز است کمی با سرعت بیشتری راه بروید، کفش‌های بدون ساق با سرعت بالا هم بسیار راحت هستند و به شما در پیاده روی تند کمک می‌کنند.

حالا تصور کنید که در یک روز تابستانی به پیاده روی می‌روید، خب مشخص است که هوا گرم است و کفش‌های بدون ساق شما را در گرما اذیت نمی‌کنند. اما کفش‌های ساق دار در گرما بسیار آزار دهنده هستند. البته فراموش نکنید که این موضوع به خود شما بستگی دارد که چگونه راحت هستید، کفش خوب برای پیاده روی کفشی است که به بدن شما آسیب وارد نکند و شما در آن احساس راحتی و آرامش کنید. کفش‌های ساق دار از یک لحاظ خوب هستند، این که از ساق پا محافظت می‌کنند.

کفش پیاده روی و دوندگی

اگر یک ورزشکار حرفه‌ای هستید قطعا فرق بین کفش پیاده روی و کفش دوندگی را می‌دانید، اما اگر نمی‌دانید هم نگران نباشید در ادامه به توضیح این موضوع می‌پردازیم.

شکل ظاهری این دو کفش بسیار شبیه به هم هستند اما الگوی آنها با هم متفاوت است. تفاوت اصلی آنها در نوع زیرسازی آنها است. الگوی راه رفتن انسانها به حالت عادی به این گونه است که ابتدا پاشنه پا به زمین برخورد می‌کند و در آخر هم شست پا به زمین میرسد. پس مشخص است که پاشنه بیشترین ضربه را دریافت می‌کند. پس کفش پیاده روی زنانه یا مردانه در قسمت پاشنه دارای لایه‌های ضخیم تر و اریبی است، این باعث می‌شود که استحکام بدن در حالت ایستادن تقویت شود.

آگاهی از این موارد، در خرید کفش خوب برای پیاده روی ضروری است. حالا کفش‌هایی که مناسب دوندگی هستند حالت مسطح دارند. جنس آنها سفت و محکم‌تر است و زیرسازی آنها در تمام کفش یکسان است. می‌دانیم که دویدن نسبت به پیاده روی فشار بیشتری وارد می‌کند و و ضخیم بودن کفش بسیار اهمیت دارد زیرا ضربه بیشتری را تحمل می‌کند. این را هم فراموش نکنید که پوشیدن کفش‌های پیاده روی برای دویدن اصلا کار درستی نیست و باید این دو کفش را جدا از هم بدانید.

گردش هوا در کفش

هنگام پیاده روی حفظ خشکی پاها بسیار اهمیت دارد و یکی از اصول کار است، نفوذ هرگونه رطوبت به داخل کفش وضعیت نامناسبی را بوجود می‌آورد و ممکن است باعث ایجاد تاول و گرفتگی پا شود. پس قبل از پیاده روی مسیر راه خود را بسنجید که مسیر خشک و یا مرطوب است. اما خب موقع پیاده روی پاها گرم می‌شوند و عرق می‌کنند. قبل از خرید باید به خصوصیات کفش پیاده روی توجه کرد، کفش خوب برای پیاده روی کفشی است که فضای لازم برای گردش هوا را داشته باشد، زیرا مانع از تجمع رطوبت و در نتیجه تعریق می‌شود. جوراب‌هایی هم وجود دارند که استاندارد لازم برای گردش هوا را دارند.

گردش هوا در کفش و آمادگی برای پیاده روی

پاشنه و ضربه گیر کفش پیاده روی

پاشنه و ضربه گیر پنجه برای محافظت از پاشنه و پنجه شما است و در مقابل موانعی مانند صخره و سنگ مقاوم هستند و البته از خود کفش هم در مقابل آسیب‌های احتمالی وارد شده جلوگیری می‌کند و باعث افزایش طول عمر کفش می‌شود. همین نکته‌های ساده را اگر بدانید به راحتی کفشی راحت و مقاوم تهیه می‌کنید تا هر روز که به پیاده روی می‌روید یک حس زیبا داشته باشید و از هوای خوب و اکسیژن سالم استفاده کنید.

تاریخ استفاده از کفش پیاده روی خوب

کفش پیاده روی مردانه و زنانه تاریخ انقضای خاصی ندارد، در واقع این شما هستید که تاریخ انقضای آن را مشخص می‌کنید، تاریخ آنها به نوع استفاده و مدت زمان آنها بستگی دارد و تا زمانی که سالم است برای شما کار می‌کند و مشکلی ندارد. اما زمانی که کفی داخلی کفش خوابیده باشد و یا هرگونه تغییر شکلی در نمای کلی کفش بوجود آمده باشد، می‌توان گفت تاریخ استفاده از آن تمام شده است. فراموش نکنید که کفش خوب برای پیاده روی کفشی است که همه‌ی این ویژگی‌ها را در بر گرفته باشد و در حفظ بدنی سالم به شما کمک کند.

به این مقاله امتیاز دهید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *