الگوریتم اینستاگرام

الگوریتم اینستاگرام چیست؟ 5 نکته کاربردی 2022همانطور که می‌دانید تمام شبکه‌های فضای مجازی دارای الگو و ساختار خاص و منحصر به فردی است. در این مقاله سعی داریم شما را با “الگوریتم اینستاگرام” که بعد از مدت‌ها نحوه کارکرد الگوریتم‌های خود را به صورت عمومی در معرض همگان قرار داده است آشنا سازیم. اما باید بدانید که اینستاگرام تنها از یک الگوریتم برای ارائه محتواهای خود استفاده نمی‌کند، بلکه از چندین الگوریتم استفاده می کند که هر کدام وظیفه و کار خاصی را انجام می‌دهند. از جمله عواملی که سبب تشکیل اینستاگرام مارکتینگ و به طور کلی سبب کسب درآمد از اینستاگرام آن هم به صورت ساده شد، پیشرفت چشمگیر و میزان محبوبت آن در میان کاربران است.

برنامه های مختلف اندرویدی و IOS و هر برنامه ای که ارائه می شود و سایت های مختلف، هر کدام از یک سری الگوریت ها بهره میبرند که ما با رعایت آنها می توانیم استفاده مؤثر تری از ابزارها داشته باشیم. الگوریتم ها دستورهایی هستند که شما را بهتر و با کیفیت تر به هدفتان می رساند پس اگر در اینستاگرام مشغول کسب و کار هستید و یا تازه کار هستید حتما باید الگوریتم های اینستاگرام را رعایت کنید تا در رشد کسب و کارتان در اینستاگرام موفق شوید.

الگوریتم اینستاگرام چیست؟

امروزه به علت رونق و همه گیر شدن فعالیت در اینستاگرام، باعث شد که بسیاری از مدیران و صاحبان شرکت­ها برای افزایش فروش و توسعه کسب و کارهای اینترنتی خود با الگوریتم اینستاگرام هماهنگ شوند و توجه به همین موضوع باعث شد که درآمدهای میلیاردی کسب کنند.

در حقیقت می‌توان گفت الگوریتم اینستاگرام بگونه ای است که وقتی کاربرد فید (بخشی که کاربران بیشترین وقت خود را در آن سپری می‌کند) خود را باز می‌کند، دقیقاً آن پست‌هایی که اینستاگرام مشخص کرده را ‌تماشا کند. مثلاً وقتی یک کاربر می‌خواهد پست فردی که ساعت 13 به اشتراک گذاشته است را تماشا کند ولی ساعت 13:30 دقیقه وارد اینستاگرام می‌شود، ابتدا طبق الگوریتم اینستاگرام باید پست فردی که ساعت 13:30 گذاشته است را مشاهده کند؛ اما این الگوریتم با ساختار اینستاگرام تغییر پیدا کرد. به طوری که امروزه اینستاگرام تنها به ساختار و عنصر زمان اختصاص نمی‌یابد و به عوامل دیگری هم‌بستگی دارد.

دوره جامع آموزش اینستاگرام

همچنین اینستاگرام وقتی دریافت که 70 درصد از کاربران محتوای تولیدی feed خود را تماشا نمی‌کنند، سعی کرد برای هر بخش از برنامه‌های خود الگوریتم‌های جداگانه‌ای را طراحی کند تا کاربران با توجه به علایقی که دارند پست‌های محبوب خود را تماشا کنند.

الگوریتم اینستاگرام چگونه کار می‌کنند؟

جالب است بدانید که در الگوریتم اینستاگرام پایه و اساس یادگیری ماشینی است و طبق آمارهای صورت گرفته توسط پژوهش گران فناوری اطلاعات نشان می‌دهد که چند عامل اساسی در تعیین جایگاه محتوای شما در فید سایر کاربران وجود دارد که برای تعیین این موقعیت باید این عوامل را رعایت کنید که عبارت‌اند از:

 • علاقه کاربران
 • زمان انتشار محتوا
 • رابطه کاربران
 • تعداد دفعات استفاده از برنامه اینستاگرام
 • تعداد فالوور اینستاگرام
 • مدت زمان استفاده از اینستاگرام‌

توجه داشته باشید که با رعایت این 6 عامل در بازاریابی استراتژی اینستاگرام می‌توانید موفق باشید و همچنین رتبه خود را در مقایسه با سایر فید کاربران ارزیابی کنید.

نکات مهم در الگوریتم اینستاگرام

باید توجه داشته باشید که در اینستاگرام افراد زیادی با هم در حال تعامل و گفت و گو هستند و در مورد الگوریتم اینستاگرام هر کدام نظرات و دیدگاه‌هایی متفاوتی دارند که در این افراد فرصت طلب بسیاری هم هستند که اغلب بازار شایعات را داغ می‌کنند؛ ولی به طور کل باید توجه داشته باشید که در الگوریتم اینستاگرام چند نکته اساسی مطرح هست که عبارت‌اند از موارد زیر:

 1. میزان علاقه و تعامل
 2. منتشر کردن محتوای با کیفیت به صورت منظم
 3. پست‌های اسلایدی و ویدیویی
 4. زمان انتشار محتوا در پیج
 5. استفاده صحیح از هشتگ

در ادامه مقاله با هر کدام آشنا خواهید شد.

میزان علاقه و تعامل

باید توجه داشته باشید که برای دست یابی به موفقیت لازم‌ نیست که با الگوریتم اینستاگرام به مبارزه بپردازید؛ فقط کافی است هم سو و هم جهت با معیارهای آن حرکت کنید و هر چقدر میزان تعامل و رابطه با کاربران خود را افزایش دهید، در نظر الگوریتم اینستاگرام بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرید.

معمولاً این تعامل را می‌توانید با برگزاری مسابقات و پست‌های پرسش و پاسخ به دست آورید و همچنین می‌توانید با گذاشتن استوری و طرح سؤال در آن و استفاده از تصاویر و فیلم‌های جذاب، سبب تعامل بیشتر با کاربران خود را فراهم سازید.

منتشر کردن محتوای با کیفیت به صورت منظم

در این بخش شما می‌توانید با تنظیم تقویم محتوایی مناسب و پایدار بودن به آن و همچنین با ارائه محتوای مناسب در زمان مشخص و منظم می‌توانید اعتماد الگوریتم اینستاگرام را بیشتر از قبل بدست آورید و هر چقدر محتوایی که ارائه می‌کنید اختصاصی و با کیفیت بالا باشد، الگوریتم اینستاگرام حساب کاربری شما را یک حساب حرفه‌ای و تخصصی نشان می‌دهد.

باید توجه داشته باشید که معرفی‌های خود را در کنار اطلاعاتی که ارائه می‌دهید فقط مختص به فید کاربری نکنید و با انتشار استوری به صورت منظم سعی در فعالیت و بالا بردن موقعیت کاربری خود در الگوریتم اینستاگرام داشته باشید؛ زیرا بسیاری از کاربران بیشتر وقت خود را صرف تماشا استوری می‌کنند و از بالا و پایین کردن فید کاربری زیاد رغبتی نشان نمی‌دهند.

پست‌های اسلایدی و ویدیویی

یکی از ویژگی‌های الگوریتم اینستاگرام توجه به مدت زمانی است که کاربران پست‌های شما را تماشا می‌کنند. پس سعی کنید که مدت زمان پست‌های اسلایدی و ویدیویی خود را افزایش دهید و برای انجام این کار می‌توانید پست‌هایی بسازید که از چند اسلاید مختلف تشکیل شده باشد؛ زیرا با این حرکت کاربران مجبور هستند برای تماشا سایر اسلایدها مدت زمان بیشتری را در پیج شما صرف کنند.

جالب است بدانید که شما می‌توانید با ارائه محتواهایی با ویدیوهای جذاب اقدام به جذب بیشتر کاربران هم کنید که در این میان یکی از جمله راه کارهای آن استفاده از IGTV است.

زمان انتشار محتوا در پیج

از جمله نکات اساسی در الگوریتم اینستاگرام آن است که شما سعی کنید با بررسی و زیر نظر گرفتن کاربران خود متوجه شوید که کاربران شما در چه زمان‌های بیشتر در اینستاگرام و در پیج شما حضور دارند و در همان ساعات اقدام به گذاشتن پست‌های خود کنید؛ زیرا با توجه به همین نکته به اصطلاح جزئی می‌توانید سبب افزایش بازدید از پیج خود را فراهم کنید و همچنین باید توجه داشته باشید که رفتار مخاطبان هر برند مشابه هم نیست مثلاً بعضی از کاربران بعد از ظهر خود را صرف تماشا و وقت گذرانی در اینستاگرام قرار می‌دهند و برخی دیگر شب‌ها.

بنابراین تلاش کنید که در ساعاتی که مخاطبان شما بیشتر حضور دارند پست‌های خود را قرار دهید.

استفاده صحیح از هشتگ

 اگر شما می‌خواهید در عرصه رقابت با الگوریتم‌های اینستاگرام پیشی بگیرید، پیشنهاد می‌کنیم از شیوه صحیح هشتگ گذاری استفاده کنید که در این شیوه باید یک سری نکات را رعایت کنید مثل:

 • سعی کنید از پست‌های مرتبط و اختصاصی استفاده کنید تا افراد مرتبط بتوانند پست‌های شما را تماشا کنند.
 • سعی کنید ابتدا پست‌های رقیب خود را بررسی و ارزیابی کنید و سپس قبل از گذاشتن پست هشتگ آن را ابتدا سرچ کنید.
 • تلاش کنید از هشتگ ها به اندازه کافی استفاده کنید و از هشتگ گذاری با تعداد بالا خودداری کنید؛ زیرا نتیجه منفی دربر دارد.

جمع بندی

ما تمام سعی خود را در این مقاله انجام دادیم تا شما را با نکات و فعالیت کلی الگوریتم‌های اینستاگرام به طور دقیق آشنا سازیم.

 ولی در کل باید توجه داشته باشید که برای کسب موفقیت و پول درآوردن از اینستاگرام باید استراتژی بازاریابی در اینستاگرام را طوری تنظیم کنید که با ساختار الگوریتم اینستاگرام همخوانی داشته باشد؛ زیرا الگوریتم اینستاگرام در ابتدا به صورت سالیانه ولی امروزه به طور ماهیانه تغییر می‌کند. یکی از سایت‌هایی که در زمینه آموزش الگوریتم‌های اینستاگرام و نحوه آشنایی با آن، دوره‌های متنوعی برگزار می‌کند سایت گاسی وب است. مجموعه گاسی وب با کادری مجرب توانسته برای جلب رضایت مخاطبان دوره‌های متنوع و جذابی را ارائه دهد. شما هم می‌توانید در حوزه فعالیت خود در اینستاگرام دوره‌های آموزشی سایت ما را خریداری کنید.

در سال 2022 الگوریتم اینستاگرام چگونه است؟

همان طور که گفته شد با در نظر گرفتن محتوای تولید شده با الگوریتم اینستاگرام می‌توانید یک موقعیت مناسبی در اینستاگرام داشته باشید که به طور کل می‌توان گفت 3 عامل اساسی وجود دارد که بر پست‌های فید کاربران در الگوریتم اینستاگرام تأثیر می‌گذارد:
اطلاعات در مورد پست
فعالیت خود
سابقه تعامل خود
با توجه به این عوامل الگوریتم اینستاگرام به طور خودکار میزان توجه کاربر را به یک پست مورد بررسی قرار می‌دهد و در پایان ترتیب نمایش پست‌ها را در فید آنان تعیین می‌کند.

چطور یک کار اینستاگرامی موفق داشته باشم؟

برای شروع کسب و کار اینستاگرامی و یا موفقیت در کار کنونی خود در اینستاگرام باید الگوریتم های اینستاگرام را بلد باشید که برای آموزش الگوریتم اینستاگرام و کلی مطالب بدرد بخور در حوزه کسب و کار و راه اندازی کار اینستاگرامی میتوانید دوره معجزه اینستاگرام را از گاسی وب دانلود کنید و به همراه دوره و کارهایی که در آن گفته شده کسب و کار اینستاگرامی خود را شروع و یا رونق دهید.

5/5 - (1 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *