مدیر کسب و کار اینترنتی

همانطور که می­دانید برای داشتن یک کسب و کار اینترنتی موفق در کنار استفاده از روش اصولی و تعیین‌شده، نیاز به یک فردی است که تمام کارها را ساماندهی کند و وظایف هر قسمت، همچنین نحوه هر بخش را مدیریت کند که به آن مدیر گفته می‌شود‌. درواقع مدیریت کسب و کار امری بسیار مهم و حساس است و کسی که این وظیفه مهم را بر عهده دارد، علاوه بر داشتن شور و انگیزه، باید مهارت کافی هم داشته باشد. در کل برای کسب موفقیت در فضای تجارت، مستلزم آن است که مدیر آن کسب و کار به‌ طور کامل با جایگاه شغلی خود آشنایی داشته باشد و همچنین از وظایف شغلی خود آگاهی پیدا کند تا بر اساس توانایی و مهارت‌هایی که دارد آن را انتخاب کند.

در سنین کودکی و نوجوانی، پدرها و مادرها به طبع سن ما به ما مسئولیت هایی را می سپاردند که برای انجام دادن آن نیاز به برنامه ریزی و ارزیابی شرایط و مواردی بود که در راستای اجرای دقیق آن مسئولیت باید انجام میشد. از همان روزها کم کم مدیریت امور را یاد می گرفتیم و امروز هم اگر در کسب و کارهایمان مخصوصاً کسب و کار اینترنتی یک مدیر موفق هستیم باید مدیون آموزشهایی باشیم که قبلاً در این زمینه دیده ایم و امروز به کارمان می آید.

حال می‌خواهیم با هم با اساسی‌ترین وظیفه مدیر کسب و کار آشنا شویم:

 • به‌کارگیری شیوه اصولی برای کسب سود بیشتر برای صاحبان مجموعه و سهامداران مشخص‌شده.
 •  محیاکردن محیط کاری پرقدرت، منسجم و مثبت برای تمام کارمندان سازمان.
 •  مشخص کردن ارزش، تهیه و تولید محصولات نوآورانه کاربردی با قیمت متعادل و مناسب برای مشتریان.

مهم‌ترین وظایف مدیر کسب و کار اینترنتی

وظایف مدیر کسب و کار اینترنتی

باید توجه داشته باشید، مدیریت کسب و کار به عملی می‌گویند که در آن افراد طبق برنامه‌ای مشخص سازماندهی می‌شوند تا به اهداف مشخص‌شده دستیابی پیدا کنند. مدیری که این وظیفه را بر عهده دارد، باید از منابع سازمان به‌درستی استفاده کند و تمام سعی خود را برای جلب رضایت صاحبان، سهامداران و کارمندان … بکار بگیرد.

مدیر یک کسب و کار باید نگاه کلی به شرکت داشته باشد و با اتخاذ استراتژی‌های مناسب، فرصت‌ها را شناسایی کند و خود را برای رقیبان جدید و تغییرات که در نیاز مشتریان ایجاد می‌شود آماده کند.

نکته: برنامه‌ریزی، هسته مدیریت مؤثر کسب و کار است.

اما شاید برایتان سؤال مطرح شود که اصلی‌ترین وظیفه یک مدیر چیست؟ پاسخ آن در حقیقت تصمیم‌گیری است. به‌طوری‌که می‌توان گفت آن چیزی که یک مدیر خوب را از یک مدیر بد جدا می‌کند، در نوع تصمیم‌گیری است که هرکدام اتخاذ می‌کنند.

حال اگر بخواهیم مهم‌ترین وظایف مدیر کسب و کار اینترنتی را مطرح کنیم :

 • نوشتن متن‌های تبلیغاتی اثرگذار
 • پشتیبانی کسب و کار اینترنتی
 • بازاریابی اینترنتی
 • سرمایه‌گذاری هدف

که در ادامه به توضیح مفصل هرکدام می‌پردازیم.

نوشتن متن‌های تبلیغاتی اثرگذار

تابه‌حال برایتان پیش آمده که وقتی به دنبال خرید یک محصول در فضای مجازی و اینترنتی هستید، با یک سری پیام‌های تبلیغاتی برخورد می‌کنید که بی‌کیفیت و تنها یک عکس ساده، چند خط، متن ساده و معمولی درج‌شده که شما را مجاب به خرید نمی‌کند و سریع به ترک صفحه می‌کنید؟ با طرح این مثال، می‌توان گفت که بزرگ‌ترین دلیل شکست کسب و کار اینترنتی در بسیاری از شرکت‌ها، عدم تهیه یک متن تبلیغاتی اثرگذار است.

شما باید برای داشتن یک کسب کار اینترنتی موفق، اصول ساخت یک صفحه برای محصول خود را که بر اساس قوانین تبلیغات است بدانید.

در اولین قدم سعی کنید یک تیتر مناسب برای تبلیغ محصولات خود انتخاب کنید و همچنین سعی کنید در صفحه محصول، توضیحات و نکات بیشتری قرار دهید و مطمئن باشید با دادن اطلاعات مفیدتر و جامع‌تر درباره‌ی محصول ارائه‌شده به کاربران، خریدار واقعی، امکان خرید محصول شما بیشتر می‌شود و همچنین سعی سر خود را بر آن قرار دهید که با پاسخ دادن به سؤالات مشتریان درباره‌ی محصول ارائه‌شده، اعتماد بین خود و خریداران سایت خود را بالا ببرید.

مثل شرکت دیجی کالا که با ارائه محصولات متنوع و دادن اطلاعات جامع درباره‌ی محصولات خود و تصاویر به‌روز شده‌ی آن‌ها، تنوانسته علاوه بر فروش بالا، جایگاه خاصی را در میان کاربران پیدا کند.

پشتیبانی کسب و کار اینترنتی

پشتیبانی کسب و کار اینترنتی

چه‌بسا بسیاری از کاربران هستند که بعد از ورود به سایت و دیدن محصولات مختلف سؤالات مختلفی برایشان پیش می‌آید و شما می‌توانید با پاسخ‌گویی سریع به سؤالات سبب جذب بیشتر مشتری شوید که این عمل موجب برتری شما بر بسیاری از وب‌سایت‌هایی که به سؤالات مطرح‌شده توسط کاربران خود پاسخ نمی‌دهند؛ زیرا شما با پاسخ دادن به یک نقطه طلایی دست می‌یابید و آن هم متوجه نقاط ضعف و مشکلات مربوط به سایت خود می‌شوید و به‌راحتی می‌توانید رفع مشکل و ایراد کنید که علاوه بر جذب مشتری، موجب برتری سایت شما از سایر سایت‌های دیگر می‌شود.

مثل شرکت خدمات کامپیوتری که در سایت خود مراحل مختلف از طریقه راه اندازی انواع برنامه‌ها را گذاشته‌اند و حتی مشکلاتی که امکان پیش آمدن آن هم هست را مطرح و طریقه مقابله با آن را هم بیان کردند و در آخر سایت با گذاشتن شماره تماس، این امکان را برای کاربران خود گذاشتن که اگر با مشکل جدیدی برخورد کردن از طریق تماس تلفنی مشکل آنان را حل کنند.

بازاریابی اینترنتی

تابه‌حال به فکر گسترش دادن محصول، برند و هر فعالیتی که انجام می‌دهید از طریق اینترنت بوده‌اید؟ شما می‌توانید از بازاریابی اینترنتی استفاده کنید. در حقیقت بازاریابی اینترنتی استفاده از یک سری کانال‌هایی است که از طریق آن می‌توانید در مورد برند، محصول یا فعالیت‌های کاری خود به مشتریان بالقوه اطلاعات برسانید. همچنین روش‌های زیادی برای به‌کارگیری بازاریابی اینترنتی وجود دارد که می‌توان به شبکه‌های اجتماعی، ایمیل مارکتینگ و… اشاره کرد.

هدف آن است که وقتی کاربر به مطالعه، بررسی و جست‌وجو در فضای اینترنتی می‌پردازد، با کمک بازاریابی اینترنتی سبب جذب او به سمت صفحه وب‌سایت خود شویم و همچنین بازدیدکنندگان سایت خود را به مشتری تبدیل کنیم.

اما در کل بازاریابی اینترنتی یا دیجیتال مارکتینگ نوعی بازاریابی محصولات و خدمات است که معمولاً با استفاده از فناوری دیجیتال و عمدتاً در اینترنت از جمله تلفن همراه و دیگر صفحات نمایش مثل کامپیوتر و لپ‌تاپ و … انجام می‌شود که از جمله مزایای آن را می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. هزینه کم داشتن
 2. دسترسی سریع به نتیجه کار برای هر دو طرف (بازاریاب و کاربر)
 3. امکان نمایش دادن برای همگان
 4. شرایط شخصی‌سازی

اما با این همه مزایا که برای بازاریابی اینترنتی گفته شد، معایبی هم دارد که عبارت‌اند از:

 1. مشکلاتی مربوط به بخش امنیت و حریم خصوصی آن
 2. داشتن رقابت‌های جهانی بسیار
 3. وابستگی زیاد به تکنولوژی
 4. لزوم شفاف‌سازی قیمت‌های مشخص‌شده برای محصولات و افزایش رقابت بر قیمت‌های مصوب شده
 5. هزینه‌های نگهداری که به دلیل تحویل مدوام ابزار کار باید داده شود

سرمایه‌گذاری هدفمند

اهداف از جمله عواملی هستند که ما را در زندگی به جلو حرکت می‌دهند و بسیار مهم است تا به اهمیت اهداف در زندگی پی ببریم و آن را در زندگی خود به کار بگیریم.

در حقیقت وقتی برای آینده خود برنامه‌ریزی می‌کنید، به این معناست که برای زندگی پیش روی خود هدف مشخص کردید که برای رسیدن به آن تلاش خواهید کرد.

 حال اگر بخواهیم دلیل تعیین هدف برای هر فعالیت را بیان کنیم:

 • سبب ایجاد تمرکز فرد می‌شود
 •  اهداف این امکان را به شما می‌دهند که میزان پیشرفت خود را اندازه‌گیری کنید
 • ایجاد انگیزه زیاد در فرد می‌شود

همه افراد به‌نوعی در زندگی خود سرمایه‌گذاری‌های مختلفی انجام داده‌اند که گاهی سبب موفقیت و گاهی سبب شکست آنان شده است.

آیا می‌توانید دلیل موفقیت و شکست در سرمایه‌گذاری را بیان کنید؟

همانطور که می دانید، وقتی برای اموری که می‌خواهید در آن سرمایه‌گذاری کنید دارای هدف مشخص و دلایل خاصی باشید، در موفقیت شما بسیار تأثیرگذار است.

 همچنین شما می‌توانید با سرمایه‌گذاری‌های هدفمند و مناسب، سبب سودآوری زیاد هم شوید.

باید توجه داشته باشید که برای سرمایه‌گذاری هدفمند باید:

 1. سرمایه‌گذاری یکپارچه داشته باشید
 2. بر روی اهدافی که دارید سرمایه‌گذاری کنید
 3. بهتر است در امور سرمایه‌گذاری با افراد متخصص این امور مشورت کنید

نکاتی برای مدیریت کسب و کار اینترنتی

همانطور که می‌دانید، برای راه اندازی و مدیریت کسب و کار اینترنتی موفق، نیاز به رعایت یک سری نکات و اصول است که می‌توان گفت:

فضای اینترنتی خود را سازماندهی کنید: ساماندهی فضای اینترنتی بسیار مهم‌تر و پیچیده‌تر از سازماندهی فضای کسب و کار فیزیکی است که درواقع سازماندهی محیط اینترنتی که بسیار حیاتی است، شامل تمام بخش‌ها مثل وب‌سایت، پیام‌ها، اطلاعات کاربران و غیره است که تمام این بخش‌ها باید با توجه به برند مشخص‌شده شما بهینه‌سازی شوند.

فضای امنیتی مناسب برای اطلاعات کاربران: یکی از مهم‌ترین مسئله برای مدیران و صاحبان کسب و کارها، ایجاد فضای امنیتی مناسب برای اطلاعات خود و کاربران است. این عمل سبب حفظ امنیت کسب و کار شما می‌شود و همچنین شما از نظر قانونی موظف است که اطلاعات کاربران خود را حفظ کنید.

این اطلاعات را می‌توانید با ذخیره کردن در محیط امن و با قرار دادن چند قفل امنیتی به دست آورید.

محافظت از برند خود و اعتبار: آن چیزی که پایه و اساس یک کسب و کار اینترنتی را می‌سازد اعتبار است.

در حقیقت اعتبار است که کلیت کسب و کار آنلاین را زیر و رو می‌کند و به همین دلیل، محافظت از برند خود از اهمیت بالایی برخوردار است و کوچک‌ترین اشتباه سبب صدمه بر برند شما می‌شود که این خود باعث خسارت‌های جبران‌ناپذیر می‌شود که راه‌حل آن داشتن کنترل و نظارت است.

جمع بندی

ما در این مقاله سعی کردیم که باهم به بررسی یک مدیر کسب و کار اینترنتی موفق و همچنین وظایف مختص آن پی ببریم. باید توجه داشته باشید که یک مدیر موفق کسی است که علاوه بر آگاهی در حوزه مدیریت، به مهارت رهبری هم مسلط باشد. همچنین سعی کنید برای هر اقدامی که انجام می‌دهید، هدف مشخص کنید تا به موفقیت و نتیجه مطلوب خود برسید و به مهم‌ترین وظیفه مدیریتی خود یعنی استفاده از منابع سازمان به بهترین شکل ممکن جامعه عمل بپوشانید.

باشد که این مقاله مورد قبولتان واقع شده باشد.

آیا کسب و کار اینترنتی هم نیاز به مدیر دارد؟

بله. قطعاً همانطور که قبلاً هم گفتیم کسب و کار مجازی همه مسئولیت هایی که کسب و کار فیزیکی دارد را داراست به علاوه اینکه در بعضی موارد مسئولیتش به دلیل اینکه با افراد بیشتری در ارتباط خواهیم بود بیشتر نیز می شود.

آیا میزان درآمد مدیر کسب و کار اینترنتی راضی کننده است؟

با توجه به اینکه کار مدیریت در فضای مجازی و مدیریت در دیگر مکان ها فرق چندانی با هم ندارد میتوان درآمد هردو را تقریباٌ یکسان دانست.

5/5 - (1 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *