کسب و کارهای اینترنتی موفق در دنیا

با توجه به سرعت بالای رشد این کسب و کارها، افراد و حتی شرکت‌های دیگری ترغیب شده‌اند تا راه این غول‌های تجاری را ادامه دهند. در این مقاله از وب‌سایت میخواهیم درباره کسب و کارهای اینترنتی موفق در دنیا صحبت کنیم و 5 نمونه از موفق‌ترین آن‌ها را به شما معرفی کنیم. اگر علاقه‌مندید تا بدانید این شرکت‌های موفق کسب و کار اینترنتی را از کجا شروع کرده‌اند و به چه جایگاهی رسیده‌اند، این مقاله دقیقاً برای شما نوشته شده است. با توجه به گسترش علم و فناوری و توسعه بستر اینترنت در دنیا، کسب و کارهای زیادی امروزه تلاش میکنند تا ارائه خدمات آنلاین را به مجموعه خود اضافه کنند. دراین‌بین کسب و کارهایی هستند که کاملاً بر بستر اینترنت و آنلاین فعالیت میکنند و امروزه به غول‌های تجارت جهانی تبدیل‌شده‌اند.

درست است که کسب و کارهای اینترنتی موفق در ایران دیر از دیگر کشور ها شروع به کار کردند اما سرعت پیشرفت کسب و کارهای اینترنتی موفق در ایران باعث شده تا اکثر رسانه های آنالیزی به این نکته ازعان داشته باشند که ایران یکی از موفق ترین کشورها در توسعه کسب و کارهای اینترنتی و تبدیل آن به سرمایه است. این موضوع در حالی در کشور ما مورد استقبال قرار گرفت که قبل از آن افرادی این کارها را بی ارزش میخواندند ولی افراد موفق برای آن جنگیدند.

به این نکته مهم توجه کنید که ما نمیخواهیم در این مقاله کسب و کارهای موفق دنیا را معرفی کنیم، هدف ما در این مقاله معرفی کسب و کارهای اینترنتی موفق در دنیا است. بنابراین برای مثال نام شرکت اپل را در این لیست نمیتوانید مشاهده کنید، درست است که اپل یکی از موفق‌ترین کسب و کارهای دنیا به حساب می‌آید و در لیست ده شرکت موفق برتر دنیا قرار دارد اما باید این را در نظر داشت که اپل یک کسب و کار اینترنتی نیست و تنها یک شرکت دانش‌بنیان است که به تولید محصولات حوزه تکنولوژی میپردازد. قبل از معرفی غول‌های کسب و کار اینترنتی در دنیا میخواهیم به یک سؤال دراین‌باره پاسخ دهیم.

کسب و کار اینترنتی موفق چه کسب و کاری است؟

کسب و کار اینترنتی موفق

کسب و کار اینترنتی موفق شاید در تعریف عموم مردم این باشد: کسب و کاری است که ازنظر مالی به موفقیت‌های بزرگی رسیده باشد. اما درواقع عوامل مهم دیگری هستند که باعث میشوند یک کسب و کار موفق شود و موفق باقی بماند، بنابراین به کسب و کار اینترنتی پولسازی موفق میگویند که در آینده هم بتواند موفق باقی بماند. اما این عوامل چه چیزهایی هستند؟

انکار نمیکنیم که یکی از این عوامل گرفتن سهم قابل‌توجهی از بازار و کسب سود قابل‌توجه میباشد. عامل دیگری که باعث میشود یک کسب و کار حتی در آینده هم موفق باقی بماند این است که طرح اولیه آن‌که به‌تدریج نیز کامل‌تر میشود در آینده نیز توجیه داشته باشد و موردی نباشد که تاریخ انقضا داشته باشد یا اینکه بعد از مدتی با پیشرفت و گسترش علم منسوخ شود. کسب و کاری که تاریخ انقضا دارد و یا ممکن است در آینده منسوخ شود، نه‌تنها یک کسب و کار اینترنتی موفق نیست بلکه خیلی زود از دور رقابت خارج شده و از بین میرود.

بنابراین با یک نتیجه‌گیری از مطالبی که بیان شد میتوان گفت کسب و کار اینترنتی موفق کسب و کاری است که علاوه بر اینکه اکنون سودآوری و بازدهی بسیار خوبی دارد، بلکه با برنامه‌ها و طرح‌های منطقی‌ای که برای آینده دارد میتواند میزان این سوددهی و بازدهی را در آینده قدرتمندتر کرده و آن را افزایش دهد.

بهترین کسب و کارهایی که به موفقیت رسیده‌اند

بهترین کسب و کار اینترنتی

حتی بهترین کسب و کارهایی که به موفقیت رسیده‌اند نیز از مطالبی که در بخش قبلی مقاله بیان کردیم تبعیت میکنند. همه این شرکت‌ها عموماً علاوه بر برنامه‌ریزی‌هایی که برای زمان حال دارند و در حال انجام آن‌ها هستند تا به اهداف موردنظرشان برسند، برنامه‌ریزی‌های طولانی‌مدت برای افزایش بازدهی و نرخ بهره‌وری کسب و کارشان دارند و همین عامل است که باعث میشود هرروزه این غول‌های تجارت الکترونیک باهم در رقابت باشند و سهم بزرگی از گردش مالی جهانی را در دست داشته باشند و مدام به درآمدهای غیرفعال آن‌ها افزوده میشود.

بهترین کسب و کارهای اینترنتی موفق در دنیا که در این مقاله نام آن‌ها را مشاهده خواهید کرد، همواره به دنبال این هستند که با نوآوری‌ها و خدمات جدیدی که بر بستر اینترنت ارائه میدهند رشد خود را تضمین کنند و درعین‌حال با کمترین استفاده از نیروی انسانی بیشترین و بالاترین بهره‌وری را داشته باشند. تضمین مالی برای آینده هر کسب و کار اینترنتی مورد مهمی است که مدیران هر یک از بهترین کار اینترنتی باید به آن به‌عنوان یک آیتم بسیار مهم و حیاتی نگاه کنند، چراکه اگر در این موضوع کوتاهی شود، خیلی زود در رقابت با دیگر کسب و کارها شکست خواهند خورد. دنیای اینترنت دنیای سرعت است و در دنیای سرعت مدیرانی برنده هستند که با سرعت بیشتری فکر میکنند، تصمیم میگیرند و درنهایت خیلی سریع عمل میکنند.

همان‌طور که قول داده بودیم در ادامه این قسمت لیست کسب و کارهای اینترنتی موفق در دنیا را قرار میدهیم و توضیحاتی کوتاه درباره هرکدام از آن‌ها خدمت شما ارائه خواهیم کرد.

Amazon (آمازون)

آمازون

اگر در سرتاسر دنیا عبارت “خرید اینترنتی” را به زبان بیاورید، بدون شک ذهن افراد به سمت آمازون (Amazon) خواهد رفت. نام غول تجارت الکترونیک یا پادشاه تجارت الکترونیک که در دنیا برای معرفی آمازون استفاده میشود بدون شک واقعاً برازنده آن است. تنها شرکتی که در ابتدا خود به فروش محصولات متنوعی در سرتاسر جهان اقدام میکرد و امروزه نیز به بزرگ‌ترین مارکت پلیس دنیا تبدیل شده است، میتواند نام امپراطور یا پادشاه تجارت الکترونیک جهان را یدک بکشد.

توانایی جف بزوس مدیرعامل این شرکت بسیار ستودنی است، چراکه وی از سال 1994 تا به امروز یک سایت کتاب‌فروشی آنلاین را به بزرگ‌ترین مارکت پلیس در دنیا تبدیل کرده است و این میزان پیشرفت برای یک شرکت که در ابتدا فقط یک سایت خام بود تا حد زیادی فوق‌العاده و باورنکردنی و شگفت‌انگیز است.

البته جالب است بدانید که آمازون نه‌تنها رتبه اول کسب و کارهای اینترنتی موفق در دنیا است، بلکه موفق‌ترین کسب و کار در جهان هم محسوب میشود. این سنجش برحسب میزان درآمد بین کسب و کارهای دنیا انجام میشود و در حال حاضر غول تجارت الکترونیک غول کسب و کارهای دنیا نیز هست و بالاترین میزان درآمد در جهان را دارد. اما به نظر شما عواملی که آمازون را در میان کسب و کارهای اینترنتی موفق در دنیا به رتبه اول رسانده‌اند چه چیزهایی هستند؟

اگر درباره آمازون اطلاعات کمی هم داشته باشید حتماً میدانید که آمازون همواره مشتری مداری خود را در این سال‌ها باوجود محبوبیت بسیار زیاد در بین مردم حفظ کرده است و با تمرکز بر نیازهای اساسی مردم توانسته است به‌صورت هم‌زمان رشد صعودی خود را ادامه دهد. امروز که این مقاله نگارش میشود آمازون رهبر بازار جهانی است و سالانه بیشتر از 200 میلیارد دلار درآمد دارد، رقمی که به‌عنوان درآمد برای یک شرکت غیرقابل‌تصور است.

Alibaba (علی بابا)

علی بابا

ممکن است درون سایت‌هایی، نام علی اکسپرس یا علی بابا (alibaba) حداقل یک‌بار به چشمتان خورده باشد. علی بابا یک کمپانی آسیایی است که در چین مستقر است و کار خود را هم از چین شروع کرده است و بنیان‌گذار این کمپانی که شاید داستان موفقیتش را هم شنیده باشید یک شهروند چینی است.

جک ما بنیان‌گذار کمپانی علی بابا پس‌ازاینکه از 30 شغل مختلف اخراج و طرد شد درنهایت در سال 1990 تصمیمی گرفت که موجب متحول‌شدن زندگی وی و تولد علی بابا شد. علی بابا کسب و کاری بود که ابتدا به‌وسیله خانواده و دوستان جک ما اداره میشد و امروزه بیش از 70 هزار کارمند رسمی دارد که به‌صورت شبانه‌روزی در حال فعالیت هستند تا علی بابا، جایگاه خود را به‌عنوان شرکتی که رتبه سوم در کسب و کارهای اینترنتی موفق در دنیا را دارا است، حفظ نماید.

یکی از مواردی که باعث موفقیت علی بابا شده است شاید محبوبیت آن در چین باشد. به دلیل اینکه چین از پرجمعیت‌ترین کشورهای دنیاست بنابراین موفقیت و دیده شدن و محبوبیت در چین میتواند محبوبیت بین حداقل یک‌ششم جمعیت دنیا باشد و این نشان‌دهنده قدرت یک کمپانی است. دومین موردی که میتوانیم به‌عنوان نقطه قوت این برند در نظر بگیریم وارد شدن آن در حوزه عمده‌فروشی و کسب مقام رهبری در این بازار است. هم‌اکنون نیز علی بابا بزرگ‌ترین کمپانی عمده‌فروشی در دنیاست. جک ما در این مدت بیکار نبوده است و با ایجاد یک تیم تحقیق و توسعه قدرتمند برای علی بابا، سعی میکند تا قدرت علی بابا را به‌عنوان یکی از قدرتمندترین کمپانی‌های بین‌المللی حفظ کرده و بالاتر ببرد.

Ebay (ای بی)

ای بی

ای بی (ebay) را میتوان پادشاهی در خریدوفروش اجناس دست‌دوم دانست که یک بستر معاملاتی برای خریدوفروش اجناس دست‌دوم بین افراد است و میتوان گفت که تقریباً در این زمینه بدون رقیب است و تابه‌حال هیچ شرکتی نتوانسته است با ای بی به رقابت بپردازد.

شرکت‌های زیادی در سال‌های اخیر تلاش کردند تا با ترفندهای مختلف با ای بی رقابت کنند و سهمی از بازار اجناس دست‌دوم را از دستان ای بی بیرون بکشند، اما تا به امروز هیچ کمپانی موفقی وجود نداشته است که بتوان گفت یک رقیب در این زمینه برای ای بی محسوب میشود. بنابراین بی‌دلیل نیست که به آن لقب امپراطوری خریدوفروش اجناس دست‌دوم را داده‌اند. البته ای بی در کنار این قابلیت فروشگاه جداگانه‌ای نیز دارد که خود محصولاتی را در آن به فروش میرساند، اما بخش عمده‌ای از شهرت ای بی به خاطر همان بستر خریدوفروش اجناس دست‌دوم است.

ای بی رشد صعودی‌ای دارد که هرسال ادامه‌دار است و طبق گفته‌ها درآمد این شرکت در سال 2018 بالغ‌بر 11 میلیارد دلار بوده است که برای این نوع کسب و کار رقم بسیار شگفت‌انگیز و باورنکردنی‌ای به شمار میرود. در سال 2012 یک اتفاق جالب در ای بی، کل دنیا را شگفت‌زده کرد که در طی یک معامله دو تاجر ویتنامی، یک شهر را به‌صورت کامل خریداری کردند و این اقدام در تاریخ تجارت الکترونیک هنوز هم مجدداً تکرار نشده و یک اتفاق بی‌سابقه بوده است. شاید حتی شاهد این انجام چنین معاملاتی در دنیای واقعی هم نباشیم اما تجارت الکترونیک باقدرتی که دارد حتی فروش یک شهر را به‌صورت کامل تسهیل میکند.

دو عامل باعث حفظ جایگاه و قدرت ای بی در این سال‌ها شده‌اند که عبارت‌اند از:

  • سوابق کاری ای بی
  • اعمال فیلترهای امنیتی قوی در انجام معاملات

Google (گوگل)

گوگل

تقریباً همه ما دیگر امروزه گوگل (google) را به‌عنوان یکی از انواع کسب و کار اینترنتی موفق در دنیا میشناسیم و از خدمات آن استفاده میکنیم. عده‌ای تصور میکنند که گوگل تنها به یک موتور جستجو، سیستم ایمیل (جیمیل)، فضای ذخیره‌سازی ابری گوگل درایو و گوگل پلی و … محدود میشود.

اما در واقعیت این‌طور نیست. گوگل درواقع سازنده پرکاربردترین و محبوب‌ترین سیستم‌عامل موبایل در دنیاست و نام آن اندروید است گوگل همچنین خالق مرورگری به نام کروم است که امروزه به مقدار زیادی توسط ما استفاده میشود و از کارکرد آسان آن بهره‌مند هستیم. گوگل را درواقع میتوان انفجاری در گسترش تجارت الکترونیک دانست که موجب پیشرفت آن شد و علاوه بر خود سایر کسب و کارهای اینترنتی را در جهان به موفقیت زیادی رساند.

شاید امروز حتی عده‌ای از کاربران برای اینکه آمازون را باز کنند نام آن را در گوگل جستجو کنند! یوتیوب، بلاگر، اورکات نیز از شاهکارهای دیگر این شرکت هستند. حتی نرم‌افزار نقشه‌ای که بانام map بر روی گوشی موبایلتان از آن استفاده میکنید توسط گوگل ساخته شده است. گوگل امروزه یک ارتباط جدانشدنی با همه افراد در دنیا ایجاد کرده است و همین عامل گوگل را به‌عنوان دومین برند ارزشمند دنیا حفظ کرده است.

این کمپانی در آمریکا و در 4 سپتامبر 1998 توسط دو فرد بهنام‌های سرگئی برین و لری پیج تأسیس شد که در آن زمان هردوی آن‌ها دانشجوی دکترا در دانشگاه استنفورد بودند. مدتی بعد شخصی به نام اریک اشمیت به آن‌ها پیوست و باهم توافق کردند که باهدف سازمان‌دهی کردن اطلاعات جهان و در دسترس قرار دادن آن برای عموم به مدت بیست سال از سال 2004 تا 2024 باهم به فعالیت تیمی بپردازند. نام گوگل از واژه گوگول به معنای عدد یک و صد صفر جلوی آن گرفته‌شده است و نشان‌دهنده اهداف این کمپانی میباشد.

JingDong (جینگ دانگ)

جینگ دانگ

جینگ دانگ (jingdong) نام یک کمپانی چینی است که درزمینهٔ عمده‌فروشی و خرده‌فروشی کالاها فعالیت میکند. شاید شما حتی یک‌بار هم نام این کمپانی قدرتمند چینی را نشنیده باشید اما تعجب خواهید کرد اگر بدانید این کمپانی رقیب اصلی علی بابا در چین است و توانسته است اخیراً گوی سبقت را از علی بابا برباید. بله درست خوانده‌اید لازم نیست به عقب برگردید و دوباره متن را بخوانید. کمپانی جینگ دانگ در سال گذشته بیش از 15 میلیارد دلار درآمد بیشتری از علی بابا را کسب کرده و در جایگاه دوم کسب و کارهای اینترنتی موفق در دنیا قرار گرفته است.

برایتان جالب‌تر خواهد بود اگر بدانید که این کمپانی بخش اعظم درآمد خود را فقط از طریق کشور چین تأمین میکند و بااین‌وجود توانسته است رتبه دوم کسب و کارهای اینترنتی موفق دنیا را به دست آورد. این کمپانی با وب‌سایتی با دامنه دوحرفی کار خود را در فضای مجازی انجام میدهد که آدرس آن JD.COM  میباشد و در سال 1998 در چین تأسیس شده است. در حال حاضر 137000 کارمند در جینگ دانگ کار میکنند تا جینگ دانگ اعتبار خود را به‌عنوان دومین کسب و کار اینترنتی بزرگ دنیا حفظ کند.

عواملی که سبب موفق این برند شده است عبارت‌اند از:

  • سیستم تحویل فوق پیشرفته سفارشات با آخرین تکنولوژی روز دنیا
  • استفاده از ربات‌ها و پهباد­ها
  • سیستم باشگاه مشتریان قدرتمند
  • دارا بودن باند هواپیمایی اختصاصی برای هلیکوپترها و پهباد­ها برای افزایش سرعت کارها
  • دارا بودن سیستم فوق پرسرعت مدیریت سفارشات مشتری

جمع بندی

همان‌طور که میبینید موفقیت در کسب و کار اینترنتی و کسب درآمد از اینترنت تصادفی نیست تمامی شرکت‌های معتبر دنیا با تلاش‌ها و آزمون و خطاهای زیاد به این جایگاه رسیده‌اند و هنوز هم زحمات زیادی برای حفظ جایگاه خود میکشند.

قطعاً هرکدام از این شرکت‌ها با عوامل خاص خود به موفقیت در کسب و کار اینترنتی و کسب درآمد از اینترنت رسیده‌اند و در ردیف کسب و کارهای اینترنتی موفق در دنیا قرارگرفته‌اند. بنابراین نمیتوان عامل خاصی را در بین کسب و کارهای موفق پیدا کرد و طبق آن عمل کرد، هرکدام از این کسب و کارهای موفق وجه تمایزی دارند و برای رفع نیازی و حل مشکلی اقدام کرده‌اند و امروزه به این رشد و محبوبیت دست پیداکرده‌اند.

اگر نگاهی به آمار کسب و کارهای اینترنتی بیندازید متوجه خواهید شد امروزه با سرعت زیادی کسب درآمد اینترنتی و کسب و کار آنلاین در حال گسترش و افزایش هستند و اگر بخواهیم طبق آمار کسب و کارهای اینترنتی که توسط وزیر ارتباطات درباره وضعیت کسب و کارهای اینترنتی در ایران در سال 1396 اعلام شد، برای اینکه وارد حوزه مشاغل آنلاین و کسب درآمد اینترنتی شویم تصمیم‌گیری کنیم، همین حالا هم که این مقاله را مطالعه میکنید دیر است و باید زودتر در این زمینه اقدامات لازم را انجام دهید.

با توجه به رشد وضعیت بهترین کسب و کارهای اینترنتی در ایران، امیدواریم شاهد کسب و کارهای موفق در ایران و کسب و کار اینترنتی سودآور برای مردم باشیم و در آینده بتوانیم مقاله‌ای در رابطه با کسب و کارهای موفق در ایران بنویسیم و از کسب و کار اینترنتی سودآور در آن برایتان بگوییم. اگر هنوز درباره این تصمیم‌گیری که شغل خود را به‌صورت آنلاین نیز ارائه دهید مردد هستید میتوانید در این زمینه سؤالات خود را مطرح کنید. از اینکه تا انتهای این مقاله همراه ما بودید از شما صمیمانه سپاسگزاریم.

آیا میتوان کالای خود را در سایت و برنامه ترب به فروش رساند؟

بله. با مقداری هزینه عضویت(شارژ حساب) میتوانید محصولا خود را در ترب به فروش برسانید و از این راه به فروش بیشتر برسید.

آیا کسب و کارهای اینترنتی به مجوز نیاز دارد؟

شروع کسب و کار اینترنتی در بعضی از موارد نیاز به مجوزهایی دارد ولی وقتی کسب و کار خود را در برنامه هایی مانند اینستاگرام شروع کنید نیاز به هیچ گونه مجوزی نیست.

4/5 - (1 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *