مزرعه لینک چیست؟

گاسی وب در این مطالب قصد دارد تا به سؤال «مزرعه لینک چیست» پاسخ دهد. لینک فارم یک وب‌سایت یا گروهی از وب‌سایت‌ها می‌باشند که صرفاً با هدف تأمین لینک برای وب سایت‌های دیگر و به منظور تحت تأثیر قرار دادن رتبه صفحات و وب سایت‌های لینک شده، ساخته شده‌اند. به عنوان مثال، چهار وب‌سایت به نام‌های «A »، «B»، «C» و «D» را در نظر بگیرید. در روش مزرعه لینک، وب‌سایت «A» به وب‌سایت «B»، «C» و «D» بک لینک می‌دهد و در عوض از آن‌ها “بک لینک” می‌گیرد. در واقع، هر سایت به دیگری لینک داده و در نهایت یک شبکه از وب‌سایت‌هایی که به هم لینک داده‌ شده‌اند، به وجود می‌آید.

تاثیر مستقیمی که مزرعه لینک روی سئو دارد نباید ففراموش شود. حتما باید از این روش پرهیز کنید؛ زیرا باعث می شود که در رنکینگ گوگل افت کنید. دریافت لینک از سایت های غیرمرتبط در این روش می تواند ضرر جبران ناپذیری بر روی وب سایت داشته باشد.

مزرعه لینک چیست؟

مزرعه لینک یک وب سایت (گروهی از وب سایت‌ها) است که فقط به منظور افزایش محبوبیت لینک سایت دیگر از طریق افزایش تعداد لینک‌های ورودی ایجاد می‌شود. یک مزرعه پیوند معمولاً شبیه یک صفحه وب سایت معمولی به نظر می‌رسد، اما اکثریت محتوا پیوندهایی (اغلب تصادفی و نامرتبط) از دیگر وب‌سایت‌ها است. مشاوره طراحی سایت پیش از اقدام برای وب سایت موردنظرتان، مهم است.

لینک فارم می‌توانند به عنوان خدماتی برای ایجاد محتوای شما تبلیغ شوند. آن‌ها اغلب با ایجاد یک شبکه راه‌اندازی می‌شوند. (شبکه‌ای که اغلب تنها با هدف جمع‌آوری تعدادی مکان ایجاد می‌شود که از آنجا به یک وب‌سایت اشاره می‌کند). از آنجایی که گوگل از پیوندهای بین سایت‌های نامرتبط خوشش نمی‌آید، برخی از مزارع، پیوندهای خود را به دسته‌ها یا فهرستی تقسیم می‌کنند. شرکت سئو می‌تواند روی اصول رنک پیج شما را بالا ببرد تا نیازی به دور زدن گوگل نباشد.

مزرعه لینک در پاسخ به الگوریتم رتبه بندی گوگل، PageRank ایجاد شدند. PageRank پیوندها را به عنوان رأی در نظر می‌گیرد، جایی که برگه‌ای که به برگه دیگری پیوند دارد، رأی می‌دهد؛ بنابراین، صفحاتی که بیشترین لینک را داشتند با ارزش تلقی می‌شدند. مزارع لینک برای کمک به افزایش رتبه صفحه ایجاد شدند؛ با این حال، در زمان‌های اخیر، گوگل و سایر موتورهای جستجو الگوریتم‌های خود را برای جلوگیری از نمایش مزرعه‌های پیوند در بالای صفحات نتایج موتورهای جستجو (SERP) تطبیق داده‌اند.

چرا از مزرعه لینک نباید برای افزایش رتبه سایت استفاده کرد؟

مزرعه لینک

تصور کنید که در مزرعه لینک، تعداد زیاد بک لینک‌ها باعث افزایش ترافیک ورودی و در نتیجه بالا رفتن رتبه وب سایت شما شود؛ درست است که در لینک فارم ها به کیفیت لینک‌ها توجه نمی‌شود و فقط تعداد آن‌ها مهم است، اما باید بدانید طبق معیار link juice گوگل، افزایش تعداد لینک در یک صفحه باعث تقسیم ارزش آن‌ها می‌شود؛ مثلاً اگر شما ۴ تا بک لینک در صفحه‌تان داشته باشید، نسبت به وقتی که دوتا لینک باشد، ارزشش کمتر است. به طور مثال برای سئو سایت پزشکی، می‌توانید در هر صفحه از 2 لینک معتبر استفاده کنید.

این تکنیک ضعیف سئو کلاه سیاه باعث نمی‌شود در نگاه هشیار گوگل یک سایت معتبر و عالی جلوه کنید. یک سایت دارای اعتبار، با تعهد و تلاش زیاد پشتیبانی سایت ساخته می‌شود و از ساعت‌ها کار زیاد و مطالعه روش‌های بهینه سازی به صورت اخلاقی به دست می‌آید. به یاد داشته باشید داشتن لینک مهم است اما “لینک با کیفیت از سایت‌های با کیفیت”.

الگوریتم پنگوئن: قاتل لینک‌های بی‌کیفیت

گوگل در سال 2012 اولین نسخه از الگوریتم جدید خود موسوم به “پنگوئن” را به اجرا در آورد که هدف اصلی آن، نابود کردن مزرعه‌ لینک (Link Farm) بود. از آن به بعد، دیگر هیچ اقدام مرتبط با لینکی از دید گوگل به دور نمی‌باشد و از همین‌جا سایت‌هایی که از سیاست‌های لینک سازی مورد دار استفاده می‌کردند، یک‌ شبه به زیر کشیده شدند. همچنین که الگوریتم پنگوئن با به‌روزرسانی‌های بعدی بالغ‌تر شد، عملکرد فیلترهای آن در پیدا کردن لینک‌های اسپم نیز بهبود روزافزونی پیدا کرد. در همین حین، جریمه‌های غیر خودکار گوگل نیز با تخصیص منابع بیشتر برای تیم‌های اسپم یاب افزایش چشمگیری پیدا یافته است.

گوگل چه وقت مزرعه‌های لینک را پیدا کرد؟

مزارع لینک برای اولین بار توسط سئوکاران در سال 1999 ساخته شدند. مدیران وب‌سایت‌ها و متخصصان سئو مدتی توانستند از این ترفند برای افزایش رتبه سایتشان استفاده کنند؛ اما این ترفند هم مانند سایر ترفندهای اسپم، سعی دارد از روش‌های غیرطبیعی به گوگل ثابت کند که یک سایت باکیفیت بوده و باید رتبه خوبی بگیرد، اما خیلی زود توسط متخصصان گوگل شناسایی شد. در اول اکتبر 2005 گوگل یک سری به‌روزرسانی انجام داد که اغلب لینک‌های بی‌کیفیت و اسپم را هدف گرفته بودند. مزرعه‌ لینک نیز در میان اهداف گوگل دیده می‌شد. این آپدیت Jagger نام داشت و طی سه مرحله که از اکتبر تا نوامبر 2005 طول کشید، اثرات بزرگی بر رتبه‌بندی وب‌سایت‌ها گذاشت.

هشدار گوگل به در مورد مزرعه لینک

گوگل به شدت بر رعایت کردن قوانین و ساختار وب سایت‌ها تأکید می‌کند و همچنین راهکارهایی منطقی و اصولی برای افزایش سئو سایت پیش پای شما گذاشته است که می‌توانید بدون بکارگیری روش‌های سئو کلاه سیاه وب سایتتان را بالا بیاورید. به طور کلی این کار ارزش ندارد که سایت شما جریمه شود. اگر جریمه شوید مطمئناً جایگاه خود را در گوگل از دست می‌دهید؛ چون ممکن است به طور کل از گوگل حذف شوید.

به این مقاله امتیاز دهید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *