تاریخچه کسب و کار اینترنتی

امروزه با همه گیر شدن اینترنت و فضای مجازی، کسب و کار اینترنتی نیز رونق بسیار خوبی گرفته و بسیاری از مشاغل را در این زمینه می‌بینیم. خوب است بدانید که کسب و کارهای اینترنتی تنها متعلق به زمان حال نیستند و از گذشته‌های بسیار دور نیز آن را داشتیم. البته نحوه این گونه فعالیت‌ها در زمان گذشته نسبت به امروز متفاوت بود و همچنین گستره کمتری داشت؛ اما در دنیای کنونی کسب و کار اینترنتی بسیار رونق پیدا کرده اند. موفقیت در کسب و کار اینترنتی بسیار زیاد شده است. به گونه‌ای که افراد آن را به عنوان یک شغل دوم و پاره وقت و حتی به عنوان یک شغل دائم پردرآمد انتخاب کرده اند. می‌توان گفت “تاریخچه کسب و کار اینترنتی” کوتاه اما فراز و نشیب زیادی داشته است.

اگر تصمیم به این گرفته اید که کسب و کار اینترنتی را بعنوان شغل اول خود انتخاب کنید و برای این کار تمام تلاش خود را انجام دهید میتوان با جرات گفت که در صورت هدفمند بودن کارها قطعاً میتواند چند برابر کارمندها یا نیروهای اداری دیگر به شما سرمایه دهد. رشد عجیب و البته مثبت این نوع کسب و کارها باعث شده تا از هر قشری از جامعه به آن ورود کند و به دلیل سهولت کار از آن کسب درآمد خواهند داشت. کسب و کار اینترنتی امروزه بیشتر در اینستاگرام خلاصه می شود.

در بخش بعدی توضیح بیشتری در این زمینه می‌دهیم.

تاریخچه کسب و کار اینترنتی

نخستین کسب و کارهای اینترنتی تقریباً در سال 1995 شکل گرفته بودند. در آن زمان مردم برای این گونه فعالیت‌ها شوق زیادی داشتند و حتی سرمایه گذاران زیادی نیز بر روی آن سرمایه گذاری کردند. شرکت‌های فعال در آن دوران در این زمینه به دات کام معروف بودند؛ اما این شور و شوق زیاد دوام نداشت تا جایی که پس از پنج سال به طور کلی رو به افول رفت. این شرایط ادامه داشت تا جایی که در سال 2007 گوشی‌های هوشمند باعث ایجاد یک تحول بسیار خوب در صنعت فناوری اطلاعات شدند.

پس از آن شاهد موفقیت در کسب و کار بودیم و سایت‌ها و شرکت‌های زیادی در این زمینه شروع به کار کردند تا جایی که امروز می‌بینیم بیشتر فعالیت‌ها تحت تأثیر دنیای الکترونیک و اینترنت می‌باشند. از جمله این موارد می‌توان بازی‌ها و نرم‌افزارهای اینترنتی، فروشگاه‌های اینترنتی و … را مثال زد. امروزه اکثر افراد تمایل دارند تا خریدهای خود را به صورت اینترنتی و از دنیای مجازی انجام دهند.

تاریخچه فروشگاه‌های اینترنتی در ایران

همان طور که گفتیم یکی از انواع کسب و کارهای اینترنتی فروشگاه‌های اینترنتی است. این گونه فروشگاه‌ها در جهان و حتی در کشورمان ایران نیز بسیار مورد توجه قرار گرفته و طرفداران یادی دارد. در ادامه دو مورد از معروف‌ترین فروشگاه‌های اینترنتی ایران را معرفی می‌کنیم.

  • دیجی کالا: می‌توان گفت اولین و پرمخاطب‌ترین فروشگاه اینترنتی فروشگاه دیجی کالا است که کار خود را در سال 1385 شروع کرد. نخستین کالاهای این فروشگاه و فعالیتش در زمینه نقد و بررسی دوربین‌های عکاسی و موبایل بود. پس از گذشت زمان دیگر لوازم الکترونیکی مانند لپ تاپ و مطلقات آن نیز به این مجموعه اضافه شد. در یک تحول ناگهانی در سال 92 محصولات دیگر در زمینه های متفاوت آرایشی، پزشکی، علمی، آموزشی و … نیز به این سایت اضافه شد تا جایی که امروزه هر کالایی را در این فروشگاه اینترنتی می‌توان پیدا کرد.
  • زنبیل: پس از دیجی کالا فروشگاه زنبیل را داشتیم. این فروشگاه نیز تقریباً در سال 84-85 شروع به کار کرد؛ اما به دلیل آن که زیرساخت‌های کافی را نداشت تا سال 89 فعالیت خوبی از خود نشان نداد. پس از آن با جمع آوری یک تیم حرفه‌ای هم در زمینه آی تی و هم در زمینه اقتصاد توانست به یک فروشگاه موفق تبدیل شود.

میزان رونق کسب و کارها در عرصه دیجیتال

می‌توان گفت امروزه رونق کسب و کارهای اینترنتی حتی از کسب و کارهای حضوری بیشتر شده است. انواع کسب و کار اینترنتی می‌توان به موارد ذیل اشاره داشت:

1- از طریق فریلنسری

2- فروش محصول

3- ارائه خدمات

4- برگزاری کارگاه و سمینار

5- تبلیغات و برند سازی

6- سایت

7- اپلیکیشن

8- سئوکار

9- طراحی سایت

10- اینستاگرامر

11- وبلاگ نویس و …

دیجیتالی شدن این فرصت را به افراد داد تا بدون نیاز به سرمایه زیاد و محدود بودن به مکان فیزیکی، بتوانند یک شغل و درآمد مناسب داشته باشند. در این روش شما نیازی ندارید که حتماً دفتر کار، لوازم اداری، پرسنل و … را داشته باشید و تنها می‌توانید با یک تلفن همراه یا تبلت و لپ تاپ در هر مکان و هر زمانی کسب درآمد کنید. منتها برای رسیدن به این درآمد نیاز است که از راه‌های موفقیت در کسب و کار اینترنتی مطلع باشید.

رونق کسب و کارهای اینترنتی به گونه‌ای شده که شما نه تنها در شهر و استان کشور خود می‌توانید درآمد کسب کنید، بلکه می‌توانید از کشورهای دیگر نیز مخاطب داشته و یک درآمد بین المللی داشته باشید. برای این منظور خوب است کسب و کارهای اینترنتی موفق در دنیا را بررسی کرده و متناسب با مهارت و شرایط خود یکی از آن‌ها را شروع کنید.

مزیت کار در اینترنت نسبت به کارهای قدیمی طاقت‌فرسا

کارهای اینترنتی نسبت به کارهای قدیمی طاقت‌فرسا دارای مزایای بسیار زیاد می‌باشند. از جمله این موارد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ارزان بودن
  • عدم نیاز به سرمایه اولیه
  • انعطاف‌پذیر بودن
  • عدم محدودیت به مکان و زما
  • داشتن مخاطب در سطح جهانی
  • عدم محدودیت درآمد
  • توانایی داشتن چند شغل هم‌زمان با هم

در کسب و کارهای اینترنتی شما رئیس و کارمند خود هستید و دیگر نیازی نیست که هر روز در یک تایم خاص در یک مکان معین حاضر شده و مشغول به کار شوید. در این روش دیگر هدر رفت انرژی و زمان برای رسیدن به مقصد را نداریم و در هر ساعت از شبانه روز و هر جایی که هستید می‌توانید کار خود را انجام داده و از آن درآمد کسب کنید.

جمع بندی

منظور از کسب و کار اینترنتی هرگونه شغلی است که به مکان و زمان خاص محدود نبوده و برای انجام آن به اینترنت نیاز باشد. انواع کسب و کارهای موفق اینترنتی وجود دارد که با انتخاب هر کدام از آن‌ها و درست سپری کردن مسیر، می‌توانید به درآمد بسیار خوبی برسید. برای منظور سایت گاسی وب انواع نمونه موفق را به شما عزیزان معرفی می‌کند. در این سایت می‌توانید شغل متناسب با توانایی‌ها و ویژگی‌های خود را پیدا کرده و از آن درآمد خوبی کسب کنید.

کسب درامد میلیاردی از اینستاگرام واقعیت دارد؟

کسب درامد میلیاردی از اینستاگرام واقعیت دارد ولی قطعاً برای هر کسی که در آن فعالیت می کند و به کیفیت و مخاطب اهمیت نمی دهد، دست یافتنی نخواهد بود ولی در عوض با کار با کیفیت میتوان به درامدهای باورنکردنی دست یافت.

آیا کسب و کارهای سنتی می توانند وب سایت مستقل برای فروش داشته باشند؟

همه کسب و کارها اگر تا چند سال آینده وبسایت نداشته باشند فراموش خواهند شد، زیرا فروشهای محلی شان را نیز از دست می دهند.

5/5 - (1 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *