کسب و کار اینترنتی چیست

به دنبال گسترش پی‌درپی کسب و کارها در فضای مجازی امروزه بر تمامی ما واجب است تا بدانیم که کسب و کار اینترنتی چیست؟ زمانی که از کسب و کار اینترنتی صحبت می‌کنیم، دقیقاً منظورمان چیست و به چه فعالیت‌هایی می‌توان واژه کسب و کار اینترنتی را نسبت داد. در پاراگراف بعدی این مقاله به‌صورت کامل درباره این موضوع صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

اگر تا دو دهه قبل صحبت از کار و شغل برای فردی می شد، تمامی کارها بصورت حضوری و فیزیکی انجام می شد و صحبتی از کارهای غیرحضوری و مجازی که امروزه بصورت دورکاری انجام میشود نبود، اما امروزه که همه ما به نوعی باید خود را با فضای مجازی تنظیم کنیم، ایجاد کسب و کارهای نامحدود در فضای مجازی یک فرصت عالیست تا با شروع کسب و کار اینترنتی، بتوانید کسب درآمد آسان و کم دغدغه تر از کسب و کارهای طاقت فرسای قدیمی بدست آوردید.

اینترنت دنیای مجزایی است که امروزه زندگی تمامی افراد با آن گره خورده است و علاوه بر اینکه نمی‌توان آن را نادیده گرفت، استفاده نکردن از آن نیز می‌تواند خسارات مالی و زمانی زیادی برای تمامی افراد ایجاد کند. اگر بخواهیم یک مثال کوچک دراین‌باره بزنیم می‌توانیم به تاکسی‌های اینترنتی که امروزه نقش اساسی جهت جابجایی مسافران در طی روز را دارند اشاره کنیم. هیچ مجموعه‌ای نمی‌تواند به این وسعت افراد زیادی را شاغل کند و برای تمامی مردم شهر تا این حد برای جابجایی‌شان در سطح شهر آسایش فراهم کند. این یکی از کوچک‌ترین خدمت‌هایی است که امروزه اینترنت به ما انجام می‌دهد. 

کسب و کار اینترنتی چیست؟

کسب و کار اینترنتی واژه‌ای نیست که درک آن سخت و مبهم باشد اما لازم است دید خود را نسبت به آن تغییر دهیم. متأسفانه در دهه اخیر عده‌ای از افراد سودجو با تبلیغات دروغین و اغواگرایانه سعی در فریب مردم داشته‌اند و به نحوی مردم را نسبت به این واژه حساس و رنجیده‌خاطر نموده‌اند و به همین دلیل است که می‌گوییم باید دید خود را نسبت به این موضوع تغییر دهید.

ابتدا به تعریف ساده کسب و کار می‌پردازیم و سپس کسب و کار اینترنتی را تعریف خواهیم کرد. به مجموعه کارها و فعالیت‌هایی که شما به ازای دریافت هزینه از یک مشتری انجام می‌دهید کسب و کار گفته می‌شود حال این اقدامات و فعالیت‌ها می‌تواند فروش محصولات و یا فروش خدماتتان باشد. حال اگر همین فعالیت‌ها را به نحوی در فضای مجازی به‌گونه‌ای پیاده‌سازی کنید که مشتری برای دریافت این خدمات و یا محصولات نیاز به مراجعه حضوری به محل کسب و کارتان نداشته باشد به این نوع کسب و کار؛ “کسب و کار اینترنتی” می‌گویند.

امروزه با ایجاد زمینه‌های کسب و کار آنلاین در کشورمان مشاغل پردرآمد نوظهور نیز به وجود آمده‌اند که تمامی آن‌ها را می‌توان میوه‌های درخت کسب و کار اینترنتی در ایران دانست. اگر شما امروز که این مقاله را می‌خوانید کسب و کار دارید اما کسب و کار آنلاین و یا کسب و کار اینترنتی ندارید باید بدانید که چند صد گام از رقبای خود در حوزه کاریتان عقب‌تر هستید. اگر می‌خواهید هرروز بیشتر از قبل پیشرفت کنید و بتوانید بهترین نتیجه‌های مالی و درآمدهای فوق‌العاده را تجربه کنید لازم است به اینترنتی شدن کسب و کارتان به‌صورت جدی فکر کنید. خوشبختانه حدوداً 70 درصد کسب و کارها امروزه؛ قابلیت آنلاین شدن را دارا هستند.

چگونه کسب و کار اینترنتی خود را راه اندازی کنیم؟

اگر تا اینجای مقاله همراه ما بوده باشید قطعاً برایتان این موضوع جالب شده است که چگونه کسب و کار اینترنتی خودتان را راه اندازی کنید. در این قسمت می‌خواهیم به این سؤال به‌صورت مختصر پاسخ دهیم. اول‌ازهمه این موضوع را به شما بگوییم که کسب و کار اینترنتی هیچ‌گونه محدودیتی ازنظر سن و سال و جنسیت ندارد و حتی اگر شما که این مقاله را مطالعه می‌کنید یک نوجوان هستید، می‌بایست بدانید که کسب درآمد از اینترنت ارتباطی با سن شما ندارد و امروزه کسب و کار اینترنتی برای نوجوانان رشد خوبی را تجربه کرده است و شاهد این موضوع هستیم که نوجوانان نیز در این زمینه همانند سنین دیگر پیشتاز هستند.

ممکن است شما یک خانم خانه‌دار باشید که می‌خواهید یک کسب و کار اینترنتی داشته باشید و به کسب درآمد از اینترنت علاقه‌مند هستید. در این صورت باز هم برای شما محدودیتی وجود ندارد. برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی نیاز به ایده و یا محصول دارید. البته اگر شما در حال حاضر کسب و کاری دارید که محصول یا خدماتی را ارائه می‌دهد باید به شما تبریک بگوییم چرا که نیازی به این مرحله ندارید و از آن گذر کرده‌اید. در مرحله بعد شما نیاز به یک وب‌سایت دارید تا به‌صورت رسمی در این وب‌سایت کسب و کار و محصولات خود را معرفی کنید و کسب و کار خود را به عموم مردم نشان دهید.

برای مشاوره گرفتن درزمینهٔ ساخت و راه اندازی سایت و همچنین ایده یابی برای کسب و کار اینترنتی می‌توانید از مشاوره کارشناسان گاسی وب استفاده کنید.

سرمایه لازم جهت شروع کسب و کار اینترنتی چقدر است؟

یکی از مواردی که امروزه بسیار مهم و دارای اهمیت بالایی در نزد مردم است این موضوع است که چگونه می‌توانند با حداقل میزان سرمایه کسب و کاری راه اندازی کنند که به بالاترین میزان بهره‌وری منجر شود. این‌که بگوییم کسب و کار اینترنتی برای راه اندازی به سرمایه اولیه لازم ندارد درواقع یک دروغ بزرگ است.

اما می‌توان گفت شما می‌توانید با کمترین میزان سرمایه یک کسب و کار اینترنتی را راه اندازی کنید؛ البته اگر اصول صحیح راه اندازی آن را آموخته باشید. هستند افرادی که برای راه اندازی کسب و کار آنلاین خودشان حتی از یک کسب و کار سنتی هزینه‌های بیشتری انجام داده‌اند و نتیجه مدنظر خود را دریافت نکرده‌اند و در مقابل این افراد نیز افرادی هستند که با سرمایه‌های بسیار بسیار ناچیز کسب و کار آنلاین خود را راه اندازی کرده‌اند و هرروز نیز به میزان درآمد آن‌ها افزوده می‌شود.

سرمایه‌ای که برای شروع کسب و کار آنلاین برای یک فرد مبتدی لازم است عبارت است از هزینه تهیه دامنه و هاست سایت و همچنین خرید یک قالب فروشگاهی یا شرکتی برای یک سیستم مدیریت محتوا که تمامی آن‌ها را اگر در نظر بگیریم در روزی که این مقاله نگارش شده است کمتر از یک میلیون تومان به هزینه نیاز دارند.

به یاد داشته باشید که برای موفقیت در کسب و کار اینترنتی شما می‌بایست اصول صحیح آن را به‌صورت کامل فرا بگیرید، اما ممکن است با خود بگویید این مورد زمان زیادی از من خواهد گرفت. به عقیده ما گذشت این زمان با یادگیری اصولی که می‌خواهید به آن مسلط شوید بسیار برایتان ارزشمند خواهد بود چرا که شما می‌توانید با یادگیری این اصول صحیح بسیار بسیار در هزینه‌ها و زمان خود صرفه‌جویی کنید.

مزایای کسب و کار اینترنتی

در این قسمت به‌صورت خلاصه به برخی از مزایای آشکار کسب و کار اینترنتی اشاره می‌کنیم. صدالبته مزایای کسب و کار اینترنتی بسیار فراتر از این مواردی است که در ادامه می‌بینید اما ما در این قسمت مهم‌ترین این مزایا را برای شما گردآوردی کرده‌ایم:

 • عدم نیاز ضروری به داشتن یک دفتر کار یا فروشگاه فیزیکی
 • شما مدیر خودتان هستید و هیچ فردی به شما دستور نخواهد داد.
 • درآمد فعال دارید و حتی زمانی که خواب هستید درآمد دارید. (برخلاف کسب و کار سنتی که با بسته شدن فروشگاه یا دفتر کاری شما؛ درآمدتان متوقف خواهد شد.)
 • عدم نیاز به حضور در محلی خاص در ساعات معین
 • کسب درآمد چندین برابری نسبت به کسب و کارهای سنتی
 • می‌توانید هم‌زمان دارای چندین شغل باشید
 • ساعات کاری منعطف و مطابق میل شما
 • هزینه راه اندازی بسیار بسیار اندک
 • بدون خاک‌خوری! شاید شنیده باشید زمانی که یک فروشگاه تأسیس می‌کنید مدتی را می‌بایست بدون مشتری بگذرانید تا فروشگاه شما در آن منطقه شناخته شود. این بازه زمانی را معمولاً به‌صورت عامیانه زمان خاک‌خوری می‌گویند. برخلاف کسب و کارهای سنتی، می‌توان گفت کسب و کار اینترنتی نیازی به خاک‌خوری ندارد و اگر اصولی شروع کنید می‌توانید درآمدهای خوب و مناسب و معقولی را از همان اوایل شروع کارتان داشته باشید.
 • عدم نیاز به پرداخت هزینه آب، برق و گاز (به دلیل اینکه شما احتیاج ضروری به حضور در محلی خاص ندارید)
 • عدم نیاز به نظافت و پرداخت هزینه‌های نظافت محل کسب و کار
 • هیچ‌گونه هزینه برای رفت‌وآمد به محل کارتان نمی‌پردازید تنها هزینه‌ای که لازم است به‌صورت دوره‌ای پرداخت کنید هزینه تمدید اینترنت شماست.
 • با توجه به اینکه محلی را خریداری و یا اجاره نمی‌کنید بنابراین سرمایه شما در یک محل ساکن نخواهد بود و از آن میزان سرمایه می‌توانید برای گسترش بیشتر و بهتر شدن کسب و کار اینترنتی خودتان استفاده کنید.

جمع بندی

دنیا به‌سرعت در حال تغییر است و افرادی که خود را با این تغییرات هماهنگ نمی‌کنند، دیر یا زود متحمل شکست و یا ضررهای مالی جبران‌ناپذیر می‌شوند. اگر امروز توانایی راه اندازی کسب و کار اینترنتی خود را دارید این کار را به فردا موکول نکنید. اگر امروز این کار را انجام دهید، شما یک روز از تمام افرادی که فردا کسب و کار اینترنتی خود را راه اندازی می‌کنند جلوتر هستید و این یعنی برگ برنده شما در حوزه خودتان و کسب و کار اینترنتی که قرار است در آینده سطح درآمد وزندگی‌تان را متحول کند.

امیدواریم مطالعه این مقاله برایتان سودمند بوده باشد و انگیزه‌ای قوی برای شروع کسب و کار اینترنتی شما باشد، از اینکه تا پایان این مقاله همراه ما بودید از شما صمیمانه سپاسگزاریم.

چگونه در شغل آنلاین خود موفق شویم؟

به یاد داشته باشید مهم نیست که چه کسب و کار آنلاینی را مدیریت می‌کنید. این ذهنیت را که تنها تعدادی حوزه خاص پولساز هستند را دور بریزید و به دنبال ایده‌ها و خدمات منحصربه‌فردی باشید که برای مخاطبانتان ارزشمند و دلپذیر باشد. اگر شما ایده‌ای در ذهنتان دارید که احساس می‌کنید مخاطبان زیادی به دنبال آن هستند در حقیقت کلید طلایی در ذهنتان دارید و می‌توانید با راه اندازی آن کسب و کار مقدار قابل‌توجهی درآمد ماهانه از اینترنت کسب کنید. اما برای راه اندازی هر کسب و کار اینترنتی همواره به یاد داشته باشید که با هدف و با برنامه جلو بروید.
برای هرروزتان برنامه‌ریزی داشته باشید، هرروزی که می‌گذرد می‌تواند حتی یک درصد کسب و کار شما را نسبت به‌روز قبل بهتر کند و این عالی است چرا که بعد از گذشت 100 روز کسب و کار شما 100 درصد نسبت به گذشته بهبود پیدا کرده و بهتر شده است. اگر با برنامه پیش بروید و برای تمامی کارهایتان استراتژی مناسبی داشته باشید قطعاً به موفقیت در کسب و کار اینترنتی می‌رسید. برای دریافت مشاوره در این حوزه می‌توانید با کارشناسان گاسی وب گفتگو کنید.

آیا می توان بدون سرمایه، کسب و کار اینترنتی داشت؟

بله بسیاری از برنامه ها و سایت ها در اینترنت و فضای مجازی وجود دارد که شما فقط با حضور درآنها و تحقیق درباره نحوه عملکردشان می توانید در آن برنامه یا سایت عضو شوید و با تولید محتوا یا قبول پروژه کسب درامد ثابت یا متغیر داشته باشید.

5/5 - (1 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *