مزایای کسب و کار اینترنتی

با توجه به ماهیت و کمال‌گرا بودن انسان، هر فردی تنها به سراغ مواردی می‌رود که بداند مزایایی در آن آشکار و یا نهفته است. معمولاً به خاطر این حس کمال‌گرایی انسان‌ها با انتخاب فعالیت‌هایی که مزایای بیشتری دارند به رقابت با یکدیگر می‌پردازند.

کسب و کارهای آنلاین در بین تمامی کسب و کارها دارای مقبولیت بیشتری هستند زیرا نحوه کسب درآمد از کارهای اینترنتی جذاب تر از کارهای دیگر بوده و حداقل میتوان این موضوع را در بین نظر سنجی هایی که از مردم انجام شده متوجه شد. پس وقتی این پتانسیل در کسب و کار اینترنتی و پولسازی آن برای اقشار مختلف در هر ساعت از شبانه روز وجود دارد، می توان برنامه ریزی کرد و از آن کسب درآمد قابل قبولی داشت.

یکی از این موارد، شغلی است که هر انسانی را حداقل به مدت یک‌سوم روز مشغول خود می‌کند. بنابراین بسیار مهم است که با آگاهی و بر اساس علاقه‌های فرد انتخاب شود. با گسترش تکنولوژی و دانش بشر امروزه کسب و کار اینترنتی به یک شغل تمام‌عیار تبدیل شده است و اگر درگذشته می‌توانستید تنها به‌عنوان شغل دوم بر روی آن حساب کنید؛ امروزه قادر هستید که آن را به‌عنوان تنها شغل خود برگزینید. در این مقاله می‌خواهیم مزایای کسب و کار اینترنتی را باهم موردبررسی قرار دهیم.

اگر بخواهیم مزایای کسب و کار اینترنتی را در چند خط به‌صورت تیتر وار بیان نماییم می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • هزینه کم راه اندازی کسب و کار اینترنتی در مقایسه با کسب و کارهای آنلاین و سنتی
 • کاهش نیاز به نیروهای انسانی به تعداد نفرات بالا
 • کسب و کارتان از نظر جغرافیای محدود نیست به این معنا که نه‌تنها می‌توانید در خیابانی که در آن حضور دارید محصولات و خدمات خود را بفروشید و عرضه کنید، بلکه می‌توانید در کل محله، شهر، کشور و حتی سایر کشورها این خدمات و محصولات را عرضه کنید.
 • سرعت بالای رسیدن به درآمد و موفقیت در کسب و کار اینترنتی نسبت به کسب و کارهای سنتی
 • امکان مدیریت چند کسب و کار به‌صورت همزمان

مواردی که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم تنها بخش کوچکی از مزایای کسب و کار اینترنتی هستند. قبل از اینکه در ادامه مقاله به بررسی مزایا بپردازیم ابتدا اجازه دهید که مختصری درباره کسب و کار آنلاین توضیح مختصری را ارائه دهیم.

کسب و کار آنلاین چیست؟

در حقیقت می‌توان این‌طور بیان کرد که کسب و کار آنلاین و کسب و کار در مفهوم اصلیشان یک‌چیز هستند و تنها در نوع ارائه تفاوت دارند. در کسب و کار عادی که می‌تواند خدماتی یا محصول محور باشد مشتری به‌صورت مستقیم با شما در تعامل است و خدمات یا محصولات را پس از بررسی از شما خریداری کرده و در همان لحظه یا زمانی که وعده داده‌اید از شما دریافت می‌کند. اما در کسب و کار آنلاین که اساس و پایه آن اینترنت می‌باشد موضوع متفاوت است، مشتری به‌صورت مستقیم با شما در تعامل نیست و به‌صورت غیرمستقیم با حساب کاربری شما در شبکه‌های اجتماعی و یا وب‌سایت شما در فضای مجازی ارتباط برقرار می‌کند و درصورتی‌که از خدمات و محصولات شما رضایت داشت مبلغ آن را نیز به‌صورت اینترنتی به شما پرداخت می‌کند. در کسب و کارهای آنلاین یک تفاوت عمده دیگر وجود دارد که می‌توان آن را از مزایای کسب و کار اینترنتی نیز برشمرد و آن‌هم نوع محصولات است. اگر بخواهیم محصولاتی که در کسب و کار آنلاین به فروش می‌رسند را بررسی کنیم، می‌توانیم به دو مورد زیر اشاره کنیم:

 • محصولات و خدمات حقیقی یا فیزیکی
 • محصولات و خدمات مجازی

در نوع اول مشتری پس از خرید از شما یک محصول حقیقی و قابل‌لمس و یا یک خدمت را دریافت می‌کند که در دنیای واقعی آن را انجام می‌دهید. (همانند تعمیر ماشین لباسشویی) در نوع دوم که محصولات و خدمات مجازی است مشتری پس از پرداخت هزینه محصولات یا خدماتی را دریافت می‌کند که فیزیکی و یا قابل‌لمس نیست و فقط به‌صورت مجازی به آن دسترسی دارد. این نوع محصول تنها در کسب و کار آنلاین به فروش می‌رسد و نمونه آن می‌تواند دانلود یک فایل یا یک ویدیو باشد.

مزایای کسب و کار اینترنتی در ایران

مزایای کسب و کار اینترنتی در ایران

حال که با کسب و کار آنلاین آشنا شدیم به سراغ مبحث اصلی یعنی مزایای کسب و کار اینترنتی می‌رویم. در قسمت اول مقاله یک توضیح کوتاه درباره این مزایا دادیم و به برخی از آن‌ها اشاره کوچکی داشتیم. در این قسمت می‌خواهیم به‌صورت عمیق‌تر مواردی را که می‌توان به‌عنوان مزایای کسب و کار اینترنتی در ایران در نظر گرفت؛ بررسی کنیم. در کسب و کار آنلاین شما مزیت‌هایی را به دست خواهید آورد که بعد از خواندن این موارد دیگر نمی‌توانید به‌راحتی از کنار آن عبور کنید و آن را نادیده بگیرید. در بازار رقابتی امروز؛ تنها افراد و سازمان‌هایی موفق هستند که خود را به‌روز نگه‌دارند.

شاید همین حالا هم که در حال مطالعه این مقاله هستید برای شروع کسب و کار آنلاین دیر باشد اما شروع کردن آن بسیار بهتر از این است که آن را برای همیشه نادیده بگیرید. روند رو به رشد تبدیل کسب و کارهای آفلاین به کسب و کارهای آنلاین آن‌قدر سریع است که می‌بایست در کوتاه‌ترین زمان ممکن خود را به این روند نزدیک کنید در غیر این صورت در آخر جزء دسته‌ای از افراد و یا سازمان‌ها خواهید بود که بعد از مدتی، فروش و اعتبار خود را در بازار از دست خواهند داد.

دورکاری

اگر بخواهیم خیلی ساده اولین و بزرگترین مورد از مزایای کسب و کار اینترنتی را بیان کنیم می‌توانیم به امکان دورکاری برای آن اشاره کنیم. دورکاری خودش مزیت‌های زیادی را در اختیارتان قرار می‌دهد. فرض کنید که مورد مهمی اتفاق افتاده است که در یک روز شما نمی‌توانید در یک محل خاص حضور داشته باشید، در این صورت به تنها چیزی که برای ادامه کارتان در محل جدید نیاز دارید یک لپ‌تاپ است تا بتوانید کارهای خود را از طریق آن در محلی دیگر مدیریت کنید و بسیاری از کارهای خود را به‌صورت دورکاری در محل جدید به انجام برسانید.

این یک مزیت برای خانم‌های خانه‌دار نیز محسوب می‌شود، اکثر خانم‌های خانه‌دار علاوه بر اینکه دوست ندارند از محیط منزل خارج شوند؛ علاقه دارند که شغلی را درون منزل و به‌صورت دورکاری داشته باشند که کسب و کار اینترنتی این امکان را برای این دسته از افراد نیز فراهم می‌کند. در کسب و کار اینترنتی به‌هیچ‌وجه لازم نیست شما مدیر یک کسب و کار باشید، حتی می‌توانید به‌صورت فریلنسری یا دورکاری پروژه‌هایی را از دیگران دریافت کرده و آن‌ها را درون منزلتان انجام دهید و از آن‌ها کسب درآمد داشته باشید.

نیاز به سرمایه اندک

یکی از مواردی که باعث می‌شود افراد نتوانند خودشان یک کسب و کار را راه اندازی کنند، نداشتن مهارت نیست بلکه در اکثر موارد نداشتن سرمایه اولیه برای شروع یک کسب و کار است. عده زیادی از افراد هستند که با داشتن مهارت و تجربه‌های زیاد در حوزه کاری خودشان باز هم مجبور هستند به‌عنوان کارمند برای کسب و کار دیگری کار و فعالیت انجام دهند.

خوشبختانه راه اندازی کسب و کار آنلاین به سرمایه اولیه زیادی نیاز ندارد و شما می‌توانید با کمترین مبالغ راه اندازی کسب و کار آنلاین خود را انجام دهید.

بنابراین می‌توان گفت نیاز به سرمایه اندک یکی دیگر از مزایای کسب و کار اینترنتی می‌باشد. علاوه بر تمامی این‌ها باید این مورد را در نظر داشته باشید که شما برای راه اندازی کسب و کار آنلاین همانند یک کسب و کار سنتی در اوایل فعالیتتان نیاز به اجاره یک دفتر کاری یا فروشگاه ندارید و می‌توانید حتی در منزل فرآیند راه اندازی کسب و کار اینترنتی خود را آغاز کنید.

سرعت بالا برای رسیدن به درآمد

یکی دیگر از مزایای کسب و کار اینترنتی این است که شما با سرعت بسیار بالاتری نسبت به کسب و کارهای آفلاین یا سنتی به درآمد می‌رسید. چند عامل در این سرعت بالای ایجاد درآمد در کسب و کار آنلاین نقش دارند که در ادامه آن‌ها را معرفی می‌کنیم:

 • مخاطبان شما محدود به کوچه و خیابان‌های اطراف و یا شهرتان نیستند و شما می‌توانید به سرتاسر کشور محصولات و خدمات خود را ارائه دهید. حتی می‌توانیم یک‌قدم پا را فراتر گذاشته و خدمات و محصولات خود را به کشورهای دیگر نیز ارائه دهید. محدود نبودن به یک فروشگاه یا محله و شهر خاص یعنی درآمد بیشتر برای شما.
 • آنلاین بودن کسب و کار شما این مزیت را ایجاد می‌کند که در 24 ساعت شبانه‌روز فعالیت دارد. این امکان بعید و دور از انتظار است که شما بتوانید یک کسب و کار سنتی را در تمامی 24 ساعت روز باز نگه‌دارید و فروش محصولات و خدمات خود را در 24 ساعت شبانه‌روز ارائه دهید. حتی درصورتی‌که فرض کنیم چنین کاری برایتان ممکن باشد، باز هم فردی در ساعات نیمه‌شب برای خرید به بیرون از منزل خود مراجعه نمی‌کند. 24 ساعته بودن فعالیت شما یعنی اینکه حتی مشتریانی که در نیمه‌شب با کامپیوتر و موبایل خود خریدهایی را انجام می‌دهند از دست نخواهید داد و در آخر این یعنی درآمد بالاتر برای شما.
 • تبلیغات و نشان دادن و معرفی کسب و کارتان در فضای آنلاین بسیار با سرعت از حالتی انجام می‌شود که شما برای یک کسب و کار سنتی اقدام به پخش تراکت و کارت ویزیت کرده باشید. سرعت بالای تبلیغات و معرفی خود و برندتان به مشتریان یعنی ایجاد درآمد بیشتر در زمان کوتاه‌تر
 • داشتن درآمد فعال حتی زمانی که خواب هستید و سایت شما آنلاین است و می‌فروشد درحالی‌که در کسب و کار سنتی چنین چیزی امکان‌پذیر نیست.

بدون محدودیت مکانی و زمانی

درست است که هر کاری به نظم و هدف مشخص نیاز دارد تا نتیجه‌گیری از آن فراهم شود. اما هیچ‌کس خوشش نمی‌آید صبح روزی که بسیار خسته است و نمی‌تواند چشمانش را باز کند به‌سختی و اجبار به محل کار خود برود و در محدوده زمانی‌ای که رئیسش به او اعلام کرده است با تمام آن میزان خستگی و پریشانی کار خود را انجام دهد. یکی از مزایای کسب و کار اینترنتی این است که شما محدودیت مکانی و زمانی در آن ندارید و می‌توانید در هر مکانی و در هر زمانی که می‌خواهید کار خود را انجام دهید. حتی می‌توانید روزهایی که احساس می‌کنید نمی‌توانید هیچ‌گونه بهره‌وری مشخصی داشته باشید را به خودتان مرخصی دهید.

خودتان رئیس خودتان هستید

انسان‌ها تیپ‌های شخصیتی متفاوتی دارند اما تقریباً می‌توان گفت هیچ‌کسی از این مورد که کسی او را محدود کند خوشش نمی‌آید و این موضوع تقریباً برای اکثر افراد ناخوشایند است. یکی از مزایای کسب و کار اینترنتی این است که شما رئیس و مدیر خودتان هستید و کسی برای زمانتان و مکانی که در هنگام کار در آن حضور دارید تصمیم نمی‌گیرد. این مزیت باعث شده است که امروزه شاهد موفقیت در کسب و کار اینترنتی برای دانش آموزان و کسب و کار اینترنتی برای نوجوانان باشیم.

به عبارتی می‌توان گفت حتی رسیدن به سن قانونی برای راه اندازی یک کسب و کار اینترنتی معنایی ندارد. شما هر زمان که اراده کنید می‌توانید کار خود را انجام دهید چه صبح زود و چه نیمه‌شب این شما هستید که زمان کارتان را مشخص می‌کنید و در محل و مکانی که خودتان از آن لذت می‌برید کار خود را انجام می‌دهید. این شما هستید که می‌توانید حتی به خودتان روزهایی را تخفیف بدهید و زمان کمتری کار کنید و یا روزهایی که با انگیزه و پر از نشاط هستید زمان بیشتری برای کاری که به آن علاقه‌مند هستید بگذارید.

جمع بندی

در این مقاله مزایای کسب و کار اینترنتی را بررسی کردیم و همانطور که گفتیم اگر می‌خواهید که نتیجه‌های فراتر از انتظارتان را دریافت کنید و به جمع افرادی که در فضای مجازی کسب و کار اینترنتی دارند بپیوندید بهتر است از همین حالا برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی خود برنامه‌ریزی کنید. خوشبختانه امروز مشکلات کسب و کار اینترنتی در راه اندازی و اداره آن به حداقل رسیده است و مجوز کسب و کار اینترنتی راحت‌تر از گذشته صادر می‌شود. حتی شما می‌توانید در اوایل راه اندازی کسب و کار اینترنتی خودتان تمام تمرکزتان را برای راه اندازی بگذارید و پس از راه اندازی کامل برای دریافت مجوز کسب و کار اینترنتی اقدام کنید.

به یاد داشته باشید کسب و کار اینترنتی همانند کسب و کار سنتی یا آفلاین کاملاً جدی و بر اساس اصول است و موفقیت در کسب و کار اینترنتی زمانی اتفاق می‌افتد که شما در این زمینه اطلاعات خود را به حد کافی بالا برده باشید.

چرا کارهای اینترنتی ترجیح داده شدند به کارهای صنعتی؟

به دلیل سهولت در کسب درآمد، وقت آزاد کار کردن و محدود نبودن در زمان و مکان و بسیاری از فواید دیگر که در بالا اشاره شد باعث شده تا مقبولیت کار مجازی بیشتر از کار صنعتی باشد.

آیا کسب و کار های اینترنتی تا زمانی مشخص اشباع می شوند؟

خیر حوزه کاری در اینترنت به قدری وسیع بوده که اگر سالهای سال هم بگذرد این بازار اینترنتی پولساز متوقف نخواهد شد چون هر روز یک شاخه از آن ظهور می کند.

5/5 - (1 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *