اسم برای کسب و کار اینترنتی

همان طور که می‌دانید اولین چیزی که کاربر قبل از راه اندازی کسب و کار اینترنتی در فضای مجازی با آن برخورد می‌کند “اسم برای کسب و کار اینترنتی” است. شاید بگوید که تعیین اسم برای کسب و کار اینترنتی از درجه و اهمیت بالایی برخوردار نیست؛ ولی باید بدانید که طبق بررسی‌های صورت گرفته از شرکت‌های موفق نشان داده شده است که شرکت‌هایی که اسم‌های مناسب برای کسب و کار اینترنتی خود انتخاب کرده‌اند، سبب رشد کسب و کار خود و همچنین موجبات جذب بیشتر کاربران را به سوی کسب و کار خود فراهم کرده‌اند.

انتخاب بهترین اسم برای کسب و کار می تواند باعث تقویت و رشد چشمگیر یک شغل آنلاین شود. توصیه می کنیم که از نمونه نکاتی که برای تعیین نام برای کسب و کارتان است نهایت استفاده را انجام دهید تا به موفقیت برسید. علارقم بسیاری از اسم ها که روزانه ثبت می شود باید سعی کنید منحصر به فرد باشید و با توجه به مخاطف هدف اسمی منتناسب با آن حوزه را برگزینید.

اما باید بدانید که در انتخاب اسم مناسب برای کسب و کار آنلاین باید یک سری اصول و قوانین را رعایت کرد.

چرا باید یک نام تجاری مناسب برای کسب و کار انتخاب کنیم؟

نام تجاری مناسب برای کسب و کار

همان طور که گفته شد انتخاب نام مناسب برای کسب و کار اینترنتی ارتباط مستقیمی با پیشرفت و توسعه آن شغل آنلاین دارد؛ یعنی باید توجه داشته باشید که انتخاب اسم برای شغل اینترنتی اگر مناسب و قدرتمند باشد، می‌تواند موجبات پیشرفت کار آنلاین که خود سبب رشد کسب و کار و شناخته شدن در میان سایر کاربران می‌شود را فراهم کند.

نکات مهم در انتخاب اسم برای کسب و کار اینترنتی

برای آشنایی بهتر و پی بردن به میزان اهمیت در انتخاب نام مناسب برای شغل اینترنتی برای شما سعی کردیم که در ادامه مقاله به توضیح جامع‌تری نسبت به هر کدام بپردازیم.

کوتاه بودن

سعی کنید در نامی که برای کسب و کار اینترنتی خود انتخاب می‌کنید، کوتاه بودن نام را مد نظر قرار دهید؛ زیرا تجربه ثابت کرده است که بسیاری از افراد موفق در ‌کسب و کار اینترنتی مثل شرکت‌های اپل، یاهو، آمازون به بهترین شکل ممکن این اصول را رعایت کرده‌اند و توانسته‌اند به راحتی بر سر زبان‌ها و حافظه افراد بماند.

باید توجه داشته باشید که هر اسمی با هر شغلی سنخیت ندارد؛ پس سعی کنید از اسم‌های پیچیده استفاده نکنید و از اسامی استفاده کنید که برای مخاطبان جذاب و خلاقانه باشد.

ارتباط نزدیک با کسب و کار

یک نکته حائز اهمیت در انتخاب اسم کسب و کار اینترنتی؛ اجباری نیست که اسم با کسب و کار ارتباط نزدیکی داشته باشد؛ ولی تجربه ثابت کرده است که هرچقدر نام انتخابی با کسب و کار و حتی محصولی که ارائه می‌کنید نزدیک و ارتباط داشته باشد، میزان تأثیرگذاری و جایگاه پیدا کردن در میان عموم با سرعت بیشتری انجام خواهد گرفت. مثل سایت گاسی وب که یک نوع سایت معرفی محصول است یا سایت دیجی کالا که یک فروشگاه بزرگ ارائه کننده محصولات و بسیاری از برندهای شناخته شده‌ای که اسم کسب و کار با نوع شغلی که انجام می‌دهند ارتباط نزدیکی دارد.

کپی برداری از رقبا نباشد

پیشنهاد ما به شما آن است که در نام گذاری کسب و کار خود سعی کنید خلاق باشید و با استفاده از تحقیقات و حتی با بهره گیری از مشاوره کسب و کار آنلاین برای برند سازی کسب و کار خود استفاده کنید. در این راه از رقبای خود کپی برداری نکنید؛ زیرا کاربران و مصرف کنندگان بسیار باهوش هستند و هیچ چیز به اندازه کپی برداری برای مخاطب آزار دهنده نیست؛ مثلاً شرکت دیجی کالا که بزرگترین فروشگاه اینترنتی در ایران است که با الهام گیری و رقابت در کنار الگوبرداری از بزرگ‌ترین فروشگاه اینترنتی جهان به نام آمازون توانسته است برای خود اسم و رسمی را رقم بزند.

تلفظ و نگارش روان

توجه داشته باشید که نامی را که برای کسب و کار اینترنتی خود انتخاب می‌کنید، تلفظ و نگارش روان فارسی و حتی لاتین آن را بررسی کنید تا از سادگی و خوش لفظ بودن آن اطمینان حاصل کنید.

همچنین دقت داشته باشید که اسمی که انتخاب می‌کنید تنها بر روی سایت و برای دیده شدن نیست؛ بلکه شما باید برای پیشرفت و در بازاریابی و فروش خود در شبکه‌های اجتماعی مثل اینستاگرام، توییتر و غیره از اسمی که تلفظ لاتین راحت و روانی دارد استفاده کنید؛ زیرا برخی حروف در زبان فارسی و زبان انگلیسی یکی نیستند و همین امر باعث ایجاد اشتباه در تلفظ و شناخته شدن می‌شود.

از انتخاب نام خودتان بر روی کسب و کارتان خودداری کنید

شاید برایتان سؤال مطرح شود که چه دلیلی وجود دارد که نمی‌توان از اسم خود برای برند سازی و نام گذاری بر روی کسب و کار اینترنتی خود استفاده کرد. باید بدانید که بشر همواره به جلو حرکت می‌کند و همیشه تغییرات و تحولات تازه‌ای پیش روی دارد. باید توجه داشته باشید که در این عرصه شما تنها نیستید و رقبای بسیاری هم هستند که در تلاش برای جلو زدن و به قدرت رسیدن می‌باشند. پس دقت داشته باشید که دوران استفاده از این شیوه به پایان رسیده است و جدا از این موضوع اسم و حتی فامیل شما هیچ اشاره‌ای به کسب و کار اینترنتی شما نخواهد کرد.

محدود نبودن نام به مکان

باید توجه داشته باشید که در انتخاب اسم کسب و کار خود اگر از شهر و حتی کشور خاصی استفاده کنید نمی‌توانید پیشرفت چشمگیری داشته باشید؛ زیرا در صورتی که قصد توسعه کسب و کار اینترنتی خود را دارید، همین نام گذاری که انجام داده‌اید مانع بزرگی بر سر راهتان خواهد بود. برای مثال وب‌سایت شیراز تخفیف که بزرگ‌ترین وب‌سایت تخفیفی در شیراز است. در حالی که نمی‌تواند در شهرهای دیگر پیشرفتی داشته باشند. ولی وب‌سایت تخفیفان یک سایت همگانی است و هیچ محدودیتی به مکان خاصی ندارد و به همین دلیل توسعه پیدا کرده است.

جمع بندی

همان طور که در این مقاله خواندید ما تمام سعی خود را به کار گرفتیم تا شما را با اصول و قواعد انتخاب اسم مناسب برای کسب و کار اینترنتی خود آشنا سازیم.

جالب است بدانید که انتخاب اسم شاید در درجه اول ساده به نظر برسد، ولی چون قرار است با این اسم شناخته شوید و برند سازی کنید بسیار مهم و حائز اهمیت است. پس سعی کنید با آگاهی و اطمینان از اطلاعات که به دست آوردید تصمیم گیری کنید.

 

اصول یک اسم برای کسب و کار اینترنتی یا استارت آپ چیست؟

شما می‌توانید با رعایت یک سری اصول یک اسم برای کسب و کار اینترنتی یا استارت آپ خود انتخاب کنید که عبارت‌اند از:
کوتاه بودن
ارتباط نزدیک با کسب و کار
کپی برداری از رقبا نباشد
تلفظ و نگارش روان
از انتخاب نام خودتان بر روی کسب و کارتان خودداری کنید
محدود نبودن نام به مکان

آیا اسم کسب و کار می تواند موجب شکست و دفع مخاطبان شود؟

در مقابل باید گفته شود که به همان اندازه هم اسم نامناسب سبب دفع مخاطبان شما و عدم سوددهی و حتی شکست کسب و کار اینترنتی شما را فراهم خواهد کرد.

5/5 - (1 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *