نیچ مارکتینگ

تصور کنید که برای اولین بار قصد ورود به یک بازار را دارید و می‌خواهید محصولات خود را در آن بازار عرضه کنید؛ طبیعتاً سعی می‌کنید با تمام توان و قدرت پا به این بازار هدف بگذارید تا به میزان سوددهی مدنظر خود برسید. باید توجه داشته باشید که در این بازار کسب و کار اینترنتی، با رقبای بسیار بزرگ و قدرتمندی مواجه خواهید شد؛ رقبایی که هزینه تبلیغات آنان برابر با درآمد یک سال آتی شما است. “نیچ مارکتینگ” را برنامه بازاریابی هدفمندی میدانیم که روی آن بخش از بازار توجه می‌کند که پتانسیل بالایی در فروش محصولات و خدمات شما دارد.

وقتی تصمیم به شروع کسب و کاری دارید که در آن حوزه رقبای بزرگی وجود دارند، و اسرار به حضور در همان بازار و رشته را دارید، این استراتژی مهم است که مثلاً اگر سایتی طراحی می کنید و میخواهید با کلماتی در مورد شغل خود در رتبه های بالای گوگل حضور داشته باشید، اگر رقیب شما فرد یا شرکتی مثل دیجی کالا بود که با کلمات اصلی سئو کرده و در رتبه اول است، شما با کلماتی کار کنید که دی جی کالا به سراغش نرفته یا کمتر به آن توجه کرده ولی در حوزه کاری شما وجود دارد.

سؤال ما از شما آن است که برای آن که سبب حساسیت رقبای خود نشوید، چه استراتژی را برای ورود به بازار کسب درآمد اینترنتی استفاده می‌کنید؟ باید بدانید که طبق آمارهای صورت گرفته نشان می‌دهد که 90 درصد شما از شیوه نیچ مارکتینگ استفاده می‌کنید؛ یعنی سراغ بخشی از بازار می‌روید که بزرگان بازار و رقبا سراغ آن نرفته‌اند و یا آن بخش را به کل نادیده گرفته‌اند.

نیچ مارکتینگ چیست؟

شاید تا به حال همه شما مفهوم دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتال به گوشتان خورده باشد که به معنی استفاده از ابزارهای دیجیتال مثل گوشی، لب تاپ برای بازاریابی محصولات و خدمات است. حال وقت آن رسیده که شما را با مفهوم نیچ مارکتینگ آشنا کنیم که از نظر لغت به معنی بازاریابی گوشه‌ای و یا گوشه‌ای از بازار و غیره است.

در کل به معنی تلاش و به کارگیری تمام مهارت‌های بازاریابی برای معرفی محصولات و خدمات خود در آن بخش کوچکی از بازار هدف است که از نظر سایر بخش‌ها نادیده گرفته شده است.

جالب است بدانید که چیزی با مفهوم نیچ در بازار هدف وجود ندارد، بلکه این وظیفه بازاریابان است که با فعالیت‌های خود آن دسته از نیاز بازار را که نادیده گرفته شده و یا هنوز برآورده نشده است را شناسایی و معرفی کنند. 

مزایای نیچ مارکتینگ

نیچ مارکتینگ هم مانند سایر کسب و کارهای اینترنتی دارای مزایایی است که از جمله آن عبارت‌اند از:

کاهش رقابت: باید بدانید که هر وقت محصولات و خدماتی که عرضه می‌کنید هرچه تخصصی‌تر باشد باعث می‌شود رقابت کمتری در بازار به وجود آید که توجه به همین عامل باعث می‌شود تا از سهم بازار بزرگ‌تر و رقابت قیمتی کمتری بهره‌مند شوید.

 توجه داشته باشید وقتی که مخاطبان کمتری بر روی مشاغلی تمرکز داشته باشند، باعث می‌شود تا مخاطبان تمام تلاش خود را برای رفع نیاز مشتریان هدف خود به کار بگیرند.

 

سرمایه گذاری کمتر: در این روش مجبور هستند محصولات کمتری را برای بازار کوچک تولید کنند.

سود بیشتر: بازاریاب‌های متخصص، گروه مشتریان هدف و نیازهای خاص آنان را به خوبی می‌شناسند و در نتیجه با تأمین نیازهای آن‌ها و فروش کامل و بدون انباشته شدن محصولات خود، موجب کسب درآمد بالایی می‌شوند.

خطرات کمتر: بازاریابی فقط بر روی بخش کوچکی از بازار تمرکز دارد و این به معنی ریسک کمتر است.

حسن نیت: یک بازاریاب خود می‌تواند با رعایت تمام قوانین و داشتن انصاف در کار خود سبب کسب حس نیت و شهرت در میان سایر مشتریان شود.

وفاداری به برند: این وظیفه بازاریابی تخصصی است که سبب می‌شود وفاداری نسبت به یک برند بیشتر شود و در این روش بازاریابی می‌توانید آن دسته از محصولات و خدماتی که مورد نیاز مشتریان هدفتان است را به آنان عرضه کنید و مشتریان با خرید تکراری می‌توانند میزان وفاداری خود را به برند مورد استفاده اثبات کنند.

استراتژی‌ها و راهبردهای نیچ مارکتینگ

به طور کلی در استراتژی و راهبردهای نیچ مارکتینگ 3 نوع کمپین وجود دارد که عبارت‌اند از:

کمپین‌های بازاریابی دهان به دهان: استراتژی در این کمپین­ها قبل از آن که بر روی فعالیت‌های بازاریابی و تبلیغاتی استوار باشند، در تلاش هستند تا برند شما را به مشتریان هدفتان معرفی و آنان را به خرید بیشتر ترغیب کنند. برای مثال اقداماتی از قبیل تأمین مالی برنامه‌ها و یا اهدای جوایز در رویدادهای مربوط به نیچ مارکتینگ است.

کمپین کسب اعتبار: در این کمپین، راهبرد آن است که از افراد دارای تجربه و سابقه در نیچ مارکتینگ بخواهید تا از محصولات و خدمات شما طرفداری و تبلیغ کنند.

حال از شما سؤال می‌شود که اگر به دنبال یک بازاریابی موفق در شبکه‌های اجتماعی نظیر بازاریابی در اینستاگرام و یا تلگرام هستید، می‌توانید با استفاده از کمپین کسب اعتبار یک بازاریابی اثربخش در اینستاگرام و یا تلگرام داشته باشید؛ زیرا طبق تحقیقات صورت گرفته نشان می‌دهد میزان جذابیت و طرفداری در این کمپین بسیار بیشتر است.

کمپین‌های تأییدی موازی: هدف این کمپین در معرض دید قرار دادن برندتان برای مخاطبان نیچ مارکتینگ است.

چرا باید از نیچ مارکتینگ استفاده کنیم؟

در حقیقت وقتی که شما قصد دارید به سمت مخاطبانی بروید که کسی به نیازهای آنان توجه نمی‌کنند، باید بدانید که برای شما سود بسیاری همراه خواهد داشت که برای مثال:

  •  سبب به خوبی نشستن پیام برندتان در دل مخاطبان هدفتان می‌شود.
  • در جذب مخاطبان هدف برای شما راه اصلی همواره مشخص است.
  • در بازار هدفتان رقبای کمتری وجود دارند.
  • رابطه قوی‌تری با مخاطبانتان دارید.

جمع بندی

ما در این‌ مقاله سعی کردیم شما را با مفهوم نیچ مارکتینگ آشنا سازیم تا به شما پیشنهاد کنیم بهتر است به جای آن که یک کسب و کار کوچک در بازار بزرگ یک کسب و کار بزرگ در بازار کوچک برای خود داشته باشید.

نیچ مارکتینگ این امکان را به شما می‌دهد تا به یک برند برجسته در بازار کوچک تبدیل شوید؛ که این به معنای کسب سود بالا و عدم رقابت با رقبای بزرگ و زیاد است. قابل ذکر است که اگر شما می‌خواهید تا تمام مفاهیم کسب و کار اینترنتی و تولید محتوا را به طور کامل آشنا شوید می‌توانید با مراجعه به سایت گاسی وب به تمام اطلاعات مورد نیاز خود دست یابید.

سئو سایت چه تاثیری در رشد سایت دارد؟

سئو سایت یکی از کلیدی ترین کارها برای صاحبان مشاغلی است که وب سایت دارند و باید با کلمات کلیدی که همگان در گوگل سرچ می کنند با قانون سئو بتوانند در رتبه های اول گوگل باشند تا بیشتر دیده شوند و این کار نیاز به متخصص دارد تا سایت شما را سئو کند و در صفحه اول گوگل و حتی لینک اول گوگل قرار دهد. شرکت گاسی وب با افتخار 0 تا 100 سئو تمامی سایت ها را با کلمات کلیدی مدنظر انجام می دهد. با ما در ارتباط باشید تا بیشتر دیده شوید.

چرا نیچ مارکتینگ برای شروع کسب و کار مهم است؟

نیچ مارکتینگ باعث می شود که شما در گوشه های از بازار هدف مشغول به کار شوید در حالی که حریف های اصلی را نسبت به خود حساس نکرده اید و بعد از مدتی، قدرت گرفته و بصورت شاخص مطرح خواهید شد و یکی از قدرت ها خواهید شد.

5/5 - (1 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *