قرارداد پشتیبانی سایت

داشتن یک وب سایت برای کسب و کارها به آن‌ها کمک می‌کند تا بتوانند خود را به کاربران معرفی کنند؛ اما موضوع تنها طراحی و راه اندازی یک وب سایت نیست و پس از آن باید به فکر پشتیبانی سایت باشید. این کار موجب می‌شود تا سایت شما به روز باشد و فعالیت خود را به صورت بهینه ادامه دهد. در غیر این صورت سایت شما ممکن است پس از مدتی دچار مشکلاتی جدی شود.

داشتن قرارداد با یک شرکت پشتیبانی سایت می‌تواند از نظرهای مختلف سایت شما را پشتیبانی کند. ما در این مقاله قصد داریم اطلاعات جامعی در خصوص قرارداد پشتیبانی سایت در اختیار شما قرار دهیم.

قرارداد پشتیبانی سایت چیست؟

قرارداد پشتیبان سایت یک قرارداد بین صاحب وب سایت یا کسب و کار با تیم پشتیبان است که به جهت پشتیبانی و نگهداری از سایت تنظیم می‌شود. جزئیات این قرارداد را باید دو طرف مشخص کنند و شرایط موجود در قرارداد به نظر هر دوی آن‌ها بستگی دارد. این شرایط و جزئیات می‌تواند شامل نحوه پرداخت، قیمت، میزان اختیار تیم پشتیبان و غیره باشد.

نکته مهمی که باید به آن توجه کرد این است که پشتیبانی سایت از طراحی آن جدا بوده و برای هر کدام از این دو قرارداد جدایی وجود دارد. برای هر نوع پشتیبانی مانند پشتیبانی محتوایی سایت شما باید هزینه پرداخت کنید.

چرا باید برای پشتیبانی سایت قرارداد ببندیم؟

اگر بخواهیم به این موضوع فکر کنیم که چون سایت طراحی شده ما به خوبی عمل می‌کند، در آینده نیز هیچ مشکلی نخواهد داشت و به همین دلیل به پشتیبانی نیاز ندارد کاملاً اشتباه است. از جمله دلایلی که باید انواع پشتیبانی از جمله پشتیبانی فنی وب سایت را انجام دهید، می‌توان به موارد زیرا اشاره کرد.

رضایت مشتریان

جدای از بزرگی کسب و کار، سایت کسب و کار شما راهی است که مشتریان بتوانند با شما ارتباط داشته باشند؛ بنابراین وب سایت شما باید به خوبی عمل کرده و پشتیبانی و نگهداری شده باشد تا بتواند رضایت مشتریان را جلب کند.

همگام با انواع موتورهای جستجو

جالب است بدانید قرارداد پشتیبانی سئو سایت می‌تواند روی سئو و رتبه بندی سایت در موتور جستجو تأثیر دارد. به همین دلیل تنظیم قرارداد پشتیبانی سایت از اهمیت بالایی برخوردار است. ربات‌های موجود در موتور جستجو به صورت مرتب سایت‌ها را بررسی می‌کنند و درنهایت بر اساس فاکتورهای مختلف سایت‌ها را رتبه بندی می‌نمایند.

افزایش اعتبار شرکت

توجه به پشتیبانی سایت و نگهداری از آن موجب می‌شود شرکت شما اعتبار بالایی داشته باشد. از جمله مواردی که می‌تواند نشان دهنده ضعف شرکت و کسب و کار شما باشد، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • اطلاعات و محتوای قدیمی
  • داشتن تصاویر بی کیفیت
  • لینک‌های ناسالم
  • و…

ویژگی‌های یک قرارداد خوب برای نگهداری از وب سایت

یک قرارداد خوب باید به گونه‌ای باشد که تمامی جزئیات کار را در متن خود ذکر کرده باشد. برای مثال یکی از مواردی یک قرارداد خوب باید دارا باشد، عدم افشای اطلاعات محرمانه کارفرما است. این یعنی به کارفرما اطمینان می‌دهد که هیچ کدام از اطلاعاتی که در اختیار او قرار دارد افشا نمی‌شود و ضمانت‌هایی برای این موضوع تعیین می‌کند.

همچنین یک قرارداد خوب باید دارای بخش تست و بررسی باشد. این بدین معناست که درنهایت سایت مورد نظر توسط فردی که مسئول امور فنی است مورد بررسی قرار داده می‌شود. همچنین بخشی از هزینه نیز بعد از تست دریافت خواهد شد.

موارد مهم در قرارداد پشتیبانی سایت

در قرارداد پشتیبانی سایت باید چند مورد مهم ذکر شود که در ادامه آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

  • مشخصات دو طرف قرارداد یعنی کارفرما و تیم پشتیبان باید در قرارداد ذکر شود.
  • موضوع قرارداد باید به طور دقیق ذکر شود. موضوع می‌تواند شامل به روز رسانی سایت، بالا نگه داشتن سرعت آن، مدیریت محتوای سایت، رفع خطاها و غیره باشد.
  • در متن قرارداد باید تاریخ آغاز و اتمام پشتیبانی سایت تعیین شود.
  • مبلغ کامل قرارداد که باید برای تیم پشتیبان واریز شود از ابتدای کار مشخص شود.
  • نحوه پرداخت قیمت پروژه به صورت دقیق تعیین شود.
  • همچنین برای انجام این امور باید سایت‌های پشتیبانی معتبر را انتخاب نمایید.

جمع بندی

پشتیبانی سایت یکی از اموری است که به وقت و انرژی نیازی نیاز دارد و انجام آن نیز برای هر سایتی لازم و ضروری است. سایتی که برای کسب و کار خود طراحی کرده‌اید باید بتواند پاسخگوی نیازهای کاربران باشد. در صورتی که از برای سایت خود پشتیبانی در نظر نگیرید به مرور زمان ترافیک سایت شما کاهش یافته و درنهایت کسب و کار شما با ضررهای زیادی رو به رو می‌شود.

پیشنهاد ما به شما این است که برای پشتیبانی سایت خود یک تیم حرفه ای و متخصص را انتخاب کنید زیرا این کار نیاز به تجربه و تخصص دارد.

5/5 - (1 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *