نحوه راه اندازی کسب و کار اینترنتی

اگر شما هم جزو آن دسته از افراد هستید که معتقدید یک کسب و کار اینترنتی موفق لزوماً باید درآمد زیادی داشته و همچنین شناخته‌شده باشد مثل دیجی کالا، باید به این نکته توجه کنید که بسیاری از کسب و کارها هستند که شاید شناخته‌شده به‌اندازه این شرکت‌ها نباشند، اما درآمد زیادی را کسب می‌کنند و در حوزه کاری خود دارای درجه و رتبه هستند.

کسب و کار اینترنتی با توجه به پتانسیلی که امروزه در بین جامعه دارد می تواند کسب و کار شما را به رونق قابل توجهی برساند به نحوی که حتی یک فروشگاه محصولات ارگانیک یا یک عطاری امروزه می تواند بیش از فروش محلی و حضوری خود، از راه اینترنت محصولات خود را به فروش برساند. فروش اینترنتی تا چند سال قبل مورد استقبال همگان نبود و اعتماد سازی در آن انجام نشده بود اما با پیشرفت اینترنت و امکانات و خدمات متنوع، امروز فروش اینترنتی نسبت به فروش های محلی بیشتر شده است.

چرا باید سایت اینترنتی داشته باشیم؟ 4 دلیل مهم

مثل فروشگاه آس بوتیک، در ابتدا یک مغازه کوچک در شهر انزلی بود و بعد از مدتی صاحب این فروشگاه به فکر فروش اینترنتی افتاد؛ در نتیجه با طراحی صفحه اینستاگرام به تبلیغ محصولات و فروش آنلاین اقدام کرد و بعد از مدتی با جلب اعتماد خریداران، توانست این فروشگاه علاوه بر فروش محصولات خود به‌صورت حضوری (مغازه)، فروش بسیار گسترده‌ای به تمام نقاط ایران داشته باشد. با فروش اینترنتی به‌طوری پیشرفت کرد که تا چند وقت دیگر شعبه‌های زیادی را افتتاح خواهد کرد.

همین ایده کسب و کار اینترنتی باعث شد که این فروشگاه لباس در کنار درآمدزایی زیاد در حوزه پوشاک، جزء دسته‌های بالایی شناخته شود.

پس می‌توان گفت چه شما صاحب یک ایده باشید (دیجی کالا)، چه یک مغازه کوچک داشته باشید (آس بوتیک) و حتی کار خدماتی (تعمیرات موتور) را داشته باشید، با راه اندازی کسب و کار آنلاین بر اساس اصول و قواعد، می‌توانید موجب توسعه و گسترش کسب و کار خود شوید.

شاید شما هم ساعت‌ها و روزهای زیادی را زمان صرف پیدا کردن کسب و کارهایی که بتوانید از طریق آن کسب درآمد زیادی داشته باشید کرده‌اید و به این نتیجه رسیده‌اید که بهترین روش، راه اندازی کسب و کار اینترنتی است. همان‌طور که میدانید، عصری که در آن زندگی می‌کنید، عصر پیشرفت تکنولوژی و گسترش فضاهای مجازی است و این امر زمینه را برای کسب و کارهای اینترنتی فراهم کرده؛ به‌طوری‌که می‌توان گفت بسیاری از صاحبان مشاغل و شرکت‌ها، بیشترین سرمایه‌گذاری‌های خود را در کسب و کارهای اینترنتی قرار داده‌اند.

ازجمله ویژگی‌های کسب و کار اینترنتی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عدم محدودیت زمانی و مکانی
 • عدم سرمایه زیاد
 • مستقل بودن (رئیس خود بودن)

کسب و کار اینترنتی بهتر است یا کارمندی؟

مزایای کسب و کار اینترنتی نسبت به کارمندی

در واقع کارمند کسی است که توسط کارفرما، طبق یک قرارداد مشخص، به استخدام او (کارفرما) درمی‌آید و برخلاف کارگر، کارمند کار خود را بر اساس قدرت و مهارت ذهنی انجام می‌دهد و از کارفرما حقوق دریافت می‌کند؛ اما یکسری کارهایی هستند که به‌اصطلاح زندگی کارمندی شناخته می‌شوند.

مثل بسیاری از اساتید یا مدیران که همانند کارمند پشت میز می‌نشینند و با استفاده از قدرت و مهارت ذهنی و بدون فعالیت جسمی خود کسب درآمد می‌کنند.

اما در مقابل، یکسری کسب و کارهایی اینترنتی هستند که به آزادکاری یا فریلنسری معروف است. به‌گونه‌ای که افراد در این مشاغل به‌صورت غیرحضوری و بدون محدودیت زمانی و با استفاده از گوشی هوشمند و کامپیوتر و طبق یک قرارداد مشخص برای یک شرکت یا اداره کار می‌کنند.

در حقیقت می‌توان گفت آزادکار کسب و کار اینترنتی، نقطه مقابل کارمند است.

همان‌طور که می‌دانید امروزه انواع شغل‌های اینترنتی، فیزیکی وجود دارد که شغل هر فرد نشان دهنده موقعیت‌های اجتماعی اقتصادی فکری او است.

حال اگر بخواهیم کسب و کار اینترنتی را با کارمندی مقایسه کنیم، باید بگوییم در ابتدای امر شغل بیشتر مردم کارگری بود و به کارهای یدی مثل کشاورزی و دامداری می‌پرداختند؛ اما رفته‌رفته زندگی کارمندی آغاز شد.

نکته: چرخه شغلی درگذشته، بیشتر افراد تولیدکننده بودند؛ ولی در عصر فناوری نوین، بیشتر افراد کارمند و مصرف‌کننده شدند و رفته‌رفته کسب درآمدهای اینترنتی پا به عرصه‌ی کسب و کارها گذاشت.

ازجمله مزایا کارمندی عبارت‌اند از:

 1. حقوق مشخص: فرد می‌تواند برنامه‌ریزی مشخصی با حقوق دریافتی خود داشته باشد.
 2. حق بیمه کارمند توسط کارفرما بیمه می‌شود: از مهم‌ترین مزایای بیمه تأمین اجتماعی، بیمه بیکاری است؛ یعنی اگر کارمند قصد خروج از کار را دارد و تا زمانی که کار جدیدی پیدا کند، بیمه بیکاری را دریافت می‌کند.
 3. اختصاص زمان مشخص برای کار: در شغل کارمندی با مشخص بودن زمان کاری (۸ ساعت در روز)، فرد می‌تواند ساعاتی را به انجام کارهای شخصی خود اختصاص دهد.
 4. مشخص بودن وظایف شغل: در شغل کارمندی وظایف و فعالیت‌های هر فرد مشخص است که این خود موجب عدم آشفتگی و مواجهه کارمند با چالش‌های جدید است.

ازجمله معایب کارمندی عبارت‌اند از:

 • عدم پاسخگویی حقوق مشخص، در شرایط بد اقتصادی
 • عدم بیمه شدن توسط کارفرما در بعضی از فعالیت‌ها
 • حضور کارمند در زمان تعیین‌شده در مکان مشخص حتی در صورت بیماری و خستگی روحی
 • کسل شدن کارمند به علت عدم تنوع کاری و یکنواختی آن

ازجمله مزایا آزادکاری ( کسب و کارهای اینترنتی):

 • فرد می‌تواند کار خود را انتخاب کند و همچنین باز بودن دست آزادکار در خلق ایده و عدم تسلط فرد دیگری بر او است.
 • عدم محدودیت زمانی انجام فعالیت کاری در هر ساعت از شبانه‌روز بدون محدودیت مکانی و زمانی برای فریلنسر
 • تعیین قیمت: حس انتخاب و قبول پروژه‌های با قیمت تعیین‌شده مدنظر

ازجمله معایب آزادکاری عبارت‌اند از:

 1. نداشتن سرمایه کافی برای اجرا و حتی نداشتن دانش لازمه برای آن
 2. نامناسب بودن محدودیت زمانی برای افرادی که تمرکز و عدم مدیریت زمانی دارند
 3. عدم تنوع پروژه‌ها در بعضی از زمان‌ها و فواصل سال مثل شغل مترجمی و همچنین حق بیمه با خود فرد است (بیمه آزاد)

حالا شما با توجه به مواردی که گفته شد، آیا کسب و کار اینترنتی را انتخاب می‌کنید یا کارمندی؟

شما هم نمی‌دانید که کدام یک مناسب‌تر است؟

 حال بیاید سعی کنید در ابتدا به‌طورکلی به این موضوع نگاه کنید. انتخاب شغل حق شخصی هر فرد است و لزوم به احترام گذاشتن به عرف جامعه نیست. هر فرد باید با در نظر گرفتن استعداد، توانایی و علایق خود کار خود را انتخاب و در آن عرصه فعالیت کند.

چگونه ایده مناسب جهت راه اندازی کسب و کار اینترنتی انتخاب کنیم؟

همان‌طور که گفته شد، بهترین روش کسب درآمد زیاد و اغلب بدون سرمایه، راه اندازی کسب و کارهای اینترنتی است. ولی باید به این نکته توجه داشته باشید که برای راه اندازی یک کسب و کار اینترنتی موفق، باید بهترین ایده و روش را انتخاب کنیم.

 انتخاب ایده مناسب بر اساس علایق، استعداد و توانایی‌های شخصی هر فرد مشخص می‌شود، زیرا تجربه نشان داده است که بسیاری از مدیران بودند که در کارهای اجرایی از مهارت و استعداد کافی برخوردار نبودند و چه‌بسا بسیاری از فریلنسرهایی بودند که نتوانستند در کار خود موفق و پیشرفت کنند. یکی از دلایل اصلی در عدم موفقیت آنان، استفاده از روش‌های نامناسب از ایده در کسب و کارهای اینترنتی بوده که سبب شکست پروژه و حتی برکناری آنان شده است. پس لازمه یک کسب و کار موفق، انتخاب ایده مناسب است.

حال اگر سؤال شود که بهترین ایده کدام است، پاسخ شما چیست؟ باید بدانید که مناسب‌ترین ایده آن است که نیاز کاربران را برطرف کند.

این موضوع مطرح می‌شود که اساساً چطور می‌توان ایده‌های مناسب را جهت راه اندازی کسب و کار اینترنتی موفق انتخاب کرد؟

 1. با استفاده از تلفیق دو ایده یک ایده جدید طراحی کرد
 2. بامطالعه کتاب‌ها و سایت‌های پیشرفته و الگو گرفتن از آنها
 3. مطالعه و تجزیه‌وتحلیل نیازهای مردم
 4. با بررسی آینده ایده‌های مختلف می‌توان ایده جدیدی را طراحی کرد

از ایده‌های کسب و کار آنلاین در سطح اینترنت استفاده کنید

امروزه کسب و کارهای آنلاین یکی از دغدغه‌های بسیاری از افراد شده است. به‌طوری‌که هر فرد با هراندازه سرمایه، حتی بدون سرمایه و بدون محدودیت‌های زمانی و مکانی و عدم نیاز به ابزارهای زیادی زیاد، تنها با یک گوشی هوشمند و یا کامپیوتر می‌تواند در هر محیطی کسب درآمد داشته باشد و همچنین برای موفق شدن در این کسب و کارهای آنلاین، لازم است فرد از ایده‌های ناب و متناسب با توانایی‌های خود بهره بگیرد و استراتژی‌های تولیدی و خدمات‌رسانی ضروری را شناسایی کند.

ازجمله ایده‌های کسب درآمد آنلاین را می‌توان این‌گونه تقسیم‌بندی کرد:

 1.  ایده‌هایی که به مهارت و تخصص خاصی نیاز دارند و یا ایده‌هایی که نیاز به مهارت و تخصص خاصی ندارد؛ فقط کافی است خلاقیت را چاشنی کار قرار دهید.
 2. ایده‌های کسب درآمد از اینترنت که خاص هستند یا ساده هستند.
 3. ایده‌های کسب و کار اینترنتی که در ایران شناخته‌شده نیستند یا شناخته‌شده هستند آن هم به شکل خاص معرفی شدند.
 4. ایده‌های کسب درآمد اینترنتی که به سرمایه نیاز ندارد یا به سرمایه اولیه نیاز دارد.
 5. حال حق انتخاب با شماست که کدام نوع از ایده‌های کسب درآمد آنلاین را انتخاب می‌کنید؛ ولی باید توجه داشته باشید که ایده‌هایی که انتخاب می‌کنید:
 6. هدف برطرف کردن نیاز مردم باشد
 7. تلاش و مداومت به انجام ایده انتخابی خود داشته باشید

اصول راه اندازی کسب و کار اینترنتی را یاد بگیرید

اصول راه اندازی کسب و کار اینترنتی

کسب و کار اینترنتی را می‌توان به سه دسته تقسیم کرد:

 • کسب و کارهای اینترنتی که به فروش کالا و محصول می‌پردازند. مثل لباس، کیف، کفش … (فروشگاه اینترنتی).
 • کسب و کارهای اینترنتی که خدمات خاصی را انجام می‌دهند. مثل تایپ کردن، ترجمه (فروش خدمات).
 • کسب و کارهای اینترنتی که کار آموزش را انجام می‌دهند. مثل آشپزی، خیاطی، وبلاگنویسی (فروش محتوا).

همان‌طور که گفته شد، یکی از روش‌های انتخاب ایده مناسب جهت راه اندازی کسب و کار اینترنتی، این است که با اصول راه اندازی کسب و کار آنلاین آشنایی پیدا کنید.

ازجمله اصولی که باید در راه اندازی کسب و کار آنلاین استفاده کرد عبارت است از:

 • شناخت خود: با شناخت خود می‌توانید توانایی و استعدادهای خود را شناسایی کنید و با تقویت بیشتر آن در زمینه کاری خود موفق‌تر باشید.
 • انتخاب درست محدوده کاری: با بررسی بازار و شناخت نیاز مردم می‌توان به‌طورقطع حوزه کاری خود را مشخص کنید.
 • بررسی دیگر سایت‌ها: بررسی سایت‌های دیگر برای اطمینان از عدم وجود رقیب کاری؛ در کل با تجزیه تحلیل رقبا می‌توان اطلاعات و مفید درباره میزان محبوبیت موضوع موردنظر خود پی ببرید.
 • ساخت وب‌سایت: با ساخت وب‌سایت‌ها به‌عنوان نوعی فروشگاه اینترنتی برای فروش محصولات خود می‌توانید استفاده کنید.
 • جذب مشتری: تولید محتوا و سئو سایت خود می‌توانید موجبات ترافیک سایت و دیدوبازدید بیشتر شوید.
 • افزایش اعتبار: با جلب اعتماد مشتریان و دادن اطلاعات و محتوای رایگان به کاربران می‌توان موجب افزایش اعتبار شد.
 •  تبدیل بازدیدکننده به مشتری: هدف از طراحی سایت و کسب و کار اینترنتی داشتن مشتریان زیاد است.

در این مقاله سعی کردیم روش‌هایی برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی و مزایای آن را بررسی کنیم.

باید توجه داشته باشید در راه اندازی کسب و کار اینترنتی داشتن ایده مناسب و بر اساس توانایی‌ها و استعدادهای فرد است ک سبب پولسازی در کسب و کار آنلاین می‌شود.

همچنین استفاده از ایده‌های کسب و کار آنلاین در سطح اینترنت و یادگیری اصول راه اندازی کسب و کار اینترنتی می‌تواند شما را در انتخاب ایده مناسب جهت راه اندازی کسب و کار اینترنتی کمک کند.

امیدوارم این مقاله برای شما مفید بوده و دید کلی را در کسب و کار اینترنتی و روش‌های راه اندازی آن به شما داده باشد.

برای دریافت نماد اعتماد الکترونیک سایت چه باید کرد؟

برای دریافت ای نماد یا نماد اعتماد الکترونیک میتوانید با متخصصان گاسی وب تماس بگیرید تا راهنمایی کامل را برایتان انجام دهند.

آیا گاسی وب امور دریافت مجوز اتحادیه کسب و کارهای مجازی را نیز انجام می دهد؟

بله؛ یکی از خدمات متنوع گاسی وب اخذ مجوزهای مختلف است.شما میتوانید با ارتباط با متخصصان گاسی وب سفارش خود را ثبت کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *