بازاریابی ربایشی

بازاریابی درونگرا یا ربایشی که در اصطلاح آن را Inbound Marketing می‌نامند، یک سبک مدرن از بازاریابی است. در این شکل از بازاریابی همان گونه که از اسم آن پیداست، گفتگو در رابطه با کسب و کار از طرف مخاطب آغاز می‌شود.

اگر شما با شیوه بازاریابی خود بتوانید احساسی در مخاطب ایجاد کنید که او حس کند خودش به سمت شما آمده و شما به سمت او نمی‌روید، بازاریابی شما درونگرا است.

در این مقاله قصد داریم تا شما را با ابعاد مختلف بازاریابی ربایشی یا درونگرا آشنا کنیم؛ در ادامه با ما همراه باشید.

تاریخچه بازاریابی ربایشی

بازاریابی ربایشی از سال 2005 به رسمیت شناخته شد. زمانی که مارکوس شریدان برای گسترش کسب و کار خود یک سایت طراحی کرد، تلاش او بر این بود که اگر شخصی سؤالی در رابطه با حرفه و کسب و کار او داشت، پاسخ آن را در سایت پیدا کند. او تصمیم گرفت انواع مقاله‌های مختلف را در سایت خود قرار دهد تا افراد علاوه بر گرفتن پاسخ سؤالات خود، از مطالب بیشتری بهره مند شوند.

درنهایت مارکوس به کمک بازاریابی ربایشی توانست با حداقل سرمایه‌ای که برای راه اندازی سایت داشت، به سود چند هزار دلاری برسد.

منظور از بازاریابی ربایشی

بازاریابی ربایشی نوعی از بازاریابی است که در آن به جای تلاش برای برقراری ارتباط با مخاطب جهت ارائه محصول، احساس نیاز را به گونه‌ای در مخاطب ایجاد کنید که به سمت شما جذب شود.

اگر صاحب یک استارت آپ و یا کسب و کار آنلاین هستید، می‌توانید با به اشتراک گذاری ویدئوها، پادکست‌ها، وبلاگ نویسی و… جذب مخاطب کنید.

به این شکل که شما قسمتی از اطلاعات مهم و جذاب را از محصول خود منتشر کرده و با این روش حس کنجکاوی را در مخاطب خود ایجاد می‌کنید و او را به سمت خود می‌کشانید.

مزایای بازاریابی ربایشی

برنامه بازاریابی ربایشی با اطلاعات مهمی که در اختیار مشتری قرار می‌دهد، او را مشتاق به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌کند. زمانی که مخاطب خودش در رابطه با استفاده از یک محصول یا کسب و کار احساس نیاز کند، پیگیری از طرف مشتری صورت می‌گیرد و طبیعتاً حس بهتری در مخاطب ایجاد می‌شود.

به عنوان مثال اگر بخواهید به شیوه سنتی چندین مشتری را برای معرفی محصول خود متقاعد کنید، ممکن است در میان آن‌ها افرادی وجود داشته باشند که نیازی به محصولات شما نداشته باشند؛ این امر موجب جذب مشتریان واقعی می‌شود.

درنهایت

در واقع شما صاحب هر کسب و کاری که باشید، می‌توانید از استراتژی بازاریابی ربایشی یا درونگرا استفاده کنید. این روش منجر به کسب درآمد از اینترنت می‌شود و برتری آن نسبت به سایر روش‌های سنتی این است که احتمال موفقیت شما را در زمینه معرفی محصول یا برند، بالا می‌برد.

تفاوت بین بازاریابی درونگرا و بازاریابی برونگرا

بازاریابی درونگرا مشتری محور و بازاریابی برونگرا فروشنده محور است.
هزینه بازاریابی برونگرا از بازاریابی درونگرا بیشتر است.
در بازاریابی برونگرا در رابطه با ویژگی‌های محصول صحبت می‌شود در حالی که در بازاریابی درونگرا تمرکز اصلی بر روی نوع کسب و کار است.
بازاریابی درونگرا نوعی دیجیتال مارکتینگ هدفمند محسوب می‌شود در حالی که بازاریابی برونگرا ممکن است در جذب مخاطب خیلی موفق نباشد.

نحوه شروع و انجام بازاریابی ربایشی

بازاریابی ربایشی با جذب آغاز می‌شود؛ بدین صورت که در ابتدا باید حرفی برای گفتن داشته باشید تا بتوانید بر روی مخاطب تأثیر بگذارید.
در مرحله دوم تعامل بین شما و مشتری صورت می‌گیرد. در این مرحله باید با مشتری ارتباطی قوی ایجاد شود و به عبارتی اعتماد مشتری جلب شود.

5/5 - (1 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *