گاسی وب
رسانه گاسی وب، آکادمی آموزش راه اندازی کسب و کار اینترنتی، کسب درآمد از اینستاگرام، تولید محتوا، ساخت فروشگاه اینترنتی و راهنمای خرید بهترین محصولات بازار است.

تولید محتوا چیست؟ اصول طلایی برای کمک به تولید محتوای سئو شده

0 84

در این مقاله قصد داریم به صورت کاملاً روان و ساده و قابل درک در مورد تولید محتوا که ابعاد گسترده ای داشته و هر فردی تعریف خاص خودش را در مورد تولید محتوا دارد مطالبی را ارائه کنیم. همچنین تلاش می کنیم تا با دیدی بازتر به کسانی که قصد راه اندازی کسب و کار اینترنتی را دارند، راهنمایی مفید و کاربردی داشته باشیم.

حال می‌توان بهتر گفت که در راستای اهداف بازاریابی هر چیزی که قابل درک و انتشار برای انسان‌ها باشد و بتوان آن را خلق کرد به آن تولید محتوا گفته می شود. چه در بعد دیجیتال و یا حتی غیر دیجیتال باشد می توان با انتشار آن محتوا را القا کرد.

به زبان ساده می‌توان گفت “محتوا” همان چیزی است که ما هر روز با آن سر و کار داریم و اکثر کارهای ما در قالب آن انجام می‌شود. می‌توان گفت هر چیزی که ما در دنیای دیجیتال می بینیم و یا می‌شنویم و می‌خوانیم اعم از پست های اینستاگرامی که با دیدن آن ممکن است حالمان بهتر شود و یا به فکر فرو رویم، آیا مقاله های وب سایت ها چه چیزهای زیادی از آن می آموزیم و همچنین پادکست که در پیاده روی ها یا در مسیر منزل در تاکسی یا مترو به آن گوش می دهیم و حتی ویدئو که در آپارات یا هر منبع دیگری تماشا می کنیم، همه و همه این ها را می توان محتوا نامید. در واقع محتوا به داده و یا پیامی گفته می شود که در هر حوزه ارتباطی به شکل خاص خودش ارائه می شود.

منظور از تولید محتوا چیست؟

اگر بخواهیم تولید محتوا را از منظر رسانه بیان کنیم آن چیزی که اهمیت ویژه در این مقوله دارد انتقال پیام، اتفاق، احساس و مواردی نظیر این ها که باید به دیگران انتقال داده شود را محتوا می نامیم. باید سعی کنیم زبان و یا همان محتوایی که به مخاطب مان انتقال می دهیم با معنا و روشن و روان باشد تا ارتباط خوبی با مخاطب برقرار کنیم، در غیر این صورت ارتباط ما با مخاطب به درستی انجام نخواهد شد و به هدفمان خواهیم رسید. محتوا باید بتواند مخاطب را تحت تاثیر قرار دهد و این را می توان اثر گذاری محتوا دانست.

برای مثال شما در فضای مجازی برای انتقال محتوا به مخاطب می‌توانید از تصویر، متن و یا به صورت صوتی با آنها ارتباط برقرار کنید و آن چیزی که مهم است کیفیت داده هایی است که در این ارتباط انتقال می‌یابد و هر چه این کیفیت بالاتر باشد، انتقال محتوا با درک بهتر انجام خواهد شد. این نکته مهم را که کیفیت محتوا در حوزه رسانه بسیار بالا و مهم است نباید فراموش کنیم.

این را بدانید که کسی از بین همه تولیدکنندگان محتوا موفق‌تر و پولساز تر خواهد شد که مخاطب بیشتری را جذب کند و مخاطب را بیشتر تحت تأثیر قرار دهد.

اصول سئو در تولید محتوا

در حالی که منظور از تولید محتوا را بلدیم، اهمیت تولید محتوا را بیش از پیش متوجه شدیم و باید یک حقیقت مهم به نام سئو را بشناسیم. زیرا سئو و محتوا به شدت در ارتباط با یکدیگر هستند و محتوای شما بدون سئو در صفحه اول گوگل قرار نمی گیرد و در نتیجه ترافیکی، ناکام می مانید. اگر می خواهید محتوای شما توسط مخاطبان بیشتری بازدید داشته باشد، باید محتوای خود را بهینه شده برای موتورهای جستجو تولید کنید. پس در ادامه در رابطه بین سئو و محتوا و ارتباط این دو بیشتر می آموزیم.

تولید محتوا سئو شده از اهمیت بسیار بالایی در جامعه امروزی برخوردار است به طوری که اگر شما بخواهید از یک سنگ نگاره تاریخی در دنیای امروز اطلاعاتی را به مخاطب بدهید می توانید با استفاده از تکنولوژی روز به صورت ساده و قابل درک پیرامون همان سنگ‌نگاره را برای مخاطبان تشریح و نشان دهید. پس می توان گفت تکنولوژی هم در دنیای امروزی می تواند کمک شایانی در انتقال بهتر محتوا به مخاطب داشته باشد.

اگر بخواهیم مثال دیگری را از فرم ارائه محتوا داشته باشیم، می توان یک شعر را مثال زد که ارزش آن شعر علاوه بر رساندن پیام و هماهنگی قافیه ها زمانی کامل می شود که از وزن شعری نیز برخوردار باشد. در این صورت استاندارد شعر رعایت شده و ارزش ادبی آن نیز تایید می شود. حال برای تولید محتوا نیز این قوانین صدا می کند و تکنیک های تخصصی تولید نیاز به رعایت این موارد مهم دارد که افراد کارشناس در این حوزه و یا شرکت تخصصی می تواند کمک شایانی در این باب انجام دهد.

آموزش تولید محتوای سئو شده

 تیتر جذاب انتخاب کنید

تیترهایی را انتخاب کنید که قابل فهم باشد و در عین حال جذاب و دارای کلمات کلیدی با اهمیت باشد، زیرا تیتر محتوا می تواند تاثیر بسیار بالایی روی کاربران داشته باشد. همچنین نوشتن توضیحات متا دقت بالایی می خواهد، زیرا توضیحات آن جزئیات بهتری از تیتر محتوا را به مخاطب نمایش می‌دهد و البته جزو بخش هایی هستند که در نتایج جستجو نمایش داده می شوند.

 از تصاویر استفاده کنید

اکثر کاربران عاشق تصاویر هستند پس حتماً در محتوای پست هایتان از تصاویر متنوع و جذاب استفاده کنید‌. اگر این کار را کردید مطمئن باشید که مخاطبان آن را به اشتراک خواهند گذاشت و در شبکه های اجتماعی شناخته تر خواهید شد پس اگر افزایش ترافیک می‌خواهید بهتر است که روی تصاویر خود بیشتر کار کنید و در محتوای پست‌هایتان از تصاویر کاربردی و جذاب استفاده کنید.

اهمیت لینک سازی

بک لینک ها همانند سابق تاثیر ندارند اما همچنان لینک ها در سئو تاثیر بسزایی دارند. اگر محتوای قوی آماده کردید منتظر این باشید که دیگر وب سایت ها به شما لینک بدهند و این سئوی سایت شما را ارتقا می‌دهد.

 محتوا در راستای نیاز مخاطب

این یک نکته مهم در نوشتن محتوا است، شاید خیلی ساده به نظر برسد اما در عمل محتواهایی که نیاز کاربران را پاسخ می‌دهند و ابهامات و سوالات آنان را برطرف می‌کنند همیشه محبوب خواهند ماند. سعی کنید تولید محتوای تان را در ابعاد وسیع تری در مورد تخصص غدد و حوضه کاری تان ارائه دهید تا این به کاربران القا شود که شما نسبت به رقیبانتان تفاوت های بسیار بهتر و بالاتری دارید. هر محتوایی که تولید می کنید را در وب سایت خود منتشر کنید تا مستقیماً از دامنه شما به اشتراک گذاشته شود.

نکته دیگری که در مسئله محتوا باید به آن اهمیت ویژه‌ای بدهید ماهیت محتوای شماست که برای مثال اگر تولید محتوای متنی در حوزه وب سایت اینترنتی و کسب و کار مجازی مد نظرتان باشد یکی از نکات مهم که باید به آن توجه کنید تولید متن با کیفیت در کنار داشتن دانش سئو سایت بوده که جمعاً به کیفیت کار شما می‌افزاید. البته که شما باید قواعد تعریف شده در فضای مجازی و کارهای سایت های دیگر که رقیب شما هستند را رعایت کنید.

یکی از موارد دیگر و بسیار مهم در تولید محتوا منحصر به فرد بودن مطلب شماست که شما باید مطالب خواص را تولید کنید و اصطلاحاً کپی کردن برای شما منفعتی نخواهد داشت و بلکه برای شما مشکلاتی به وجود می آورد زیرا محتوای کپی شده از نظر گوگل هیچ ارزشی برای ارائه مخاطب ندارد. در ادامه باید به تنوع محتوای آن اهمیت دهید تا مخاطب را به خود جذب کنید.

اهمیت کلمات کلیدی

موتورهای جستجو با توجه به کلمات کلیدی که در عنوان صفحه و بدنه محتوای شما استفاده شده می توانند موضوع صفحه شما را متوجه شوند. البته زیاده روی در این کار باعث می شود که موتورهای جستجو با وب سایت شما برخورد کند و البته مورد علاقه کاربران نیز چنین محتوایی نمی باشد. پس سعی کنید از کلمات کلیدی به شکلی کاملاً هوشمندانه و طبیعی در محتوای خود استفاده کنید که اگر این کار را کردید بهتر و بیشتر دیده خواهید شد.

شبکه های اجتماعی

امروزه یکی از بهترین ابزارها برای دیده شدن بیشتر و بهتر مطالب سایت اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی است. بهتر است از دکمه های اشتراک در شبکه های اجتماعی برای پست های وبلاگ سایت استفاده کنید. متصل بودن سایت شما به شبکه های اجتماعی یکی از بهترین راه ها برای تبلیغ شما و بیشتر دیده شدن شما میباشد.

ساختار پست ها

ممکن است شما محتوایی را تولید کرده باشید که دارای اطلاعات بسیار خوبی باشد، اما اگر به ساختار آن به فرمتی که در آن استفاده شده توجه نداشته باشید از نتایج جستجوی مخاطبان محروم خواهید ماند. محتوا را در غالب تیترهای فرعی بخش بندی کنید و از پاراگراف های کوتاه استفاده کنید که این کار میزان خوانایی آن برای کاربران را افزایش می دهد. تیتر اصلی صفحه را در تگ هدر H1 و تیترهای فرعی را در تگ هدر H2 بکارگیری کنید. در صورت اضافه شدن تیتر فرعی دیگر از H3 استفاده کنید و به همین شکل پیش بروید تابه یک ساختار کامل و مخاطب پسند برسید.

نظارت بر بازدید ها و فعالیت ها

با استفاده از گوگل آنالیتیکس می توانید به راحتی زمان حضور کاربران در صفحه تان را نظارت کنید و این نظارت وب سایت می تواند تاثیر تلاش های شما را نشان دهد. البته با بررسی پارامترهای دیگر همچون بانس ریت می‌توانید کیفیت محتوای خود را آنالیز کنید. اگر کاربران در یک صفحه حضور کمرنگی داشتند و میزان بانس ریت بالا بود نشان از عدم کیفیت محتوای ارائه شده شماست. همچنین توجه به آمار اشتراک گذاری های مطالب شما کمک شایانی در تحلیل کیفیت محتوا می کند و در نتیجه شما می توانید بفهمید که محتوای مورد پسند کاربران شما از چه سبک و سیاقی بیشتر بوده و تلاش تان را در آن راستا بیشتر کنید.

مراحل تولید محتوا برای انتشار بصورت مرحله به مرحله

مراحل تولید محتوا

تولید محتوا یک روند یکسانی را دنبال می کند که کمپین های بازاریابی که تا به امروز اجرا شده همگی یک روند یکسانی را دنبال می‌کنند، البته برای تولید محتوا مراحل زیر را دنبال کنید و همیشه خلاقیت ذهنی را در کارتان شریک کنید:

مرحله اول: تحقیق و بررسی سئو

همیشه قبل از تولید محتوا سئو شده، خود را یک خریدار بدانید و از دید شخصیت خریدار محتوای خود را خلق کنید زیرا با این کار ایده های جذاب تری برای موضوعات شما پیدا می شود و شما پرسش هایی را که مخاطب در ذهن دارد کشف خواهید کرد.

سه و یا بررسی کلمات کلیدی میزان جستجوی یک عبارت کلیدی خاص را نشان می دهد و این شما هستید که انتخاب کلمه کلیدی را انجام می دهید پس بیایید یک راهکار که آن هم تمرکز روی شخصیت خریدار شما می باشد را داشته باشید با این کار اهداف و مشکلات شخصیت خریدار در ذهن شما به وجود می آید و شما بهتر می توانید از نظر سئو کلمات کلیدی خود را پیدا کنید. در انتخاب کلمات آنهایی را هدف قرار دهید که قابل دستیابی باشد یعنی جستجوی بیشتری را داشته باشد.

مرحله دوم: ایده پردازی

بعد از این که در مرحله قبل کلمه کلیدی خود را انتخاب کردید باید آنچه که در چنته دارید را رو کنید و با ذهن خلاق خود ایده های محتوایی کاربردی و با اهمیت را خلق کنید. الان زمانی است که مطالعه کتاب‌هایی که در این حوزه داشته‌اید جواب دهد و برای سایت خود کاری کنید. بعد از اینکه این کار را کردید تقویم محتوای خود را ایجاد کنید و شروع به تولید محتوا کنید.

مرحله سوم: نوشتن محتوا

سعی کنید تمام جزئیات در مورد شخصیت خریدار خود که قبلا در مورد آن گفتیم را بررسی کنید و برای تولید محتوای خود استفاده کنید. کاربران مشتاق زبان ساده هستند پس به دنبال عبارت های پیچیده و واژه های بسیار تخصصی برای مخاطبان خود نباشید.

همیشه سعی کنید نکات جدیدی را کشف کنید و به شیوه های جدید ارائه دهید و از اطلاعاتی که قبلاً ارائه شده خودداری کنید و در یک کلام منحصر به فرد باشید. باعث سردرگمی خوانندگان مطلب خود نشوید سعی کنید روی یک ایده تمرکز کنید و از آوردن چند این مبحث نیمه مرتبط در محتوا خودداری کنید. هدف ما از ایجاد محتوا ارتباط برقرار کردن با کاربر است پس بهتر است که محتوا را به صورت مختصر و واضح بیان کنیم تا باعث گیج شدن خواننده نشود.

مرحله چهارم: ویرایش کنید

این قسمت از تولید محتوا یک روند کاملاً سلیقه ای بوده که ممکن است شما این کار را بلافاصله و با دقت بالا انجام دهید و یا آن را به روزی دیگر موکول کنید و البته ممکن است آن را به همکار خود بسپارید تا با دید تازه تر آن را بررسی نماید.

مرحله پنجم: آپلود

در این مرحله شما باید مطالب و محتوای را که آماده کرده اید در دسترس مخاطبان قرار دهید.

سیستم مدیریت محتوا (CMS) مکانی است که محتوای دیجیتال را میزبانی می‌کند و به شما اجازه نمایش بر روی وب سایت خود را می دهد و به راحتی بتوانید تحلیل کنید.

مرحله آخر: انتشار محتوا

در حال انتشار محتوایی که آماده کرده اید بسیار آسان است و با یک دکمه در اختیار مخاطبان قرار می گیرد اما آیا شما باید بلافاصله مطلب را منتشر کنید؟ آیا نباید مطلب را در زمانی خاص انتشار داد تا تعداد نفرات بیشتری بازدید داشته باشد؟

پس بهتر است یک برنامه انتشار منظم برای ارائه مطلب خود داشته باشید. مثلا روزی خاص را برای ارائه مطلب خود مشخص کنید تا مخاطبان در آن روز منتظر ارائه محتوای شما بر روی سایت باشند. اگر هم محتوایی که تولید می کنید منوط به زمان خاصی از سال است باید آن را در همان زمان و یا نزدیک به آن زمان منتشر کنید

پس می توان نتیجه گرفت که اگر شما هم مراحل تولید محتوا را به صورت درست دنبال کنید می توانید محتوای خلاقانه تولید کنید و به رشد کسب و کار خود نیز کمک کنید.

نکات مهم در انتشار محتوا

 • به این نکته توجه داشته باشید که اگر محتوای تولید شده شما ماهیت خبری دارد یا مربوط به زمان خاصی است نیاز است که بعد از گذشت زمان آن خبر را حذف کنید. البته همیشه سعی کنید محتوایی تولید کنید که به روز باشد.
 • اگر محتوای تولید کرده اید که از برترین‌های بازار به حساب می‌آید و بعد از مدتی دیگر در صدر برترین ها نیز نیاز است که آن را به روز رسانی کنید و مطالب جدیدتر و کالاهای جدیدتر را معرفی کنید.
 • اگر میخواهید مطلب تان ارتقا یابد و یا بازدید بیشتری داشته باشد آن را در شبکه های اجتماعی لینک دهی کنید و یا به وسیله ایمیل مارکتینگ و ارسال خبرنامه اقدام کنید حتی یک راهکار بهتر به وسیله ای رپورتاژ آگهی با توجه به موضوعی که مدنظرتان است می تواند بازدید سایت شما را بسیار بالا ببرد.

کسب درآمد از تولید محتوا جهت ورود به بازار کار

اگر شما هم میخواهید تولید محتوا را به عنوان شغل خود انتخاب کنید باید همه جوره عاشق خواندن و نوشتن باشید و باید بتوانید محتوا را خلق کنید و از خلق کردن محتوای جدید لذت ببرید. اگر این کارها را برای خود جذاب می بینید به شما تبریک می گویم چون شما در آینده‌ای نزدیک کارشناس تولید محتوای حرفه ای خواهید شد.

اگر قصد ورود به بازار کار در حوزه تولید محتوا را دارید نکات کلیدی زیر را مورد توجه قرار دهید:

 • سعی کنید زبان انگلیسی خود را تقویت کنید.
 • هر روز زمانی را برای مطالعه درباره بازاریابی محتوایی اختصاص دهید.
 • به اندازه توان خود کار کنید و برای سلامتی خود ارزش قائل شوید.
 • سعی کنید فردی خلاق در تولید محتوا باشید و در این زمینه تمرین کنید.
 • سبک های نوشتن را با بررسی نویسندگان بزرگ یاد بگیرید و بشناسید
 • سعی کنید در زمینه‌های خاص تخصص پیدا کنید و پیرامون هر موضوعی جسته و گریخته عمل نکنید.
 • همیشه از چند منبع جستجو کنید و به اولین نتایج گوگل اکتفا نکنید.
 • حال که میخواهید شروع کارتان باشد باید منابع معتبر را برای مطالعه و آشنایی با موضوع محتوا انتخاب کنید.
 • بعد از پایان نوشتن یک بار متن خود را بخوانید و آن را ویرایش کنید.

اگر این نکات را به خوبی مورد توجه قرار دهید در ادامه و در بازار کار تولید محتوا سفارشات بیشتری خواهید گرفت و درآمد بیشتری کسب خواهید کرد.

در پایان این مقاله گروه آموزشی گاسی وب امیدوار است با راهنمایی هایی که در این مقاله شد توانسته باشد شما را در امر تولید محتوا کمک کرده باشد. آرزوی ما موفقیت روزافزون شماست.

منبع گاسی وب

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.